• Посилання скопійовано

Що нового

Зміни в перебронюванні працівників

! Працедавцям

Уряд своєю постановою дозволив підприємствам перебронювати працівників через портал «Дія» без необхідності очікування 72 години. Ця норма діятиме з 22 січня до 1 березня для підприємств, які оновили статус критично важливих. Бронювання таких працівників здійснюватиметься в режимі реального часу.

Якщо керівник, не очікуючи 28 лютого, хоче перебронювати працівників, треба:

1. підтвердити критичність за новими критеріями,

2. анулювати попереднє бронювання працівника,

3. подати заяву на бронювання (у такому разі не потрібно буде очікувати 72 години).

Також Уряд дозволив у повному обсязі бронювати працівників медичних закладів державної та комунальної форм власності (раніше було 50% від кількості військовозобов’язаних). Йдеться про заклади громадського здоров’я, установи, що здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центри крові.

Міністерству розвитку громад та територій надано право затверджувати перелік українських неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів.

Нагадаємо, що для отримання статусу критично важливого підприємства:

1. Підготувати пакет документів відповідно до нових критеріїв.

2. Звернутися до профільного Міністерства або ОВА.

3. Дочекатися рішення комісії щодо присвоєння статусу.

Постанова КМУ від 14.01.2025 №36
чинна з 18.01.2025


Зміни до ведення Державного земельного кадастру удосконалено

! Платникам плати за землю

Кабмін вніс зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Порядок доповнено положеннями, відповідно до яких:

внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель у випадку, визначеному ч. 12 ст. 20 Земельного кодексу, здійснюється за заявою згідно з додатком 12 до Порядку особи, яка подала заяву про зміну цільового призначення земельної ділянки особливо цінних земель, земельної лісової ділянки з віднесенням її до земель оборони, до якої додається документація із землеустрою, на підставі якої здійснюється зміна цільового призначення земельної ділянки. У разі коли відповідно до закону зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою, до заяви додається технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель;

зміна цільового призначення земельних ділянок державної власності, які після набрання чинності Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізму забезпечення землями сил оборони"були віднесені до земель оборони внаслідок зміни цільового призначення земельних ділянок особливо цінних земель, земельних лісових ділянок, забороняється. Відомості про зазначену заборону вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель одночасно із внесенням відомостей про віднесення відповідної земельної ділянки до земель оборони;

органам прокуратури та органам досудового розслідування надано можливість користування відомостями Державного земельного кадастру шляхом надання доступу до нього;

органам і підрозділам СБУ.

Постанова КМУ від 07.01.2025 №6
чинна з 09.01.2025


Нові критерії важливості за сферою управління ПФУ

! Працедавцям

ПФУ затвердив нові критерії визнання важливими підприємства, які забезпечують безперебійну роботу інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного фонду, оброблюють інформацію на базі централізованих інформаційних технологій.

Такі підприємства мають відповідати не менше ніж одному критерію із наведених нижче. А саме:

підтримують та обслуговують підсистеми інформаційно-комунікаційної системи Пенсійного фонду;

моніторять працездатність функціональних, прикладних та системних процесів в інформаційно-комунікаційній системі Пенсійного фонду, стан інформаційних потоків, процеси керування обслуговуванням відвідувачів, аналітику відеоспостереження, виявляють, аналізують, реагують та попереджають кіберінциденти;

модернізують, підтримують або супроводжують Інтегровану комплексну інформаційну систему Пенсійного фонду;

підтримують або супроводжують програмне забезпечення обліку сплати страхових внесків до Пенсійного фонду;

забезпечують функціонування та обслуговування діючої корпоративної комунікаційної мережі передавання даних та обміну трафіком Пенсійного фонду.

Постанова ПФУ від 31.12.2024 №40-1.
Станом на 22.01.2025 ще не опубліковано


Нові правила експертизи молока і молочних продуктів

! Сільгосптоваровиробникам

Мінагрополітики затвердило Правила проведення лабораторних досліджень (випробувань) молока і молочних продуктів на агропродовольчих ринках. Наказ набирає чинності через 3 місяці з дня його офіційного опублікування.

Ці Правила встановлюють вимоги щодо проведення лабораторних досліджень (випробувань) молока сирого та виготовлених із нього молочних продуктів (крім продукції промислового виробництва), що вводяться в обіг операторами ринку молока та молочних продуктів кінцевому споживачу через агропродовольчі ринки.

Правила є обов'язковими для:

операторів ринку молока та молочних продуктів (у тому числі дрібнотоварних виробників);

агропродовольчих ринків;

державних ветеринарних інспекторів / державних інспекторів, персоналу акредитованих лабораторій, які знаходяться на агропродовольчих ринках.

Введення в обіг молока сирого та/або молочних продуктів на агропродовольчих ринках дозволяється за наявності:

ветеринарного та/або ідентифікаційного документа, що засвідчує ветеринарно-санітарне та епізоотичне благополуччя господарства з виробництва молока щодо заразних хвороб і стан здоров'я тварини (тварин). У документі повинні бути зазначені дата та результат дослідження тварини (тварин) на субклінічний мастит, дата щеплення проти сибірки, дослідження на туберкульоз, лейкоз, бруцельоз та інші захворювання, передбачені законодавством про ветеринарну медицину;

експертного висновку із результатами лабораторних досліджень (випробувань) молока сирого та/або виготовлених із нього молочних продуктів, виданого акредитованою лабораторією, що розміщена на агропродовольчому ринку, форму якого наведено у додатку 2 до цих Правил, та результатів періодичних лабораторних досліджень (випробувань) молока сирого за показниками безпечності згідно з додатком 3 до цих Правил, проведених уповноваженими лабораторіями.

Наказ Мінагрополітки від 25.11.2024 №4150.
Станом на 22.01.2025 ще не опубліковано


Мінрозвитку оновило вимоги до роботи водіїв

! Працедавцям

Мінрозвитку внесло зміни до Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів. Зауважимо, що до цього наказу внесено деякі зміни наказом Мінінфраструктури від 27.12.2024 №1489.

Зокрема, уточнено, що водій, який керує ТЗ на автобусних маршрутах протяжністю до 50 км включно, вантажними автомобілями з повною масою до 3,5 тонн включно, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв, або використовувати діючий та повірений тахограф.

Крім того, згідно зі змінами змінний період керування водія (не плановий, а фактичний) може бути збільшено понад норми, установлені п. 3.1 Положення, крім іншого, в разі наявності перешкод руху, у тому числі спричинених бойовими діями.

Також цим наказом внесено зміни до Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті.

Наказ Мінрозвитку від 06.12.2024 №1432
набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Станом на 22.01.2025 не опублікований


Нові Критерії критичної важливості в сфері зв’язку

! Працедавцям

Держспецзв'язку затвердив Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації, кіберзахисту, захисту критичної інфраструктури в особливий період.

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства таким, що має важливе значення для національної економіки у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації, кіберзахисту, захисту критичної інфраструктури в особливий період, є відповідність двом або більше критеріям, зазначеним у п. 1 цих Критеріїв.

Наказ Держспецзв'язку від 27.12.2024 №791.
Станом на 22.01.2025 ще не опублікований


До 7 лютого слід відзвітувати про борги зі зарплати

! Працедавцям

Держстат затвердив нову форму статзвітності №3-борг (місячна) «Звіт про заборгованість з оплати праці». Вперше подавати її маємо зі звіту за січень 2025 року.

перелік респондентів ДСС СВЗП за ф.№3-борг (місячна) здійснюється на державному рівні, раз на рік, на основі інформації Реєстру статистичних одиниць (у частині Статистичного реєстру підприємств) та включає одиниці, які є активними станом на 01 листопада року, що передує звітному року.

Тобто у 2025 році цей звіт подаватимуть тільки ті роботодавці, які перелічені в цьому переліку.

Як зазначено у самій формі Звіту, граничний термін його подання — не пізніше 7-го числа кожного місяця.

Отже, п'ятниця 7 лютого буде граничним терміном подання звіту. Така дата зазначена й у Календарі подання статзвітності на 2025 рік.

Далі граничні терміни подання цього звіту протягом 2025 року такі: 7 березня, 7 квітня, 7 травня, 10 червня, 7 липня, 7 серпня, 8 вересня, 7 жовтня, 7 листопада, 8 грудня.

Наказ Держстату від 15.04.2024 №115
чинний з 15.04.2024


Зміни до бронювання працівників газової отраслі

! Працедавцям

Кабмін вніс зміни до своєї постанови від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час».

Змінами до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час передбачено незастосування вимог щодо рівня щомісячної заробітної плати до військовозобов'язаних працівників операторів газорозподільних систем, визначених наказом таких операторів, які виконують аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад, здійснюють запобіжні заходи для безаварійної експлуатації систем газопостачання, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Змінами до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення критичних підприємств передбачено уточнення критерію щодо розміру нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників операторів газорозподільних систем та незастосування до таких юросіб вимог щодо двох обов'язкових критеріїв.

Постанова від 10.01.2025 №11
чинна з 11.01.2025


З 10 січня — нові критерії у сфері соцзахисту населення

! Працедавцям

Мінсоцполітики затвердило нові Критерії визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту населення.

Згідно з ними підприємства, установи, організації визначаються такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту населення, якщо вони відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

1) відповідно до установчих документів належать до сфери управління Мінсоцполітики та/або засновником їх є Мінсоцполітики або Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до внесеного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;

2) у попередньому календарному році забезпечили не менше ніж 50 осіб протезами та/або не менше ніж 10 осіб протезами із зовнішнім джерелом енергії на підставі договорів, укладених із Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю в межах відповідної бюджетної програми;

3) у попередньому календарному році виготовили не менше ніж 30 ортезів і забезпечили ними осіб на підставі договорів, укладених із Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю в межах відповідної бюджетної програми;

4) внесені до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг, затвердженого наказом МОЗ від 10.02.2017 №122, та в попередньому календарному році виготовляли допоміжні засоби для підйому та засоби для пересування, які включені до переліку допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації), якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення або за придбання яких виплачується грошова компенсація (додаток 1 до постанови КМУ від 05.04.2012 №321 «Про затвердження Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, їх переліку»), і забезпечували ними осіб на підставі договорів, укладених із Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю в межах відповідної бюджетної програми, або виготовляли комплектуючі до протезів із зовнішнім джерелом енергії;

5) у попередньому календарному році виготовили і забезпечили не менше ніж 500 осіб ортопедичним взуттям на підставі договорів, укладених із Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю в межах відповідної бюджетної програми;

6) відповідно до укладених з Мінсоцполітики договорів забезпечують функціонування та модернізацію Єдиної інформаційної системи соціальної сфери чи інших інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів баз даних, електронних сервісів;

7) є державною установою, основним завданням якої є приймання, реєстрація та попередній розгляд звернень, що надходять на урядову «гарячу лінію"з усієї території України, згідно з Положенням про Єдину систему опрацювання звернень, затвердженим постановою КМУ від 27.11.2019 №976.

Наказ Мінсоцполітики від 10.12.2024 №575-Н
чинний з 10.01.2025


З 17 січня — нові критерії для енергетиків

! Працедавцям

Міненергетики затвердило нові Критерії, за якими визначає підприємства, установи та організації, які мають важливе значення для галузей національної економіки. Загалом їх три:

1) підприємства, які на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснюють управління об'єктом критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури відповідно до законодавства України та відповідають за його функціонування;

2) підприємства, що належать до сфери управління Міністерства енергетики України, господарські товариства, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави;

3) підприємства, що здійснюють заходи із забезпечення фрахту, доставки та подальшої експлуатації газопоршневих та/або газотурбінних установок, розташованих на суднах технічного флоту (спеціалізованих суднах) та призначених для виробництва електричної енергії.

Підприємства визначаються такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки, у разі відповідності одному з цих критеріїв.

Наказ Міненергетики від 19.12.2024 №475
чинний з 17.01.2025


Уточнено вимоги до загальної мінімальної площі аптек, розташованих у селах та селищах

! Власникам аптек

КМУ вніс зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів).

Уточнено вимоги до загальної мінімальної площі аптек, які здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, розташованих у селах та селищах.

Так, згідно зі змінами загальна мінімальна площа аптек, які здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, становить:

для аптек, розташованих у селищах, — не менше ніж 30 кв. метрів (площа торговельного залу — не менше ніж 11 кв. метрів);

для аптек, розташованих у селі, — не менше ніж 18 кв. метрів (із виділенням зони торговельного залу не менше ніж 6 кв. метрів та зони для зберігання лікарських засобів і службово-побутової зони).

Постанова КМУ від 10.01.2025 №15
набирає чинності з 14.03.2025 року

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру