Мінфін своїм наказом від 30.05.2012 р. №651 (далі — Наказ №651) затвердив Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі — Порядок №651). Сам Наказ №651 набрав чинності ще 31.08.2012 р., тобто з дня його офіційного опублікування1. А от Порядок №651 — через 30 днів з дня офіційного опублікування Наказу №651, тобто з 1 жовтня поточного року. З цієї ж дати втратили чинність деякі накази Держмитслужби України відповідно до додатка до Наказу №651, у тому числі і стара Iнструкція про порядок заповнення ВМД (далі — Iнструкція №3072). Що ж нового містить Порядок №651?
З набрання чинності з 1 червня цього року новим МКУ триває і зміна підзаконних актів, які так чи інакше пов'язані з митницею чи митним оформленням товару. Так, з 1 жовтня графи митних декларацій (далі — МД) заповнюються за новим Порядком №651. Чогось грандіозно нового Порядок №651 не передбачає, але все-таки зміни в заповненні МД є. Як раніше Iнструкція №307, так тепер і новий порядок заповнення МД містить два основні розділи: I «Загальні положення» та II «Заповнення граф митних декларацій». Але оскільки наказ ДМСУ від 09.07.97 р. №307, яким затверджена Iнструкція №307, містив ще й перелік різноманітних класифікаторів як додатки 1, 2, 3 (щоправда, вони всі ще раніше були виключені або втратили чинність), а сам наказ №307 втратив чинність, то з 1 жовтня набирає чинності ще й наказ Мінфіну від 20.09.2012 р. №1011, яким затверджено відомчі класифікатори інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення МД. Зазначені класифікатори оприлюднені на веб-сайті Держмитслужби України в рубриці «Iнформація для суб'єктів ЗЕД. Класифікатори».
1 Опубліковано в «ОВУ» №64/2012 (31.08.2012 р.), ст. 2629.
2 Затверджена наказом ДМСУ від 09.07.97 р. №307.
До нового можна віднести те, що передбачені Порядком №651 правила заповнення граф МД на бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2 (далі — ЄАД), додаткових аркушів до нього форми МД-3 (далі — додаткові аркуші), специфікації форми МД-8 (далі — специфікація), порядок внесення відомостей до доповнення форми МД-6 (далі — доповнення), випадки застосування специфікації, а також порядок оформлення, розподілу та використання аркушів МД форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-8 поширюються також на застосування МД на бланках ЄАД, додаткових аркушів, доповнення і специфікації, виготовлених за допомогою комп'ютера та електронних МД. Нагадаємо, що зразки документів форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-4, МД-5, МД-7 та МД-8 затверджені наказом Мінфіну від 22.02.2012 р. №246.
По-новому розподіляються аркуші МД на паперовому носії після завершення митного оформлення товарів до заявленого митного режиму. Якщо раніше декларанту поверталися тільки аркуші з позначенням 3/8 (комплектів бланків форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі наявності), то тепер декларант матиме ще й аркуші з позначенням «2/7» (п. 5.1 Порядку №651). Раніше аркуші з позначенням «2/7» використовувалися в підрозділі митної статистики митного органу.
Тепер при оформленні попередньої МД на паперовому носії, яка містить усю необхідну для випуску товарів інформацію, та після проставлення у такій попередній МД відміток, що свідчать про взяття її на контроль в ЄАIС Держмитслужби, декларанту повертається аркуш з позначенням «2/7» ЄАД. А вже після прийняття митним органом рішення про випуск відповідно до заявленого митного режиму товарів за такою попередньою МД декларанту повертаються аркуші МД з позначенням «3/8», відповідні йому додаткові аркуші і доповнення з проставленими в них відбитками особистої номерної печатки митника.
Раніше аркуші МД з позначенням «4/5» ЄАД і додаткові аркуші МД на паперовому носії не використовувалися при декларуванні товарів, що ввозяться на митну територію України (за винятком транзиту). Тепер додатково такі аркуші не використовуються ще й при декларуванні товарів, що переміщуються стаціонарними засобами транспортування, та при поданні періодичної МД або додаткової декларації (п. 5.2 Порядку №651).
Як і раніше, за письмовим зверненням осіб митний орган (підрозділ митного органу) засвідчує ксерокопії оформлених аркушів МД на паперовому носії, щоправда, тепер ще засвідчуватимуться і паперові копії оформлених електронних МД (п. 5.4 Порядку №651). Причому копія електронної МД на папері — це відповідно засвідчене візуальне подання на папері оформленої митним органом електронної МД, відображеної у форматі *.xps.
Порядок засвідчення ксерокопії паперових аркушів МД або паперової копії електронних МД
Засвідчення здійснюється шляхом проставлення посадовою особою митного органу у верхній частині лицьового боку кожного аркуша ксерокопії МД на паперовому носії або роздрукованої на папері копії електронної МД відмітки «Копія. Згідно з оригіналом», особистого підпису, ініціалів і прізвища, дати засвідчення копії та відбитка особистої номерної печатки.
Підпункт 5.4 Порядку №651
Змінилися випадки складання кількох МД на одну партію товарів та однієї МД на кілька партій товару. Тепер такі випадки передбачені п. 7.1 Порядку №651. А от окремі МД на товари, що входять до однієї партії товарів, які ввозяться на митну територію України, можуть оформлюватися за бажанням декларанта та за умови, що фактурна вартість кожної частини партії, отриманої в результаті такого розподілу, перевищує суму, еквівалентну 100 євро (п. 7.2 Порядку №651). Змін зазнав і перелік випадків, коли може оформлюватись за бажанням декларанта одна МД на кілька партій товару. Так, з 1 жовтня поточного року одна МД може бути оформлена, зокрема, й у разі декларування товарів, ввезених на митну територію України від одного відправника на адресу одного одержувача кількома партіями, але на підставі одного ЗЕД-договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість ЗЕД-договору (контракту), що поміщаються у визначений митний режим та одночасно пред'являються митному органу, яким здійснюється їх митне оформлення.
При заповненні граф МД до нового можна віднести те, що Порядком №651 передбачено заповнення графи 30 «Місцезнаходження товарів» для всіх напрямів переміщення товарів. Раніше такої вимоги Iнструкція №307 не містила. Заповнюючи цю графу, слід звернути увагу на наказ ДМСУ від 27.08.2012 р. №426 «Про ведення Переліку місць доставки». На цьому наголошує і Держмитслужба у листі від 26.09.2012 р. №11.1/1.2-12.2/10785-ЕП.
Змін зазнав також порядок формування реєстраційного номера МД. Тепер він формується за схемою, наведеною в п. 4 розділу II Порядку №651. Причому дев'ятизначний код підрозділу митного оформлення, у якому проводиться митне оформлення, та чотири цифри поточного року можуть зазначатися особою, яка склала МД. А в електронній МД у нижній частині графи за допомогою програмного забезпечення особи, яка склала МД, додатково вчиняється запис: «Електронне декларування». Нагадаємо, що раніше в реєстраційному номері декларації зазначалася тільки остання цифра поточного року, а не так, як тепер — чотири цифри поточного року.
Галина БЕДНАРЧУК, «Дебет-Кредит»