Підприємець на ЄП з IV кварталу переходить на загальну систему оподаткування. Які звіти потрібно подати за III квартал? Чи потрібно при зміні системи оподаткування сплатити до 15 листопада авансові платежі з ПДФО? Як розрахувати такі суми?
Такі запитання доволі часто ставлять підприємці, які переходять зі спрощеної системи оподаткування на загальну. А все через те, що нормою пп. 177.5.2 ПКУ встановлено вимогу: «Фізичні особи — підприємці, які <...> перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну <...>, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність <...> Платники податку розраховують та сплачують авансові платежі у строки, визначені підпунктом 177.5.1 <...>, що настануть у звітному податковому році». Проаналізуємо докладно дії підприємця при зміні системи оподаткування.
1. Підприємець, який з наступного кварталу вирішив відмовитися від спрощеної системи оподаткування, повинен подати заяву1 не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) (п. 298.2 ПКУ). Заява подається до органу ДПС за місцем своєї реєстрації. До речі, її можна подати особисто або надіслати поштою (п. 4 Порядку №1675). У рядку 5.4 заяви зазначається дата (період) відмови від застосування спрощеної системи оподаткування (за умовами запитання — «01 жовтня 2012 р.»), а в переліку причин у формі заяви треба зазначити таку причину (за умовами запитання — «самостійна відмова у зв'язку з переходом на сплату інших податків та зборів»).
2. У разі виконання таких дій підприємець з 1-го числа місяця, наступного за податковим кварталом, в якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування, перебуває на загальній системі. В останній день календарного кварталу, в якому подано заяву, свідоцтво платника ЄП анулюється. Протягом 10-ти днів колишній «спрощенець» повинен повернути свідоцтво до органу ДПС (пп. 299.15.1 ПКУ).
3. Пам'ятайте: відповідно до п. 297.1 ПКУ, платника ЄП було звільнено від сплати деяких податків та зборів. Але з моменту переходу на загальну систему потрібно звернути увагу, що підприємець на такій системі оподаткування ризикує стати платником деяких податків та зборів, яких він раніше не платив. Зокрема, це стосується збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності та податку на додану вартість2.
1 Форму заяви затверджено наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675.
2 Нагадаємо: відповідно до п. 181.1 ПКУ, у разі коли загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у т. ч. з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ.
Якщо сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг) протягом останніх 12-ти к. м. перевищує 300 тис. грн, це потребує обов'язкової реєстрації платником ПДВ. У такому випадку реєстраційна заява подається не пізніше 10-го числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід. Якщо особа при зміні системи оподаткування за власним бажанням хоче стати платником ПДВ (перевищення суми у 300 тис. грн немає), заява подається не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду (за умовами запитання — до початку IV кварталу).
Не слід забувати, що СГД, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані застосовувати РРО.
4. Колишньому «спрощенцю» протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ПКУ), потрібно подати декларацію платника єдиного податку — фізособи-підприємця. Останній термін подання за результатами госпдіяльності III кварталу — 09.11.2012 р.
5. Для фізосіб — підприємців I та II групи встановлено вимогу зі сплати єдиного податку авансовими внесками. Такі внески сплачуються щомісяця не пізніше 20-го числа (включно) відповідно до п. 295.1 ПКУ (якщо за умовами запитання платник ЄП належить до I або II групи, то у жовтні він не сплачує такого авансового внеску). Єдиний податок для «спрощенців» III групи сплачується за показниками поданої податкової декларації ЄП протягом 10-ти к. д. після закінчення граничного терміну подання звітності (якщо в запитанні йдеться про платника ЄП III групи, то останній термін сплати ПЗ — 19.11.2012 р.).
6. На початку ми зазначали вимогу, що фізособи-підприємці, які протягом звітного року перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну, подають податкову декларацію1 за результатами звітного кварталу, в якому відбувся перехід на загальну систему оподаткування (тобто для нашого прикладу — за результатами IV кварталу 2012 р.). Мета подання такої декларації — розрахунок авансових платежів з ПДФО на поточний рік, які підприємець розраховує самостійно та зазначає у відповідній декларації.
У полі 2 розділу I декларації (шапка звіту) зазначається номер відповідного кварталу арабською цифрою від 1 до 4 (пп. 1.2 р. III Iнструкції №1395). Далі у розділі III зазначаються відомості про доходи від провадження госпдіяльності. Разом з декларацією заповнюється та подається додаток 5 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності»2 (пп. 3.1 р. III Iнструкції №1395). У додатку 5 зазначаються результати госпдіяльності підприємця за підсумками звітного кварталу, в якому вперше застосовувалася загальна система оподаткування. Зазначаються суми доходу, вартість документально підтверджених витрат, пов'язаних з госпдіяльністю, сума чистого оподатковуваного доходу.
У розділі II додатка 5 здійснюється розрахунок суми ПДФО за підсумками звітного кварталу. У рядку 8 цього розділу додатка 5 відображається розмір квартальних авансових платежів, що підлягають сплаті до бюджету щокварталу (рядок 03 х 25%).
Зверніть увагу: зазначений порядок дій матиме місце у випадку зміни системи оподаткування протягом року у I — III кварталах.
7. За умовами запитання перехід здійснюється у IV кварталі, тому підприємець зобов'язаний подати декларацію та додаток 5 до 11.02.2013 р. (9 лютого — вихідний день). Сплатити суму податку, визначену у рядку 07.01 додатка 5 (аналогічна сума буде у рядку 03.01 розділа III декларації), слід буде не пізніше 19.02.2013 р. Крім того, у декларації підприємець самостійно розраховує розмір квартальних авансових платежів з ПДФО на наступні квартали звітного 2013 року (по 25% від суми, зазначеної у рядку 03 додатка 53). Авансові платежі підлягають сплаті щокварталу: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада (пп. 177.5.1 ПКУ).
1 Наказ Мінфіну від 07.11.2011 р. №1395 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Iнструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».
2 Про подання додатка потрібно зробити відмітку наприкінці декларації.
3 Річна сума авансових внесків з ПДФО не може бути меншою від 100% річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (пп. 177.5.1 ПКУ).
Отже, при зміні системи оподаткування у IV кварталі звітного року сплачувати до 15 листопада авансові платежі з ПДФО не потрібно. Це пояснюється тим, що при зміні системи оподаткування протягом року підприємець подає декларацію за результатом кварталу для розрахунку та сплати авансових платежів у звітному податковому році. А IV квартал є останнім кварталом звітного року. Отже — жодних авансів, буде сплата ПДФО, визначеного за результатом кварталу.
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет Кредит»