• Посилання скопійовано

Чи можливо переоцінити незавершені капітальні інвестиції?

Чи можливо переоцінити незавершені капітальні інвестиції, які не дають очікуваних економічних вигід? Як це впливає на оподаткування податком на прибуток, якщо підприємство не застосовує коригування на податкові різниці?

Чи можливо здійснити переоцінку?

Так, можливо здійснити як переоцінку, так і зменшення корисності. І ось чому.

Наприклад, у листі Мінфіну від 16.07.2009 №31-34000-20-16/19422 зазначено, що НП(С)БО 7 «Основні засоби» і НП(С)БО 28 «Зменшення корисності активів» застосовуються для бухобліку незавершених капітальних інвестицій.

Тобто норми цих стандартів, у тому числі процедури переоцінки, зменшення корисності активів, застосовують не тільки для ОЗ, а й для незавершених капітальних інвестицій.

Це випливає і з норм самих зазначених стандартів.

Приміром, у п. 1 НП(С)БО 7 сказано, що це НП(С)БО «визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності».

Тобто під терміном «основні засоби» в НП(С)БО 7 маються на увазі й незавершені капітальні інвестиції. А отже, норми щодо переоцінки основних засобів поширюються і на незавершені капітальні інвестиції.

Крім того, у п. 40 Методрекомендацій №561 зазначено: якщо переоцінюють вартість незавершених капітальних інвестицій, то суму дооцінки й уцінки відображають у порядку, викладеному у розділі 7 цих Методрекомендацій (крім визначення і відображення показників зносу).

А в п. 32 — п. 36 додатку до Методрекомендацій №561 наведено бухгалтерські проведення щодо переоцінки об’єкта незавершеного будівництва. Очевидно, що й для інших видів незавершених капітальних інвестицій проведення будуть такі самі.

Наприклад, якщо уцінюють об’єкт незавершених капітальних інвестицій, який раніше не дооцінювався, це відображають проведенням:

— Д-т 975 К-т 15.

Якщо дооцінюють об’єкт незавершених капітальних інвестицій, який раніше не уцінювали, це відображають проведенням:

— Д-т 15 К-т 411.

З підстав, наведених вище, до незавершених капітальних інвестицій можна застосувати і процедуру зменшення корисності. У бухобліку буде проведення:

— Д-т 972 К-т 15.

Податок на прибуток

Вище бачимо, що уцінка і зменшення корисності незавершених капітальних інвестицій зменшує фінрезультат у бухобліку. Таким чином, зменшуватиметься фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

А податкові різниці за незавершеними капітальними інвестиціями не виникають (таку позицію наводила ще ДФСУ в ІПК від 10.04.2019 №1540/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Утім, підприємство, за даними запитання, їх і не застосовує.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру