Пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, особам, установленим ч. 1 ст. 720 ЦКУ, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети (див. ст. 729 ЦКУ).
До договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом (див. ч. 3 ст. 729 ЦКУ).
Своєю чергою, сума коштів, передана платникові податків за договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів, у ПКУ розглядається як безповоротна фінансова допомога.
Надання пожертви відображається в обліку ТОВ-надавача наступним чином:
— Д-т 377 К-т 311 — перераховано кошти отримувачу;
— Д-т 949 К-т 377 — включаємо до витрат суму наданих коштів.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток, як відомо, є фінансовий результат, порахований у бухобліку. І, якщо ТОВ не застосовує податкових різниць, то сума коштів, яку перерахували на благодійність і яка списана на витрати, зменшить фінрезультат. Як наслідок, ТОВ зменшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.
А от якщо ТОВ застосовує податкові різниці, то треба зважати ось на що.
У нашій ситуації ТОВ надає пожертву благодійній організації (а не безпосередньо ЗСУ). А така благодійна організація, найімовірніше, є неприбутковою та внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тому потрібно врахувати норми пп. 140.5.9 ПКУ.
Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Сума оподатковуваного прибутку попереднього звітного року для потреб пп. 140.5.9 ПКУ береться з рядка 04 декларації з податку на прибуток за відповідний рік.
Якби ТОВ перераховувало кошти безпосередньо до ЗСУ, то ця податкова різниця не виникла б (п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).