Справді, у 2024 році така пільга була. Передбачалося, що тимчасово з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану (пп. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ):
— фізособи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів);
— особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
— члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, —
мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиного внеску за себе.
При цьому податківці роз’яснювали, що згідно з абз. 2 п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ такі особи розрахунку єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють.
Також ФОПи й особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не заповнюють та не подають звітність з єдиного внеску за себе у випадках, якщо:
— мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю й отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
— є особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність та одночасно перебувають на обліку як фізособи-підприємці за умови провадження одного виду діяльності;
— мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт із резидентом Дія Сіті у порядку та на умовах, передбачених Законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», та за яких роботодавець або резидент Дія Сіті сплатив єдиний внесок у розмірі не менше ніж мінімальний страховий внесок за всі календарні місяці звітного періоду.
До речі, попередня консультація ДПС: «У яких випадках ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не заповнюють та не подають звітність по єдиному внеску за себе (Додаток ЄСВ 1, Додаток 1) у складі податкової декларації?» — переведена до нечинних з 01.01.2025 у зв’язку із зупиненням дії п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ.
Але цей факт не впливає на порядок подання додатка ЄСВ за 2024 рік.
Якщо ФОП скористався пільгою відповідно до пп. 9-19 розд. VIII Закону №2464, то додаток ЄСВ 1 подавати не потрібно.
До того ж нещодавно (з 13.01.2024) з’явилися нові консультації в «ЗІР» (категорії 201.06 та 107.01.07), які містять аналогічний висновок.
Податківці наголошують: «Платники мають право не подавати розрахунок єдиного внеску в складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався».