• Посилання скопійовано

Оподаткування пасивних доходів у 2015 році

З другої половини 2014 року законодавець не полишав намірів запровадити зміни до системи оподаткування пасивних доходів. І ось з початку 2015 року в оподаткуванні дивідендів, процентів, роялті та інвестприбутку все-таки відбулися деякі зміни.

Завдяки змінам, унесеним до ПКУ Законом №711, з 01.01.2015 р. до складу місячного оподатковуваного доходу входять і пасивні доходи. Їх перелік регламентовано пп. 167.5.3 ПКУ, і порівняно з попередніми переліками дещо змінено їх склад. До складу пасивних доходів з метою оподаткування ПДФО2 включено:

роялті;

дивіденди;

— проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок та проценти на вклад (депозит) у кредитних спілках3;

1 Закон України від 28.12.2014 р. №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

2 До 01.01.2015 р. пасивні доходи фізособи згадувалися в пп. 1 п. 292.1 ПКУ, до них входили доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування (це відповідало і визначенню, встановленому пп. 14.1.268 ПКУ). Водночас за пп. 14.1.54 — 14.1.55 ПКУ до доходу з джерелом їх походження з України або за кордоном, зокрема, входили проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші пасивні (інвестиційні) доходи.

3 Зверніть увагу: абз. 2 пп. 170.4.1 ПКУ визначає ставку оподаткування таких доходів на рівні 15%, а не 20%, як того вимагає пп. 167.5.1 ПКУ. Сподіваємося, найближчим часом законодавець виправить неточність.

інші проценти (у т. ч. дисконтні доходи);

— процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;

— плата (відсотки), що розподіляється відповідно до пайових членських внесків членів кредитної спілки;

— дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону, включаючи дохід, що виплачується (нараховується) емітентом у результаті викупу (погашення) цінних паперів інституту спільного інвестування, який визначається як різниця між сумою, отриманою від викупу, та сумою коштів або вартістю майна, сплаченою платником податку продавцю (у т. ч. емітенту) у зв'язку з придбанням таких цінних паперів, як компенсація їх вартості;

— дохід за іпотечними цінними паперами (іпотечними облігаціями та сертифікатами) відповідно до закону;

— відсотки (дисконт), отриманий власником облігації від їх емітента відповідно до закону;

— дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю та дохід, отриманий платником податку у результаті викупу (погашення) управителем сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в порядку, визначеному в проспекті емісії сертифікатів;

інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у т. ч. від зміни курсу іноземної валюти.

Усі ці доходи, крім дивідендів від платників податку на прибуток, з 01.01.2015 р. оподатковуватимуться за ставкою 20% (пп. 167.5.1 ПКУ).

Дивіденди

З 01.01.2015 р. дивіденди можуть бути оподатковані за однією з двох ставок (пп. 167.5.1 та пп. 167.5.2 ПКУ):

20 відсотків — для дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у пп. 167.5.2, пп. 165.1.18 і пп. 170.5.3 ПКУ);

5 відсотків — для дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами — платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Тобто якщо емітентом є інститут спільного інвестування або ж «єдиноподатник», дивіденди від нього оподатковуватимуться за ставкою 20%. Якщо маємо справу з емітентом — платником податку на прибуток, застосовуємо до таких дивідендів ставку оподаткування 5%.

Крім того, вилучено абз. 2 п. 170.11 ПКУ, який дозволяв дивіденди з іноземним джерелом нарахування або нараховані нерезидентами оподатковувати за ставкою 5%. Отже, тепер винятків для таких дивідендів не передбачено. Отримувач доходів за загальним правилом пп. 170.11.1 ПКУ, як і раніше, повинен подати річну декларацію та сплатити податок за ставкою, встановленою п. 167.1 ПКУ, — 15% або 20%. При цьому такий інвестор має право на зменшення суми оподатковуваного прибутку на частину податків, сплачених за кордоном (пп. 170.11.2 ПКУ).

Податковим агентом за дивідендами, виплаченими резидентом України, є емітент корпоративних прав. Навіть якщо емітент є «спрощенцем» або з будь-яких підстав звільнений від сплати податку на прибуток, при виплаті дивідендів фізособі він є податковим агентом за цими доходами. Оподаткування дивідендів здійснюється на етапі їх нарахування, а це означає, що дивіденди за підсумками 2014 року, нарахування яких буде здійснено уже в 2015 році, оподатковуватимуться за новими ставками. Якщо дивіденди нараховуються, але не виплачуються, податковий агент має 30 календарних днів після місяця, коли було здійснене таке нарахування (пп. 168.1.5 ПКУ).

Інвестприбуток

Єдиним нововведенням щодо оподаткування інвестприбутку є вимога під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку податковим агентом (яким у цьому разі є виключно професійний торговець ЦП) нараховувати (утримувати) податок за ставкою 20%. Як і раніше, ці нарахування мають бути перераховані до бюджету під час кожного нарахування такого доходу. А за підсумками року платник податків подає річну податкову декларацію про всі отримані ним протягом звітного року доходи, як оподатковані при виплаті, так і отримані не від податкових агентів (абз. 1 пп. 170.2.9 ПКУ).

Роялті

Визначення терміна «роялті» зазнало змін (оновлена редакція пп. 14.1.225 ПКУ).

Зверніть увагу: додалися визначення того, які платежі не можуть бути визнані роялті. Так, не вважаються роялті платежі, отримані за придбання примірників (копій, екземплярів) об'єктів інтелектуальної власності, які втілені в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання. Крім того, не підпадатимуть під визначення «роялті» і платежі за придбання речей (у т. ч. носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об'єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці 1 пп. 14.1.225 ПКУ, у користування, володіння та/або розпоряджання особи.

Відповідно до пп. 170.3.1 ПКУ, оподаткування роялті в основних моментах схоже на оподаткування дивідендів:

— ставка оподаткування — 20%, але без будь-яких винятків незалежно від суми отриманого доходу,

— під час виплати доходу, утримуваний податок перераховується до бюджету; якщо ж має місце нарахування, але не виплата роялті, строк на сплату податку до бюджету — 30 днів після закінчення місяця, коли таке нарахування було здійснене.

Проценти

З 01.01.2015 р. внесені Законом №71 зміни спричинили колізію між нормами пп. 170.4.1 та пп. 167.5.1 ПКУ, тож маємо ставки для оподаткування процентів на поточний та депозитний (вкладний) банківський рахунок і процентів на вклад (депозит) у кредитних спілках — 15% та 20%.

У листі від 21.01.2015 р. №1665/7/99-99-17-02-01-17 податківці стверджують, що актуальною на 2015 рік все-таки є ставка 20% (але зазначають, що колізію між статтями 167 та 170 ПКУ слід виправити шляхом внесення змін до ПКУ).

Крім того, головний податковий орган звертає увагу на той факт, що інформація про суми окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного рахунку, ощадного (депозитного) сертифіката, вкладу (депозиту) члена кредитної спілки у кредитній спілці, суми нарахованих процентів, а також відомості про фізособу — платника податку, якій нараховані такі доходи податковими агентами (банківськими структурами), у формі №1ДФ повинні бути відображені єдиною сумою, без виокремлення категорій доходів (щоправда, цей механізм у самій формі №1ДФ не реалізовано, див. лист ДФСУ від 06.10.2014 р. №6390/7/99-99-17-02-01-17).

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор

До змісту номеру