• Посилання скопійовано

Торгівля вживаними авто — не для «спрощенців»

Яку систему оподаткування краще обрати для виду діяльності «Торгівля вживаними автомобілями»? Якщо ФОП — «загальник», чи потрібно застосовувати РРО при розрахунках готівкою?

Спрощена чи загальна система оподаткування

Відповідно до пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ, не можуть бути платниками ЄП I — III груп СГ (юрособи та фізособи-підприємці), які здійснюють продаж підакцизних товарів.

Підакцизні товари (продукція) — товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку (пп. 14.1.145 ПКУ).

Вичерпний перелік підакцизних товарів наведено у ст. 215 ПКУ. Підакцизними товарами, зокрема, є:

— моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, є підакцизним товаром згідно з пп. 215.3.5 ПКУ (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 90 90 згідно з УКТ ЗЕД);

— автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі (пп. 215.3.5-1 ПКУ);

— моторні транспортні засоби для перевезення вантажів (пп. 215.3.5-2 ПКУ);

— кузови для автомобілів, зазначених у товарній позиції згідно з УКТ ЗЕД 8703 (пп. 215.3.6 ПКУ);

— мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них (пп. 215.3.7 ПКУ);

— причепи та напівпричепи для тимчасового проживання у кемпінгах, типу причіпних будиночків (пп. 215.3.8 ПКУ).

Таким чином, підприємець на ЄП не може здійснювати діяльність з продажу вживаних авто, бо автомобілі є підакцизним товаром.

РРО

Закон про РРО не містить якихось спеціальних норм щодо використання РРО підприємцями-«загальносистемниками». А тому слід керуватися загальними нормами.

Так, відповідно до п. 12 ст. 9 Закону про РРО, РРО та РК не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

На підставі цієї норми податківці роз'яснюють: «Якщо в місці отримання товарів розрахунки проводяться виключно в безготівковій формі через каси банківських установ (без застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), тобто при переказі коштів з розрахункового рахунку суб'єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товару, робіт (послуг) згідно з рахунком-фактурою, договором тощо, то у такому випадку РРО не застосовується».

Водночас у всіх інших випадках застосування РРО при здійсненні розрахункових операцій є обов'язковим для ФОПа-«загальносистемника».

ПДВ

Відповідно до п. 181.1 ПКУ, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (а операції з продажу ТЗ є об'єктом оподаткування ПДВ — пп. «а» пп. 185.1, п. 14.1.191 ПКУ), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником ЄП I — III груп.

Катерина КАЛАШЯН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру