Податківці в листі від 05.08.2016 р. №26665/7/99-99-08-01-03-17 (далі — Лист №26665, див. «ДК» №33/2016) надали відповідь на запитання, яке виникло у багатьох госпсуб'єктів: «Чи можна використовувати КОРО старої форми після набрання чинності новою формою КОРО?».
Спираючись на норму п. 3 Наказу №5471, податківці наголосили, що госпсуб'єкти можуть і надалі використовувати раніше зареєстровані КОРО на РРО за старою формою (затверджені наказом Міндоходів від 28.08.2013 р. №417), але до виникнення першої з подій:
— закінчення книги ОРО;
— завершення строку служби або припинення застосування відповідного РРО;
— виникнення підстав для перереєстрації або скасування реєстрації книги.
Податківці у Листі №26665 зазначають, що книги за старою формою дозволяється перереєстровувати лише у перехідний період — протягом місяця після набрання чинності Наказом №547 (чинний з 26.07.2016 р.). Після закінчення цього строку в разі виникнення підстав для перереєстрації КОРО реєструють другу або наступну книгу ОРО на РРО за новою формою.
Зверніть увагу! Новим порядком ведення та реєстрації РК та КОРО не встановлено норми щодо перереєстрації КОРО у перехідний період.
На наш погляд, якщо СГ бажає використовувати нову КОРО, то для цього, як передбачено у п. 1 гл. 3 розділу ІІ Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО, він може подати до податкового органу за місцем реєстрації книги ОРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» із зазначенням причини перереєстрації та книгу ОРО, яка підлягає перереєстрації.
У Листі №26665 окрему увагу приділено особливостям заповнення КОРО за старою формою у разі продажу підакцизних товарів.
Так, госпсуб'єкти — реалізатори підакцизних товарів, у касових чеках яких обов'язковим реквізитом є дані про акциз, використовуючи КОРО старої форми, здійснюють у них записи таким чином:
1) у назвах граф 6, 7 книги ОРО за старою формою слід дописати знак «/» та слова «за ставкою акцизного податку», «сума акцизного податку»;
2) за наявності розрахункових операцій за товари підакцизної групи послідовно вносяться:
— до графи 6 — суми розрахунків, що оподатковуються за ставкою податку на додану вартість, «/», суми розрахунків, що оподатковуються за ставкою акцизного податку;
— до графи 7 — сума ПДВ, «/», сума акцизного податку.
Як зазначають податківці, ведення у такий спосіб книги ОРО є незручним, і рекомендують звернутися до податкового органу за місцем реєстрації книги для реєстрації другої та наступної книги ОРО на РРО за новою формою. Через зміну форми книги реєстрація може бути здійснена у будь-який час.
Також у Листі №26665 зазначено, що у суб'єктів господарювання, діяльність яких не пов'язана з реалізацією підакцизних товарів, графи 7, 9 КОРО не заповнюються. Отже, ці суб'єкти господарювання можуть і надалі використовувати раніше зареєстровані книги ОРО без внесення до них будь-яких змін до виникнення підстав для припинення використання книги.
І насамкінець зазначимо, що з дня набрання чинності Наказом №547 (з 26.07.2016 р.) перші, другі та наступні КОРО на РРО мають реєструватися виключно за новими формами.
Нагадаємо, що відповідно до п. 5 Наказу №132 наразі є багато реалізаторів підакцизних товарів з РРО, фіскальні чеки за якими не містять окремого реквізиту щодо акцизного податку. У такому разі й у КОРО не треба наводити інформацію щодо акцизного податку. Тому й замінювати її на нову немає потреби.
1 Наказ Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій».
2 Наказ Мінфіну від 21.01.2016 р. №13. Див. детальніше коментар щодо цього наказу у «ДК» №11/2016.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»