Лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.07.2015 р. №964-07-2
Щодо перевірок страхувальників
Суттєво. З 1 липня закінчився мораторій на перевірки, тож ФСС НВВ готується перевіряти страхувальників. Насамперед перевірятимуть підприємства з обсягом доходу 20 мільйонів грн та більше за попередній календарний рік.
! Страхувальникам у ФСС НВВ
Відповідно до пункту 8 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 1 липня 2015 року закінчився мораторій на проведення перевірок.
Пунктом 3 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 р. №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб — підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено здійснення перевірок щодо:
— достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний) підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання для віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду його економічної діяльності;
— стану умов і безпеки праці та проведення профілактичної роботи з цих питань.
Ці функції Фонду пов'язані з необхідністю встановлення об'єктивного розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування шляхом звіряння фактичних даних про основний вид економічної діяльності з відомостями, поданими страхувальниками для визначення класу професійного ризику виробництва та розміру єдиного внеску, та проведення профілактичних заходів і не належать до функцій державного нагляду, контролю.
Враховуючи вищезазначене, робочим органам виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — Фонд) розпочати роботу щодо планування та проведення перевірок.
При плануванні перевірок на 2015 рік згідно з установленою періодичністю відповідно до критеріїв, передбачених чинними нормативно-правовими актами, в першу чергу рекомендуємо проводити перевірку підприємств з обсягом доходу 20 мільйонів грн та більше за попередній календарний рік. Обсяг доходу визначається на підставі відомостей розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за попередній календарний рік (показник «Обсяг реалізованої продукції, робіт, послуг (без податку на додану вартість, акцизного податку)»). У разі необхідності уточнення даних щодо обсягу доходу страхувальника рекомендуємо звертатися до територіальних органів Державної фіскальної служби України, які володіють відповідною інформацією на підставі даних декларації з податку на прибуток, а щодо юридичних осіб — платників фіксованого сільськогосподарського податку — на підставі даних розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва.
Також при плануванні перевірок на 2015 рік робочим органам виконавчої дирекції Фонду необхідно забезпечити проведення не більше однієї планової перевірки страхувальника протягом року шляхом узгодження графіків спільних перевірок щодо достовірності поданих страхувальником відомостей про види економічної діяльності та стану умов і безпеки праці та проведення профілактичної роботи з цих питань. Не допускати проведення більш ніж однієї планової перевірки одного й того самого страхувальника протягом року.
З метою запобігання конфліктним ситуаціям та судовим суперечкам зі страхувальниками організації та проведенню робочими органами виконавчої дирекції Фонду перевірок, передбачених чинним законодавством, повинні передувати належний доперевірочний аналіз та належне оформлення документів для перевірки.
Прошу цей лист довести до відома робочих органів виконавчої дирекції Фонду для проведення відповідної роботи.
Перший заступник директора С. НЕСТЕРОВ