У ФОП — платника акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у червні 2016 р. закінчилася ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. Що робити з тютюновими виробами, які залишилися? Чи треба нарахувати роздрібний акциз на суму залишку тютюнових виробів у разі його списання? Як відобразити таке списання у звіті №1-РТ?
Дії платника податку із залишками тютюнових виробів при закінченні дії ліцензії
Відповідно до консультації податківців, розміщеної у ЗІР, підкатегорія 115.031, нереалізовані тютюнові вироби, що залишилися у власності суб'єкта господарювання після закінчення терміну дії ліцензії, відповідно до норм чинного законодавства не можуть реалізовуватися (передаватися) іншим особам (як фізособам, так і суб'єктам господарювання), але можуть бути використані їхнім власником для власного споживання.
Те саме нещодавно роз'яснили регіональні податківці на своєму офіційному сайті2.
Крім цього, податківці у ЗІР, підкатегорія 115.03, на запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (тютюнові вироби)?» — відповіли, що можливість та умови повернення товарів регулюються безпосередньо договором поставки, укладеним між постачальником та покупцем.
Тобто те, чи може суб'єкт господарювання повернути залишки непроданих тютюнових виробів після закінчення строку дії ліцензії, врегульовується на рівні договірних відносин із постачальниками.
Наразі податківці дотримуються ліберальної позиції щодо необхідності отримання ліцензії у разі повернення постачальнику непроданих залишків. Так, до 24.12.2015 р. вони роз'яснювали, що без одержання ліцензії суб'єкт господарювання не може повернути залишки3, а з 25.12.2015 р. змінили думку і вже не вимагають у суб'єкта господарювання в такій ситуації придбання ліцензії4.
1 Відповідь на запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну (оптову) торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, залишки алкогольних напоїв чи тютюнових виробів безоплатно передати, подарувати або використати для власного споживання?».
2 http://tr.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/257053.html.
3 Відповідь на запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (тютюнові вироби)? (діяла до 24.12.2015 р.)».
4 Відповідь на запитання: «Чи може СГ, у якого закінчився термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю, повернути постачальнику раніше придбані у нього алкогольні напої (тютюнові вироби)?».
Тож, аби не наразитися на штраф у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону №481, за зберігання залишків нереалізованих тютюнових виробів після закінчення дії ліцензії, як таких, що зберігаються в місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, радимо повернути такі залишки постачальникам або віддати їх на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання, що мають приміщення для збереження алкогольних напоїв (тютюнових виробів), відомості про які внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, на підставі цивільно-правових угод, метою яких є виникнення зобов'язань з надання послуг зі зберігання.
Отже, фізособа-підприємець залишки тютюнових виробів може:
— або списати у зв'язку з власним споживанням, тобто «не проводячи за документами» їх реалізацію;
Документальне підтвердження списання тютюнових виробів
Щодо документального підтвердження списання тютюнових виробів для власних потреб, то про це у роз'ясненнях податківців ані слова. Радимо підприємцю зробити інвентаризацію таких залишків і скласти акт на списання, в якому зазначити, що залишки списуються на власне споживання у зв'язку із закінченням строку ліцензії.
— або домовитися з постачальником та повернути залишки;
— або передати залишки на відповідальне зберігання іншій особі, яка має на це право згідно із законом.
Щодо нарахування роздрібного акцизу
Аби зрозуміти, чи треба нараховувати роздрібний акциз у разі наявності залишків підакцизних товарів на дату закінчення ліцензії, слід звернутися до визначення об'єкта оподаткування роздрібним акцизом.
Так, відповідно до пп. 213.1.9 та пп. 14.1.212 ПКУ, об'єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання алкогольних напоїв (тютюнових виробів) громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Адже платником акцизного податку відповідно до пп. 212.1.11 ПКУ є СГ роздрібної торгівлі, який реалізує підакцизні товари.
Отже, у разі використання залишків тютюнових виробів для власних потреб (тобто їх списання) нараховувати роздрібний акцизний податок не треба.
Такої самої позиції дотримуються наразі і фахівці ДФС у ЗІР, підкатегорія 116.021. Що ж до операцій із передання залишків підакцизних товарів на зберігання або ж повернення їх постачальнику, то тут також не буде нарахування роздрібного акцизу, адже такі операції не відповідають визначенню роздрібної реалізації підакцизних товарів.
Особливості заповнення Звіту №1-РТ
Відповідно до р. ІІ Порядку №49-1-РТ, у Звіті №1-РТ слід зазначати інформацію про залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця та на кінець звітного місяця, обсяг придбання та обсяг реалізації тютюнових виробів.
При списанні залишків тютюнових виробів радимо у графі 3 зазначити залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця, графу 5 не заповнювати (адже списання тютюнових виробів не є реалізацією), а у графі 6 поставити нуль. При цьому у графі 7 «Примітки» зауважити, що відповідний обсяг залишку тютюнових виробів був списаний на власні потреби у зв'язку із закінченням дії ліцензії.
Це саме радять робити й фахівці ДФС у листі від 05.05.2016 р. №4626/к/99-99-12-01-01-14 (див. «ДК» №27/2016) та у ресурсі «ЗІР»2.
1 Відповідь на запитання: «Чи сплачується акцизний податок з реалізації суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), якщо товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб?».
2 Відповідь на запитання: «Яким чином у звітності щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (№1-ОА, №1-ОТ, №1-РА та №1-РТ) відображається повернення та вибуття, не пов'язане з реалізацією (втрати, розкрадання тощо), алкогольних напоїв та тютюнових виробів?».
Якщо програмне забезпечення не даватиме можливості проставляти нуль у графі 6, тоді у графі 5 слід зазначити обсяг списаних тютюнових виробів для власних потреб, а у графі 7 пояснити, що у графі 5 зафіксовано не обсяг реалізованих виробів, а списаних для власних потреб у зв'язку із закінченням дії ліцензії.
За п. 46.4 ПКУ, у разі потреби платник податків може подати разом із податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Закон №481 — Закон України від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
- Порядок №49-1-РТ — Порядок заповнення форми звіту №1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі», затверджений наказом Мінфіну від 11.02.2016 р. №49.
Катерина КАЛАШЯН, «Дебет-Кредит»