• Посилання скопійовано

Бухоблік нарахування податкових зобов'язань за п. 199.1 ПКУ

При придбанні ОЗ суму ПДВ було віднесено до податкового кредиту. Підприємство надає послуги з транспортування (як оподатковувані, так і не оподатковувані ПДВ), тож нараховуються ПЗ на відповідну частину. Чи відносяться суми ПЗ до витрат підприємства чи на вартість таких ОЗ?

Відповідно до п. 199.1 ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких необоротних активів у неоподатковуваних операціях.

Нарахування податкових зобов'язань

Пунктом 8 П(С)БО 71 передбачено, що до первісної вартості об'єкта ОЗ відносяться суми непрямих податків, сплачених у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі).

Своєю чергою, у п. 11 Iнструкції №1412 визначено, що сума податкового зобов'язання, нарахованого, зокрема, відповідно до п. 199.1 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

1 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 27.04.2000 р. №92.

2 Iнструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. №141.

При цьому суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості необоротних активів у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання».

Таким чином, при нарахуванні ПЗ за п. 199.1 ПКУ сума таких зобов'язань потрапить до первісної вартості необоротних активів, з подальшою амортизацією.

Річний перерахунок ПДВ

Пунктом 12 Iнструкції №141 визначено, що платник податку суму донарахованого податкового зобов'язання з ПДВ на підставі розрахунку коригування, складеного за результатами проведеного перерахунку відповідно до ст. 199 ПКУ, відображає за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Вродночас на цю суму податку збільшуються витрати платника податку з відображенням за дебетом субрахунку 949 «Iнші витрати операційної діяльності» і кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання».

Якщо внаслідок річного перерахунку ПДВ суму ПЗ було зменшено, то надміру нараховані податкові зобов'язання з податку на додану вартість на підставі розрахунку коригування відображаються за кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання» і дебетом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Водночас на цю суму податку збільшуються доходи платника податку з відображенням за кредитом субрахунку 719 «Iнші операційні доходи» і дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов'язання».

Отже, сума збільшення податкового зобов'язання з ПДВ внаслідок річного перерахунку ПДВ потрапляє не до первісної вартості необоротних активів, а до витрат підприємства.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру