Нагадаємо, що Законом від 16.07.2025 №4536-ІХ внесено зміни до ПКУ та низки інших законів. Зміни мають різні дати набрання чинності, але в основному це 1 жовтня 2025 року. Ці зміни впливають на отримання ліцензій і на 2026 рік. Тож нагадуємо нюанси.
Які обмеження встановлено для ФОПів?
Для фізосіб-підприємців без найманих працівників, які отримали зазначені ліцензії:
— розмір загального місячного оподатковуваного доходу має становити не менше ніж 2 розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2026 році — 17 284 грн);
— для торговельних точок, розташованих за межами обласних центрів (умови аналогічні до наведених вище), цей розмір має становити не менше ніж 1,5 розміру мінімальної зарплати (у 2026 році — 12 970,50 грн).
Які обмеження для роботодавців (як фізосіб, так і юросіб)?
Розмір середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше ніж 2 розміри МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2026 році — 17 284 грн);
Розмір середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів — адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше ніж 1,5 розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2026 році — 12 970,50 грн).
Розрахунок розміру середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ діленням сумарно нарахованої зарплати, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за кошти платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за кошти ПФУ, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано зарплату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
Але це правило не діятиме для ФОПів-роботодавців у 2026 році, бо вони подаватимуть єдину звітність щокварталу. Тож їм для перевірки відповідності розміру середньої зарплати вищенаведений розрахунок зі звітності ще слід буде поділити на 3.
Що буде за невідповідність лімітам доходу та зарплати?
Невиконання цих вимог протягом трьох повних календарних місяців поспіль факт порушення, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті, є підставою для анулювання ліцензії (п. 49 та 50 ч. 2 ст. 46 Закону №3817).
Як відбувається визначення розміру місячного доходу ФОПа для отримання ліцензії?
Мінфін у листі від 09.10.2025 №11320-02-2/28962 відповів, що розрахунок розміру загального місячного оподатковуваного доходу ФОПа може здійснюватися додаванням сум чистого оподаткованого доходу, відображених у графі 11 типової форми №261 за підсумком кожного робочого дня місяця.
А от податківці у «ЗІР», підкатегорія 104.06, вважають, що для дотримання вимог, визначених частиною чотирнадцятою ст. 42 Закону, розміром загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як ФОП, що не має найманих працівників, є фактично отримана протягом календарного місяця сума оподатковуваного доходу (виручка у грошовій (готівковій та/або безготівковій) та/або не грошовій формі) від провадження всіх видів господарської діяльності, з урахуванням вимог, установлених ПКУ для фізосіб-підприємців на загальній системі оподаткування.
На цьому наголошували й податківці за посиланням.
Тож наразі маємо дві протилежні позиції щодо визначення доходу. І це при тому, що ДПСУ підпорядковується Мінфіну; точка зору в них на цю проблему різна. Тож ФОПу краще отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК) від ДПС.
Які правила розрахунку середньої зарплати роботодавцями?
Для визначення показників, зазначених абзацом третім ч. 13 ст. 42 Закону №3817, застосовують показники, відображені у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізосіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок), заповнені відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку (далі — Порядок), затверджених наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4, зареєстрованим у Мін’юсті України 31.01.2015 за №111/26556 (зі змінами), а саме:
— сума нарахованої заробітної плати — рядок 1.1 розділу І Розрахунку;
— сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за кошти платника податків — рядок 1.3 розділу І Розрахунку;
— сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів ПФУ — рядок 1.4 розділу І Розрахунку;
— кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано зарплату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) — рядок 103 Розрахунку.
Тобто для розрахунку розміру середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, суму показників рядків 1.1, 1.3, 1.4 розділу І Розрахунку ділять кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано зарплату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) — рядок 103 Розрахунку.
Для потреб застосування ч. 13 ст. 42 Закону №3817 розмір середньої щомісячної зарплати ЗПсрміс, нарахованої суб’єктом господарювання, розраховують за формулою:

Законом №3817 не визначено особливостей розрахунку розміру середньої місячної зарплати ЗПсрміс окремим працівникам, які, зокрема:
— перебували у відпустці без збереження зарплати;
— працювали за сумісництвом;
— працювали на умовах неповного робочого дня.
І ще для ФОПів-роботодавців через запровадження з 1 січня 2026 року квартальної форми єдиної звітності цей отриманий результат за формулою слід буде поділити ще на три.
Вимоги щодо розміру середньої щомісячної зарплати застосовуються до всіх працівників чи тільки дотих, які безпосередньо працюють у місці роздрібної торгівлі підакцизними товарами, на яке отримано ліцензію?
Податківці у «ЗІР», підкатегорія 113.03 зазначили, що вимоги щодо розміру середньої щомісячної зарплати поширюються на всіх працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, а не тільки на працівників, що безпосередньо працюють у місці такої роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
Чи включається до розрахунку кількість сумісників та працівників у неоплачуваних відпустках?
Для визначення розміру середньої щомісячної зарплати суб’єкти господарювання, які отримали роздрібну ліцензію, застосовують загальний порядок заповнення єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, визначений Порядком.
Тому працівники, які перебували у відпустці без збереження зарплати, працювали за сумісництвом чи на умовах неповного робочого часу, враховуються у загальному розрахунку середньої зарплати на загальних підставах. З відповідним розʼясненням в «ЗІР» можна ознайомитися тут.
Яким чином визначати відстань між місцем продажу підакцизних товарів та межами населених пунктів з метою визначення розміру середньої щомісячної зарплати або розміру загального місячного оподатковуваного доходу?
Податківці у «ЗІР», підкатегорія 113.03 зауважили, що з метою визначення розміру оплати середньої щомісячної зарплати або розміру загального місячного оподатковуваного доходу відстань між місцями продажу підакцизних товарів та межами території адміністративно-територіальних одиниць (населених пунктів — адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя) доцільно вимірювати між адресою місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пального) та межами території адміністративно-територіальної одиниці.
Для визначення відстані між адресою місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пального) та межами території адміністративно-територіальної одиниці доцільно звертатися до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Як застосовувати вимоги щодо середньої зарплати 1,5 чи 2 МЗП, якщо торгові точки, розташовані і в межах, і за межами обласних центрів, різної площі?
Податківці у «ЗІР», під категорія, 113.03 повідомили, що вимоги щодо розміру середньої щомісячної зарплати працівників суб’єкта господарювання у розмірі 1,5 МЗП застосовуються до суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, якщо всі його місця роздрібної торгівлі підакцизними товарами, на які отримано ліцензію, розташовані за межами населених пунктів — адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 кв. метрів.
Якщо у суб’єкта господарювання є хоча б одне місце роздрібної торгівлі, яке не відповідає одночасно цим критеріям, до нього застосовується вимога щодо розміру середньої щомісячної зарплати/загального місячного оподатковуваного доходу — не менше ніж 2 розміри МПЗ.
З якої дати ФОП без найманих працівників має розраховувати дохід, а роботодавці середню зарплату?
Розрахунок розміру середньої щомісячної зарплати/загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізособа-підприємець, що не має найманих працівників, для суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним, з метою відповідності вимогам ст. 42 Закону №3817 здійснюється починаючи з 1 жовтня 2025 року. Про це податківці говорили тут.
Як фізособам-«єдинникам» ІІ та ІІІ груп визначати дохід з метою отримання ліцензії на підакцизні товари?
Для дотримання вимог, визначених ч. 14 ст. 42 Закону №3817, розмір загального місячного оподатковуваного доходу ФОПа, що не має найманих працівників, є фактично отримана протягом календарного місяця сума оподатковуваного доходу (виручка у грошовій (готівковій та/або безготівковій) та/або не грошовій формі) від провадження всіх видів господарської діяльності, з урахуванням вимог, установлених ПКУ для самостійно обраної таким суб’єктом господарювання системи оподаткування.
