Реєстрації через РРО/ПРРО підлягають тільки розрахункові операції.
Розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).
Тобто якщо оплата буде отримана готівкою або з використанням платіжних карток за товари (роботи, послуги), то однозначно розрахункова операція є. І тоді немає значення, від кого оплата: від фізособи чи підзвітної особи, яка сплачує від імені суб’єкта господарювання.
А от банківські операції не вважаються розрахунковими. Тому, якщо продавець надає покупцю платіжні реквізити у форматі IBAN і покупець проводить оплату або зі свого поточного рахунку в банку, або, наприклад, готівкою через касу банку на рахунок продавця, — такі операції проведенню через РРО/ПРРО не підлягають!
Дивимось, який порядок розрахунку пропонує OLX та Prom.ua.
На OLX користувачі можуть сплатити покупку онлайн банківською карткою (LiqPay або інший інтернет-еквайринг) при оформленні OLX доставки, або готівкою у відділенні перевізника (Нова Пошта, Укрпошта, Meest) при виборі опції післяплати. Оплата з особистого рахунку OLX неможлива.
Але користувач-продавець може зв’язатися безпосередньо з покупцем і, наприклад, виставити рахунок для проведення оплати. Тоді угода буде вже за межами платформи маркетплейсу.
Під час оформлення замовлення на Prom.ua або сайті продавця покупець обирає Пром-оплату й оплачує 100% вартості товару карткою через фінансових партнерів. Але допускається і оплата через зв’язок між продавцем та покупцем безпосередньо.
Таким чином, порядок оплати може бути різний. І те, чи проводити оплату через ПРРО, залежить від того, була розрахункова операція чи ні (див. вище).
Але щодо послуг Закон про РРО має певні послаблення. Так, РРО/ПРРО не застосовується під час розрахунків за послуги у разі проведення їх виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14 ст. 9 Закону про РРО).
Важливо
1. У правовому полі основний критерій відмінності роботи від послуги, на який найчастіше звертається увага, — це наявність майнового результату роботи і відсутність такого у послуги, яка споживаються у процесі її надання;
Наприклад, якщо ТОВ веде бухоблік клієнтів або надає їм консультації, майнового результату немає. А отже, йдеться саме про послуги;
2. Система дистанційного обслуговування — це сукупність каналів дистанційного електронного обслуговування (телефон, месенджер, банкомат, пристрій з функцією приймання готівки (cash-in), мобільний застосунок, Інтернет та інші засоби, пов’язані з електронною комунікаційною мережею), які без одночасної фізичної присутності споживача та надавача послуг забезпечують надання споживачу фінансових, платіжних або інших послуг (п. 3 розділу І Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг №141).
3. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена Постановою НБУ від 21.01.2004 №22, втратила чинність. Визначення поняття «сервіс переказу коштів» немає.
4. Позаяк норми Закону про РРО не визначають поняття «банківські системи дистанційного обслуговування» та «сервіси переказу коштів», то суб’єкту господарювання з метою віднесення способу розрахунку, який він застосовує, до дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів треба звертатися до НБУ (див. відповідь ДПС на запитання в «ЗІР», підкатегорія 109.02: «До компетенції якого органу належить питання віднесення способу розрахунку, який застосовує СГ, до дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів?»).