• Посилання скопійовано

Щодо порядку визначення дати формування первинних документів в електронній формі з накладанням цифрового підпису (витяг)

Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 02.07.2020 р. №2653/6/99-00-05-05-02-06/IПК

Щодо порядку визначення дати формування первинних документів в електронній формі з накладанням цифрового підпису (витяг)

Суттєво. Те, чи господарські операції були оформлені паперовими документами, чи непаперовими, не впливає на обчислення податку на прибуток.

! Платникам податків

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку визначення дати формування первинних документів в електронній формі з накладанням цифрового підпису та враховуючи позицію Міністерства фінансів України, викладену у листі від 26.12.2019 р. №35210-06-62/351781, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє таке.

1 Див. «ДК» №4/2020; фрагмент IПК, що повторює положення зазначеного листа, виключено. — Прим. ред.

Як зазначено у зверненні платника, у зв'язку з введенням в Україні карантину, пов'язаного з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підприємство хоче максимально перевести здійснювану персоналом роботу на віддалений доступ із застосуванням електронних комунікаційних технологій, а також забезпечити віддалену роботу в режимі реального часу через Iнтернет.

Платник зазначає, що зазначені обмеження потребують переходу на підписання в електронній формі документів, зокрема первинних документів, котрі засвідчують факт постачання послуг.

Водночас дві дати можуть відрізнятися, а саме дата складання первинного документа, зазначена у ньому як обов'язковий реквізит первинного документа, та дата підписання цього документа шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису обома сторонами господарської операції.

У платника виникли такі запитання:

«Чи буде вважатися дата складання в електронній формі первинного документа, який містить відомості про господарську операцію, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг з метою нарахування та сплати податку на прибуток та вважатися датою визнання податкових витрат за отриманими від постачальників роботами/послугами за такими операціями незалежно від дати накладання електронних підписів на цей документ?

Чи повинно підприємство здійснювати коригування фінансового результату з метою розрахунку податку на прибуток у разі відображення господарської операції в бухгалтерському обліку в період її здійснення (кінець останнього місяця кварталу), якщо електронний підпис накладено до 15 числа місяця, наступного за звітним?».

<...>

Отже, первинні документи складаються відповідно до вимог бухгалтерського обліку.

Таким чином, відповідь з питань, зазначених у зверненні підприємства, повністю врегульовано листом Міністерства фінансів України від 26.12.2019 р. №35210-06-62/35178.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Щодо нарахування та сплати податку на прибуток підприємств повідомляємо, що відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у зв'язку з особливостями документального оформлення господарських операцій.

При цьому доходи та витрати платника податку на прибуток підприємств відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об'єкта оподаткування податком на прибуток згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Одночасно повідомляємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону №996).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру