Проходження практики студентами ВНЗ регулюється ст. 51 Закону про вищу освіту і Положенням №93.
Обрати базу практики може як ВНЗ, так і сам студент, за дозволом відповідної кафедри або предметної комісії ВНЗ (п. 2.3 Положення №93).
Укладення договору про проходження практики
Між ВНЗ та базою практики укладається договір на проведення практики студентів вишів за формою, встановленою Положенням №93 (додаток 1). ВНЗ, що скеровує студента на практику, надає підприємству не пізніше ніж:
— за два місяці до початку практики — програму практики і теми дипломних завдань для узгодження;
— за тиждень до початку практики — списки студентів-практикантів і викладачів — керівників практики.
Проходження студентами виробничої практики на підприємстві оформляють наказом, в якому наводять дати початку і закінчення практики.
Які відносини виникають із практикантом та як їх оформити
У чинному законодавстві однозначної відповіді на це запитання немає. Водночас немає і норма, яка, на думку Мінсоцполітики, заважає укладати зі студентами-практикантами трудові договори. Вони можуть бути зараховані на штатні посади (п. 3.7 Положення №93).
Отже, хоча форма договору на проведення практики, викладена в додатку 1 до зазначеного Положення, неоформлення на час практики трудових відносин зі студентом-практикантом на сьогодні допустиме лише у разі, якщо студенти не виконують жодної роботи на підприємстві.
Якщо практика передбачає виконання роботи, підприємство має прийняти студента-практиканта за строковим трудовим договором. Мається на увазі не просто прийняття на роботу за будь-якою посадою, а прийняття на ту посаду, трудові обов’язки згідно з якою практикант виконуватиме!
Якщо ж студент не виконуватиме під час практики жодних трудових обов’язків згідно з графіком, то укладати з ним новий трудовий договір підстав немає.
Документальне оформлення практики
1. Договір про практику з ВНЗ (як правило, договір готує ВНЗ у двох примірниках. Типова форма договору на практику — в додатку 1 до Положення №93).
2. Наказ про практику.
У наказі зазначте:
— яка це практика (вид практики);
— які умови практики;
— який термін практики:
— хто керівник практики від підприємства;
— як буде проведено інструктаж з охорони праці та ким;
— хто контролюватиме проведення практики і виконання наказу (шаблон у додатку. Кадровий наказ тривалого строку зберігання.)
3. Якщо практикант виконуватиме роботу, то укладаємо строковий трудовий договір.
Оплата праці
Законодавчими нормами обов’язкової оплати праці студентів ВНЗ не передбачено. Але зрозуміло, що за виконану роботу практикант має право на отримання зарплати. Тож у разі допуску студента під час практики до роботи підприємство не лише укладає з ним трудовий договір, а й нараховує йому зарплату відповідно до вимог чинного законодавства.
І ще: під час практики у період роботи на робочих місцях і посадах з виплатою заробітної плати за студентами (учнями) зберігається право на одержання стипендії (п. 5.6 Положення №93).
Зарплата практиканта в такому разі оподатковується за загальними нормами чинного законодавства, а саме: ПДФО — 18%, ВЗ — 5% та нараховується ЄСВ у розмірі 22% (8,41% — якщо практикант є особою з інвалідністю).