• Посилання скопійовано

Нововведення для всіх платників податків

Початок 2013 р. був багатим на нововведення. Зокрема Закон України від 20.11.2012 р. №5503-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів», який набрав чинності 1 січня 2013 р., приніс не один сюрприз платникам податків. Стисло опишемо основні з них.

Запроваджується новий вид перевірок — електронна перевірка

Електронна перевірка — це документальна невиїзна позапланова перевірка, що проводиться на підставі заяви, поданої платником податків із незначним ступенем ризику (визначеним відповідно до п. 77.2 ПКУ), до органу ДПС, у якому він перебуває на податковому обліку. Заява подається за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки.

Електронні перевірки запроваджуватимуть поетапно (підр. 10 р. XХ ПКУ) для:

— платників податку, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, — з 1 січня 2014 р.;

— госпсуб'єктів мікро-, малого та середнього бізнесу — з 1 січня 2015 р.;

— інших платників податків — з 1 січня 2016 р.

Для електронної перевірки платник податків повинен подати до ДПС документи в електронній формі, з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб.

Результати перевірки оформляються в особливому порядку, наведеному у п. 86.11 ПКУ, а саме: складається довідка за підписом осіб, які проводили перевірку. Документ вручають особисто платникові податків (його представнику) для ознайомлення та підписання протягом п'яти робочих днів з дня вручення.

У разі незгоди з висновками перевірки або фактами та даними, викладеними у довідці, платник податків має право подати свої заперечення разом з підписаним примірником довідки. Заперечення розглядаються податковим органом протягом 5 робочих днів з дня їх отримання.

Увага! I заперечення, і відповідь є невід'ємною частиною довідки про проведення електронної перевірки. ППР за її результатами не виноситься (зміни у пп. 54.3.2 ПКУ).

До речі, у ПКУ з'явилася додаткова підстава для проведення позапланової перевірки — неподання уточнюючого розрахунку протягом 20 робочих днів після дати складання довідки про проведення електронної перевірки (у разі встановлення порушень податкового законодавства) (п. 50.3 ПКУ).

Щодо такої підстави для проведення перевірки, як рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанова органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора (пп. 78.1.11 ПКУ), то тепер платникові податків слід звикнути до того, що перевірку могло бути проведено у 2012 році зі складанням акта перевірки, а податкове повідомлення-рішення буде отримане, скажімо, у 2015 році. Відповідні зміни внесено до п. 86.9 ПКУ, і ППР за результатами таких перевірок приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим податковим органом рішення суду у кримінальній справі, що набрало законної сили.

Пільги з податків та зборів

ПКУ доповнено нормою, яка свідчить, що у разі встановлення або розширення існуючих податкових пільг такі пільги застосовуються з наступного бюджетного року (п. 4.5 ПКУ).

Нова норма щодо пільг (п. 4.5) має застосовуватись з урахуванням одного із принципів ПКУ — стабільність (пп. 4.1.9). А саме: «Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року». Проте, як свідчить практика прийняття та введення в дію податкових норм, цей принцип фактично не діє. Ми вже не раз були свідками, як нові ставки податків змінювалися за кілька днів до початку звітного періоду. Фактично так сталося і цього разу — Законом №5503 (оприлюднено у газеті «Голос України» №2/2013 від 04.01.2013 р.) підвищено цілу низку ставок податків та зборів. Докладніше про це — нижче.

Податкова накладна

До 1 липня 2013 року відстрочено введення в дію обов'язкового реквізиту податкової накладної «номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України» (пп. «ї» п. 201.1 ПКУ). Отже, до 1 липня бухгалтери не зобов'язані зазначати номер та дату митної декларації у податкових накладних.

Підвищено ставки податків та зборів

Згідно п. 29.2 ПКУ, специфічні ставки, фіксовані ставки та показники, встановлені цим Кодексом у вартісному вимірі, підлягають індексації у порядку, визначеному ПКУ. Певно, саме ця норма дала право в останній момент перед настанням нового року прийняти закладене у Закон №5503 підвищення ставок на:

— акцизний податок (до речі, перелік підакцизних товарів також було розширено);

— збір за першу реєстрацію ТЗ;

— екологічний податок;

— плату за користування надрами;

— плату за землю;

— радіочастотний збір;

— збір за спеціальне використання води;

— збір за спецвикористання лісових ресурсів.

Ставки підвищено у середньому на 7,9%. Нові ставки зазначених податків та зборів можна переглянути у таблицях Закону №5503 (див. у додатках до друкованого «ДК» №8/2013) або на сайті «ДК» у розділі «Довідники».

Зверніть увагу: нові ставки набрали чинності разом із Законом №5503, що їх затверджує, за винятком нових ставок акцизу на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, які набирають чинності з 1 квітня 2013 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону №5503).

Увага! Зазначимо, що дата набрання чинності законом загалом та новими ставками (крім ставок акцизного податку) є спірною. Так, у самому Законі №5503 встановлено дату набрання чинності 1 січня 2013 року. Але Закон було оприлюднено тільки 4 січня. Отже, він набрав чинності тільки 4 січня, оскільки, відповідно до ст. 94 Конституції України, закони набирають чинності не раніше дня опублікування. Проте в листі від 27.12.2012 р. №12699/0/71-12/15-2117 ДПС вимагає застосовувати нові ставки екологічного податку вже з 1 січня. Водночас у листі ДПС від 21.01.2013 р. №1451/7/15-2117 зазначається, що нові ставки збору за користування радіочастотним ресурсом України застосовуються з 04.01.2013 р. Отже, у звіті за січень 2013 року зобов'язання з радіочастотного збору необхідно буде розраховувати виходячи зі ставок збору: старих — за період з 1 по 3 січня (три дні), нових — за період з 4 по 31 січня (28 днів).

Окремо зауважимо щодо дати набрання чинності підвищеними ставками акцизу на пиво. У листі від 17.01.2013 р. №15/1-15.1/130-ЕП ДПС повідомляє, що пиво не підпадає під термін «алкогольні напої» і належить до товарної групи 2203 УКТЗЕД. Отже, збільшені ставки акцизного податку на пиво застосовуються з моменту набрання чинності Законом №5503, а не з 1 квітня, як ставки на алкогольні напої.

Спрощена система

Для «спрощенців» 2-ї групи з нового року встановлено звітний період — рік (у 2012 р. це був квартал). Податок сплачується, як і раніше, помісячно, авансом, а звітує друга група платників єдиного податку тільки за рік.

Для 5-ї та 6-ї груп платників єдиного податку:

1) скасовано обмеження щодо кількості найманих працівників — тепер вони можуть мати необмежену кількість працівників без загрози переходу на загальну систему;

2) ставки податку знижено з 7% і 10% до 5% і 7%.

Запроваджено можливість подати заяву на перехід на спрощену систему оподаткування в електронній формі.

Наталія КАТЕРИНЕЦЬ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру