Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 20.10.2020 р. №4328/IПК/99-00-07-05-01-06
Щодо надання податкової консультації [щодо дій підприємства у випадку тимчасового припинення роботи господарської одиниці, на якій використовувався РРО, дій центру сервісного обслуговування та зміни статусу РРО на «призупинений»]
Суттєво. Рішення про тимчасове припинення роботи структурних підрозділів може бути оформлене внутрішнім розпорядчим документом щодо переведення РРО у статус резервного.
! СГ, які застосовують РРО
Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ (далі — Товариство) <...> щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.
Питання 1: Щодо дій підприємства у випадку тимчасового припинення роботи господарської одиниці, на якій використовувався РРО?
Закон України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265) визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до Закону №265, Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547 затверджено «Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)» та «Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій» (далі — Наказ 547).
Наказом №547 не передбачено обов'язку суб'єктів господарювання повідомляти контролюючий орган у випадках тимчасового припинення діяльності господарської одиниці та, як наслідок, невикористання РРО в той же проміжок часу.
Разом з цим чинне законодавство не вимагає від суб'єкта господарювання обов'язкового складання будь-якого документа, що підтверджує факт тимчасового припинення діяльності, за певними адресами господарських одиниць, як і не встановлює такого обов'язку у разі відновлення їх функціонування.
Додатково ДПС України повідомляє, що рішення про тимчасове припинення роботи структурних підрозділів може бути оформлене Товариством внутрішнім розпорядчим документом щодо переведення РРО у статус «Резервного».
Питання 2: Щодо дій центру сервісного обслуговування та зміни статусу РРО на «призупинений» у випадку тимчасового припинення використання РРО Товариством?
Відповідно до статей 7, 8 Закону №265 розроблено, зокрема, порядок реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, які затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 р. за №918/29048.
Як Законом №265, так і Наказом №547 встановлено, що використання РРО можливе лише за наявності укладеного договору з акредитованим центром сервісного обслуговування РРО.
Цей договір є типовим та має містити в собі алгоритм обов'язкових дій споживача та надавача послуг з питань функціонування та обслуговування РРО.
Таким чином, процес зміни статусу РРО внаслідок тимчасового припинення його використання не обмежується зміною статусу РРО, перед екваєром на «призупинений», але в той же час є достатнім.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.