• Посилання скопійовано

Ще не пізно допомогти працівникам

До закінчення 2018 року залишилося небагато часу. Якщо ви цього року ще не надавали своїм працівникам нецільової благодійної допомоги, то саме час це зробити. Чому так, поговоримо далі.

Документальне оформлення

Для відображення в обліку будь-якої господарської операції потрібні відповідні первинні документи. Це встановлено ст. 9 Закону про бухоблік. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення госпоперації, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення. Не є винятком і матеріальна допомога фізособам.

При наданні благодійної допомоги фізособам потрібні:

— заява від фізособи;

— складений наказ керівника підприємства на підставі даних із таких заяв про надання благодійної допомоги;

— платіжне доручення (якщо допомогу надавали у безготівковій формі) або видатковий касовий ордер (якщо готівкою).

Правила надання благодійної допомоги у готівці

Обмеження у розрахунку готівкою, встановлені Положенням №148, не поширюються на пожертвування та благодійну допомогу. Тому надавати благодійну допомогу готівкою окремому працівникові можна в будь-якій сумі на день.

Але на її розмір все ж таки варто звернути увагу — з метою оподаткування ПДФО та ВЗ!

Неоподатковувані види та розмір благодійної допомоги визначено п. 170.7 ПКУ.

Розмір неоподатковуваної благодійної допомоги у 2018 році

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного року сукупно у розмірі граничного доходу для застосування ПСП.

Нагадаємо, що цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів. Тож при наданні нецільової допомоги слід врахувати ці особливості.

У 2018 році розмір такого доходу становить 2470 грн. Тож у 2018 році без наслідків в оподаткуванні ПДФО та військовим збором можна надати працівникам нецільову благодійну допомогу у розмірі 2470 грн.

При наданні такої допомоги у розмірі більше ніж 2470 грн сума перевищення буде включатися до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і підлягатиме оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Допомога надається у грошовій формі. У такому разі базою утримання ПДФО і військового збору є сума такого перевищення. Ставка ПДФО для оподаткування таких виплат встановлена на рівні 18% незалежно від суми перевищення. Також сума перевищення буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.

Допомога надається у негрошовій формі. У цій ситуації базою утримання ПДФО є сума такого перевищення, збільшена на натуральний коефіцієнт. У 2018 році він становить 1,2195.

Військовий збір в обох випадках утримується з суми перевищення без збільшення на такий коефіцієнт.

Відображення у формі №1ДФ

Сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцями на користь працівника протягом звітного 2018 року сукупно у розмірі, що не перевищує 2470 грн, відображається у формі №1ДФ за ознакою доходу «169».

Якщо ж сума нецільової благодійної допомоги протягом 2018 року перевищить 2470 грн, то сума такого перевищення відображається у формі №1ДФ за ознакою доходу «126» як додаткове благо або «127» як інший дохід.

Зауважимо!

Думка податківців щодо застосування коду ознаки доходу з 2015 року змінилася. Так, у листах від 28.10.2015 p. №22789/6/99-99-17-03-03-15 та від 25.02.2016 р. №4186/10/26-15-12-04-12 вони говорять про ознаку доходу «127» для такого виду доходу.

Тож обережний податковий агент може звернутися до органу ДФС за індивідуальною податковою консультацією щодо цього. Якщо цього не зробити і щодо ознаки доходу виникнуть спори під час податкової перевірки, це призведе до штрафу за п. 119.2 ПКУ у розмірі 510 грн або 1020 грн залежно від кількості виявлених помилок за відповідний рік.

Відомості щодо доходів, які оподатковуються військовим збором, відображають у розділі II форми №1ДФ. А саме у рядку «Військовий збір» загальну суму нарахованого доходу, загальну суму виплаченого доходу, загальну суму нарахованого військового збору та загальну суму перерахованого до бюджету військового збору відображають у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). Але відомості про фізособу — платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначають.

Яку суму доходу треба відображати в цьому розділі — загальну чи лише оподатковувану? Податківці в останніх роз'ясненнях наголошували на відображенні загальної суми доходу. Тож роботодавцю доведеться або дотримуватися цих роз'яснень, або ж за самостійним рішенням відображати лише оподатковуваний дохід, але готуватися до запитань під час перевірок.

ЄСВ на суми нецільової благодійної допомоги

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат. Тому вона не є базою для нарахування ЄСВ.

Але у податківців є своя думка щодо цього. Вони говорять, що нецільова благодійна допомога — різновид матеріальної допомоги разового характеру. Така допомога не входить до фонду оплати праці на підставі пп. 3.31 Iнструкції №5. А отже, на її суми ЄСВ не нараховують.

Одноразовою нецільова благодійна допомога буде вважатися лише за виконання таких умов:

— допомогу виплачують окремому працівнику, наприклад у зв'язку зі сімейними обставинами;

— необхідність у її отриманні виникла раптово;

— рішення про видачу та розмір такої допомоги приймає керівник підприємства на власний розсуд.

Позаяк нецільова благодійна допомога не є базою для нарахування ЄСВ, то вона не відображається у щомісячному звіті з ЄСВ роботодавця (додаток 4).

Коли податківці можуть визнати благодійну допомогу зарплатою

З позиції податківців виходить, що надавати допомогу одномоментно всім працівникам або за одним рішенням керівництва, або за однією метою не можна. У такому разі вони стверджуватимуть, що така допомога не відповідає критеріям визнання одноразової допомоги. Тому під час перевірок податківці наполягатимуть на нарахуванні ЄСВ і на оподаткуванні ПДФО та військовим збором вже за зарплатними правилами.

У роботодавців, у штаті яких є тільки один працівник, виникає запитання: чи вважатиметься надана благодійна допомога одноразовою? На жаль, роз'яснення ДФС щодо цього немає. За критеріями визнання допомоги одноразовою вона в такому разі надається саме окремому працівнику. Про це слід зазначити у наказі про її надання.

Сплата ПДФО та військового збору

За пп. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Це стосується й виплати благодійної допомоги, яка має оподатковуватися ПДФО та військовим збором. При цьому пам'ятайте, що для сплати ПДФО за іншими видами доходу, ніж зарплата, слід сплатити ПДФО, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших, ніж заробітна плата.

Податок на прибуток

За пп. 140.5.10 ПКУ, платникам податку на прибуток у разі застосування податкових різниць слід збільшити фінрезультат до оподаткування на суму наданої безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг). Але ця норма не поширюється на надання благодійної допомоги фізособам. Тому й податкової різниці не виникатиме.

На об'єкт оподаткування податком на прибуток надання допомоги працівникам та іншим фізособам впливає тільки у бік зменшення (і то на етапі визнання витрат у бухгалтерському обліку).

Якщо ж раптом ви вирішили надати благодійну допомогу фізособам-підприємцям, то доведеться на її суму збільшити свій фінрезультат.

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже, відповідно до п. 5 П(С)БО 16 відображаються у складі витрат.

Згідно з п. 7 П(С)БО 16 витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому вони були понесені. А відповідно до п. 29 цього П(С)БО такі витрати відображатимуться в бухобліку за дебетом субрахунку 949 «Iнші операційні витрати» або 977 «Iнші витрати діяльності».

Приклад 1 22.11.2018 р. ТОВ «В» надало за заявою працівника йому нецільову благодійну допомогу у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем у розмірі 2400 грн. Основна зарплата за грудень 2018 року — 5000,00 грн.

У такому разі ТОВ «В» як податковий агент має визначити базу оподаткування для ПДФО 5000 грн.

Сума утриманого ПДФО: 5000 х 18% = 900 грн.

Сума утриманого військового збору: 5000 х 1,5% = 75 грн.

Сума нарахованого ЄСВ: 5000,00 х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на суму благодійної разової допомоги не нараховується.

У ф. №1ДФ вся сума наданої благодійної допомоги (2400 грн) буде відображена за ознакою доходу «169».

Приклад 2 23.11.2018 р. ТОВ «В» надало за заявою іншого працівника нецільову благодійну допомогу у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем у розмірі 10000 грн. Основна зарплата за грудень 2018 року — 5000,00 грн.

У такому разі ТОВ «В» як податковий агент має визначити базу оподаткування ПДФО: 12530 = (10000 - 2470) + 5000 грн.

Сума утриманого ПДФО: 12530 х 18% = 2255,40 грн.

Сума утриманого військового збору: 12530 х 1,5% = 187,95 грн.

Сума нарахованого ЄСВ: 5000,00 х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на суму благодійної разової допомоги у такому разі не нараховується.

У формі №1ДФ частина суми наданої благодійної допомоги у розмірі 2470 грн буде відображена за ознакою доходу «169», а сума перевищення 7530 грн (10000 - 2470) — за ознакою доходу «127».

Відображення в обліку операцій з надання благодійної допомоги обом працівникам та утримання і перерахування ПДФО з цих сум і військового збору до бюджету покажемо в таблиці.

Таблиця

Облік операцій з надання благодійної допомоги за умовами прикладів 1 та 2


з/п
Зміст господарської операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн
Коригування фінрезультату до оподаткування
Д-т
К-т
Збільшення
Зменшення
1. Нараховано нецільову благодійну допомогу
977 (949)
663
12400
2. Утримано з оподатковуваної частини допомоги та сплачено до бюджету:
ПДФО (12400 - 2470 - 2400) х 18%
військовий збір (12400 - 2470 - 2400) х 1,5%
663
663
641
642
1355,40
112,95




3. Сплачено до бюджету військовий збір та ПДФО
641, 642
311
1468,35
4. Перераховано на зарплатні картки допомогу
663
311
10931,65
5. Списано на фінансовий результат витрати на виплату допомоги
791
977 (949)
12400

 

Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру