Штрафи згідно з ПКУ
Підтвердження доходу. Статтею 44 ПКУ встановлено мінімальні строки зберігання документів та інформації, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів зі збільшенням цього строку під час проведення процедури оскарження у разі визначення сум зобов’язань контролюючими органами.
За незберігання первинних документів, на підставі яких здійснювався облік доходів, до ФОПів — платників єдиного податку, які не є платниками ПДВ, застосовуються штрафи відповідно до п. 121.1 ПКУ.
Підтвердження витрат. Штрафи, передбачені п. 121.1 ПКУ, не застосовуються до ФОПів — платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, за незберігання первинних документів, що підтверджують витрати на придбання товарів/послуг (див. «ЗІР», 107.01.06).
Штрафи згідно із Закону про РРО
Товарний облік не ведуть ФОПи-«єдинники», які одночасно:
— перебувають на єдиному податку групи 2 та 3 за ставкою 5% (неплатники ПДВ);
— не торгують: технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту; лікарськими засобами та виробами медичного призначення (ветеринарних препаратів та засобів для лікування тварин це не стосується!); ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
При цьому ФОПи — платники єдиного податку, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) не зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів (п. 12 ст. 3 Закону про РРО).
Тому в межах Закону про РРО до ФОПа — платника ЄП, який не веде товарного обліку, штраф за відсутність первинних документів не буде застосовано.
Основні ризики за відсутності первинних документів
Як ми зазначили вище, тим ФОПам, які не ведуть обліку витрат і не відображають їх у декларації з єдиного податку, зберігати документи про придбання товарів не обов’язково. І за певних умов не вимагає цього й Закон про РРО.
Але навіть за таких обставин податківці можуть спробувати донарахувати ФОПу податки і штрафи. Щоб уникнути цього, краще такі документи мати.
На практиці є два варіанти:
— податкова може визнати товар, на який немає первинних документів, безоплатно отриманим;
— якщо товар буде ідентифіковано як придбаний у фізособи, то ФОП для фізособи буде податковим агентом щодо сплати ПДФО та ВЗ.