КВЕД-2005 знову в дії
! СГД
Мінекономрозвитку відновило дію національного класифікатора України ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності» на період до 31.12.2013 р.
Отже, з дати набрання чинності цим наказом в Україні знову одночасно діятимуть два класифікатори видів економічної діяльності: КВЕД-2005 та КВЕД-2010.
Наказ Мінекономрозвитку від 07.02.2013 р. №113 чинний з 07.02.2013 р.
Як заповнити форму статспостереження №1-послуги?
! Юрособам
Держстат надав роз'яснення щодо заповнення форми статистичного спостереження №1-послуги «Звіт про обсяги реалізованих послуг» (місячна).
Звіт містить інформацію за результатами фактичної діяльності підприємства на дискретній основі, тобто за кожен звітний місяць поточного року окремо.
Зміст звіту за формою №1-послуги (місячна) відповідає даним документів первинного обліку, а саме: квитанції, чеки, квитки на проїзд у громадському транспорті, наряди-замовлення, замовлення-зобов'язання тощо.
Iнформація звіту підприємства, що займається виключно виробництвом та реалізацією послуг, є похідною даних бухгалтерської звітності.
Крім того, уточнено таке:
1) рядок 03 містить дані про обсяг послуг, реалізованих населенню (дані рядка 03 є меншими або дорівнюють даним рядка 02);
2) рядок 04 відображає обсяг послуг за тим видом економічної діяльності, який має найбільшу питому вагу в загальному обсязі реалізованих послуг на підприємстві;
3) рядок 07 містить дані про суму податку на додану вартість підприємств, що законодавчо визначені його платниками;
4) рядок 08 включає в себе дані про суму податку на додану вартість, який сплачено за основним видом діяльності, що не перевищують шосту частину даних рядка 04.
Роз'яснення Держстату від 30.11.2012 р. №18/1-12/23
Пільгу з податку на нерухомість можна застосувати лише до одного з об'єктів
! Власникам нерухомості
Фізична особа — платник податку може скористатися пільгою зі сплати податку на нерухоме майно. А саме — зменшити базу оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності: для квартири — на 120 м2, для житлового будинку — на 250 м2.
У Міндоходів наголошують, що таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якому фізична особа — платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або ж за вибором платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.
Якщо ж платник податків виявить бажання застосувати пільгу до іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності, йому слід подати до 1 липня 2013 року письмове звернення (заяву) до податкового органу за місцем реєстрації.
За наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування визначається окремо за кожним з таких об'єктів.
ДПСУ також нагадує, що ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радою в таких розмірах за 1 м2 житлової площі об'єкта житлової нерухомості:
1) для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 м2, ставки податку не можуть перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;
2) для квартир, житлова площа яких перевищує 240 м2, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 м2, ставка податку становить 2,7% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Відповідно до статті 8 Закону України від 6 грудня 2012 року «Про Державний бюджет України на 2013 рік» мінімальну зарплату станом на 1 січня 2013 року встановлено у розмірі 1147 гривень.
За матеріалами ДПСУ
Зміни до порядку видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності
! Суб'єктам оціночної діяльності
Фонд державного майна вніс зміни до Положення про порядок видачі сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності. Змінами передбачено, що для отримання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності не треба подавати:
1) фізичним особам — виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;
2) юридичним особам — витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.
Варто зазначити, що змінами форму заяви про видачу сертифіката суб'єкта оціночної діяльності викладено в новій редакції.
Наказ Фонду держмайна від 24.01.2013 р. №84
набере чинності з дня опублікування (станом на 19.02.2013 р. не опублікований)
Зміни до Положення про міжбанківський переказ коштів у нацвалюті
! Банкам
НБУ вніс зміни до Положення про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті в особливий період.
Змінами встановлено, що НБУ перевіряє під час здійснення інспекційних перевірок виконання залученими банками внутрішніх нормативних документів щодо забезпечення резервування та відновлення функціонування автоматизованих систем, автоматизованих робочих місць, що використовуються банками під час виконання міжбанківського переказу через СЕП (САБ, АРМ-НБУ тощо).
До цього контроль за виконанням залученими банками вищезазначених внутрішніх нормативних документів здійснювався Нацбанком не менше одного разу на рік.
Крім того, внесено зміни до Iнструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті.
Постанова НБУ від 15.01.2013 р. №10
набере чинності з дня опублікування (станом на 19.02.2013 р. не опублікована)
Здаєте власне майно в оренду — не забудьте сплатити податок
! Платникам ПДФО
ДПСУ повідомила: у разі якщо громадянин у 2013 році планує здавати свою квартиру в оренду, то податок на доходи фізичних осіб він повинен сплачувати щокварталу, а декларацію подати до 1 травня 2014 року.
Дохід від здачі в оренду власного нерухомого майна підлягає оподаткуванню за ставкою 15% та/або 17%.
Ставка 15% застосовується, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці, не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто в 2013 р. — 11470 грн), 17% — з суми, що перевищує зазначений десятикратний розмір.
Слід зауважити, якщо фізична особа — орендар не є суб'єктом господарювання, то відповідальність за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету несе орендодавець (громадянин, який здає майно в оренду).
Такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом України для квартального звітного (податкового) періоду. Тобто протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до органу ДПС за податковою адресою платника податку.
За матеріалами ДПСУ
Порядок припинення обтяження речових прав на нерухомість
! Власникам нерухомого майна
Укрдержреєстр повідомив, що законодавством у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їхніх обтяжень встановлено порядок державної реєстрації припинення обтяження речових прав на нерухоме майно, у т. ч. і щодо подання заяви встановленої форми.
Відповідно до порядку, під час подання заяви (запиту) заявник пред'являє органові держреєстрації прав документ, що посвідчує його особу. При цьому документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення.
Таким чином, у разі подання зацікавленою особою особисто заяви про державну реєстрацію прав та їхніх обтяжень встановленої форми вона пред'являє органу державної реєстрації прав документ, що посвідчує її особу. У разі подання такої заяви шляхом її надіслання органу державної реєстрації прав супровідний лист оформлюється на бланку встановленої форми відповідно до вимог законодавства.
Лист Укрдержреєстру від 06.02.2013 р. №41-06-15-13
Хто звільняється від подання декларації про майновий стан і доходи
! Платникам ПДФО
Податковим законодавством визначено випадки, в яких особи можуть не подавати декларацію про майновий стан і доходи, зокрема якщо станом на кінець звітного податкового року особи:
1) є неповнолітніми або недієздатними і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у т. ч. батьків) або держави;
2) перебувають у розшуку;
3) перебувають на строковій військовій службі.
Також не подають декларацію особи, які станом на останній день строку подання декларації перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав.
Крім того, від подання декларації про майновий стан і доходи звільняються особи у разі отримання доходів:
— від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
— тільки від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України (наприклад, підпунктами 170.9.1, 169.4.4, 164.2.7, 164.2.7);
— від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок;
— у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою;
— від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує у 2012 році 128760 грн.
Звертаємо увагу, що доходи, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, визначено ст. 165 Податкового кодексу України.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи визначено ст. 179 Податкового кодексу України.
За матеріалами ДПСУ
Який порядок надання витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно
! Власникам нерухомого майна
Укрдержреєстр роз'яснив питання щодо надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації прав.
Так, під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно формується витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який надається власнику нерухомого майна.
Крім того, у випадку проведення державної реєстрації інших речових прав на нерухоме майно, обтяжень речових прав на нерухоме майно формується витяг, який надається у процедурі державної реєстрації прав.
Лист Укрдержреєстру від 21.01.2013 р. №27-06-15-13
НБУ: переміщення дорогоцінних металів через митний кордон України
! Фізособам
НБУ нагадав, що фізособа (резидент та нерезидент) має право:
1) ввозити в Україну і вивозити за межі України банківські метали вагою, що не перевищує 500 г, у вигляді зливків і монет на умовах письмового декларування митному органу у повному обсязі;
2) вивозити за межі України банківські метали вагою, що перевищує 500 г, у вигляді зливків і монет на підставі індивідуальної ліцензії на вивезення за межі України банківських металів та за умови письмового декларування митним органам.
До банківських металів віднесені золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках та порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, що вироблені з дорогоцінних металів з пробами для вітчизняних монет не нижче ніж: для золота — 995, для срібла — 999, для платини та паладію — 999,5, і в іноземних монетах з дорогоцінних металів з пробами не нижче ніж: для золота — 900, для срібла — 925, для платини та паладію — 999.
Таким чином, всі монети України з вищезазначеними пробами віднесені до банківських металів.
Монети, що мають нижчі проби, вивозяться за межі України і ввозяться в Україну фізичними особами на загальних умовах, а саме у порядку переміщення готівки через митний кордон України.
Лист НБУ від 31.01.2013 р. №29-207/1263
Змінено Правила дорожнього руху
! Водіям
КМУ вніс зміни до Правил дорожнього руху. Серед них такі:
1) з 1 жовтня до 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу — ближнє світло фар;
2) забороняється стоянка на газонах;
3) у разі постійної експлуатації транспортного засобу на дорогах, на яких проїжджа частина слизька, рекомендується використовувати шини, що відповідають стану проїжджої частини;
4) дорожні знаки мають перевагу перед дорожньою розміткою і можуть бути постійними, тимчасовими та зі змінною інформацією. Тимчасові дорожні знаки розміщуються на переносних пристроях, дорожньому обладнанні або закріплюються на щиті з фоном жовтого кольору і мають перевагу перед постійними дорожніми знаками;
5) водій, що виконує поворот ліворуч, повинен дати дорогу попутним транспортним засобам, які рухаються попереду нього і виконують розворот.
Крім того, з ПДР виключено норму, відповідно до якої розміщення реклами на транспортних засобах треба було узгоджувати з органами Державтоінспекції.
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 р. №111 чинна з 15.04.2013 р.
Профспілки можуть не подавати звіт про пільги
! Неприбутковим організаціям
ДПСУ зазначила, що професійні спілки, їхні об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання, які зареєстровано як неприбуткові організації, мають право не подавати Звіт про суми податкових пільг.
При цьому у разі якщо такими неприбутковими організаціями отримано дохід із інших джерел, ніж визначені у п. 157.9 ПКУ, вони зобов'язані нарахувати податок на прибуток на загальних підставах у частині II Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій.
Лист ДПСУ від 05.02.2013 р. №2942/7/11-1017
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»