• Посилання скопійовано

Прощення боргу фізособи: податкові наслідки

Підприємство протягом двох років оплачувало юридичні послуги за свого працівника згідно з договором поруки, відображаючи витрати на субрахунку 377. Після звільнення працівника 07.01.2025 заборгованість у сумі 500 000 грн планується перекваліфікувати у безповоротну фіндопомогу. Які податкові наслідки виникнуть у підприємства та фізособи?

ПДФО і ВЗ

У цій ситуації має місце не безповоротна фіндопомога, а прощення боргу фізособи.

Особливості оподаткування ПДФО і ВЗ у такій ситуації регламентовано пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ.

До оподатковуваного доходу платника податку включається основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25% однієї мінзарплати (з розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ).

Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку — боржника, надіславши йому рекомендованого листа з повідомленням про вручення або уклавши відповідний договір чи надавши повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу, та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, в якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. Якщо кредитор не повідомив боржника про прощення (анулювання) боргу в порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Станом на 1 січня 2025 року мінзарплата становить 8 000 грн, 25% від якої — 2 000 грн. Таким чином, якщо прощення боргу буде у 2025 році, то частина прощеного боргу в сумі 2 000 грн не оподатковується, а сума, що перевищує 2 000 грн, оподатковується ПДФО 18% і ВЗ 5%.

Причому фізособа-боржник самостійно має подати декларацію за наслідками року, в якому їй прощено заборгованість, і сплатити ПДФО та ВЗ. Але кредитор (підприємство) має повідомити фізособу про прощення боргу, в порядку, як це передбачено пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ. Докладніше процедуру повідомлення розглянуто в УПК №400 (Узагальнююча податкова консультація щодо належного повідомлення боржника — фізичної особи про анулювання (прощення) боргу, затверджена Наказом Мінфіну від 03.04.2018 №400).

У додатку 4ДФ неоподатковувану суму прощеного боргу, 2 000 грн, відображають з ознакою доходу «189», а оподатковувану суму — з ознакою доходу «126».

Якщо ж підприємство не повідомить фізособу про прощення боргу, воно має самостійно утримати ПДФО і ВЗ та перерахувати їх до бюджету. Причому позаяк ідеться не просто про кошти, а про безоплатні юридичні послуги, які отримав працівник, з метою утримання ПДФО оподатковувану суму прощеної заборгованості треба збільшити на «натуральний» коефіцієнт з пп. 164.5 ПКУ, який для ставки ПДФО 18% становить 1,219512. Для потреб утримання ВЗ збільшувати оподатковувану суму прощеного боргу не потрібно.

Бухгалтерський облік

Суму прощеного боргу списують на субрахунок 949:

— Д-т 949 К-т 377.

У разі нарахування ПДФО і ВЗ їх також списують на субрахунок 949.

Податок на прибуток.

Податкових різниць для описаної ситуації немає.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру