Один із батьків є найманим працівником. Чи має він право на отримання ПСП, якщо другий із батьків є підприємцем? Чи застосовується в такому випадку збільшення граничного розміру зарплати для застосування ПСП (утримують двох дітей до 18-ти років)? Які документи необхідно надати роботодавцю?
Відповідно до пп. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга (ПСП) застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання «дитячої» ПСП одному з батьків у випадку та у розмірі, які передбачено пп. 169.1.2 ПКУ та пп. «а» і «б» пп. 169.1.3 ПКУ, визначається як добуток суми, зазначеної у попередньому абзаці, та відповідної кількості дітей. Хто з батьків користуватиметься правом на ПСП, вирішується ними на власний розсуд.
Таким чином, якщо особа має двох дітей віком до 18-ти років, то граничний розмір доходу для застосування ПСП становить:
— 5380 грн у 2019 році;
— 5880 грн у 2020 році.
ПСП застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (пп. 169.2.1 ПКУ).
Водночас пп. 169.2.3 ПКУ передбачено, що ПСП не може бути застосовано, зокрема, до доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.
Проте ПКУ не містить заборони на отримання ПСП одному з батьків у разі, якщо другий є приватним підприємцем.
Крім того, немає й заборони отримувати ПСП на суму зарплати, якщо особа сама одночасно є найманим працівником та фізособою-підприємцем.
Розміри ПСП
Пунктом 169.1.2 ПКУ для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18-ти років, «дитяча» ПСП встановлюється у розмірі, що дорівнює 100% суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ з розрахунку на кожну таку дитину. Таким чином, якщо особа утримує двох дітей віком до 18-ти років, розмір ПСП становитиме 1921 грн (у 2019 році) та 2102 грн (у 2020 році).
Документи для отримання ПСП
Платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП.
Своєю чергою, як роз'яснюють податківці у ЗIР (підкатегорія 103.08.03), нормами ПКУ не передбачено встановлення форми заяви про застосування пільги. Отже, з метою забезпечення реалізації платниками податку права на ПСП вони можуть подавати заяву у довільній формі.
Також податківці зазначають, що під час оформлення такої заяви як зразок можна використовувати форму заяви, яку було встановлено наказом ДПАУ від 30.09.2003 р. №461. I оскільки скористатися підвищеним кратно кількості дітей доходом при реалізації права на ПСП може лише один із батьків — найманий працівник, то у заяві потрібно зазначити, що чоловік (дружина) такого платника податку при одержанні звичайної ПСП (за наявності) за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей.
Перелік документів, які подає платник податку, який має двох чи більше дітей віком до 18-ти років, для отримання ПСП наведено у пп. 5 п. 3 Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. №1227. Це:
— копія свідоцтва (дублікат свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства;
— або копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).
ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування ПСП згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»