Підвищення окладу оформлюють наказом: але яким?
Нагадаємо, що розмір та порядок оплати праці на підприємствах затверджуються внутрішніми розпорядчими документами.
Тобто держава встановлює лише мінімальні гарантії щодо оплати праці. Вони зазначені в КЗпП та Законі про оплату праці. Це і мінімальний місячний або погодинний розмір заробітної плати, і розмір доплат за роботу у вихідні та за надурочні роботи, й індексація зарплати тощо.
А ось конкретні розміри окладів (тарифних ставок) або інших показників, за якими оплачують працю за кожною посадою, — кожне підприємство встановлює окремо.
І перший документ, у якому про це йдеться, — штатний розпис. Про створення штатного розпису ми докладно (зі зразками) розповіли за посиланням.
Проте не забуваймо, що з 28 серпня штатний розпис стане необов’язковим. Про це ми повідомили за посиланням. І тоді підприємства матимуть вибір:
— або й надалі затверджувати розмір оплати праці в штатному розписі (як раніше),
— або робити це якось інакше (наказами, розпорядженнями, положеннями про оплату праці тощо).
Отже, на сьогодні, аби підвищити оклад працівника, треба внести зміни до штатного розпису.
З 28 серпня 2025 року, якщо підприємство вирішить не складати штатного розпису, це можна буде зробити в інший спосіб: наприклад, наказом про підвищення окладу працівника.
Як унести зміни до штатного розпису?
Це можна зробити двома шляхами:
— якщо зміни невеликі, стосуються малої частки посад, їх можна оформити наказом про внесення змін до штатного розпису. Отже, якщо ви вирішили підняти оклад лише за однією посадою з-поміж кількох десятків, то затверджувати штатний розпис наново не обов’язково — можна скласти наказ про внесення змін до такого штатного розпису (див. зразок 1);
— якщо зміни великі і стосуються більшості або всіх посад, то штатний розпис треба буде затвердити в новій редакції. Отже, якщо ви вирішили підняти оклади за всіма посадами одночасно, треба скласти новий штатний розклад (із новими розмірами окладів) та наказ про його затвердження.
Якщо з 28.08.2025 на підприємстві штатного розпису більше не буде?
Це не означає, що попередні штатні розписи вже не діятимуть; просто нових не затверджуватимуть, як не будуть і вносити змін до штатного розпису.
Тому, якщо ви бажатимете підвищити оклади працівникам, треба буде скласти інший документ. Наприклад, наказ про підвищення окладу (зразок 2).
Зверніть увагу: на практиці подекуди трапляються накази, в яких зазначається лише величина підвищення (в гривнях чи навіть у відсотках). Проте, як правильно наголошує Держпраці, через це бувають лічильні помилки та інші непорозуміння. Тож радимо зазначати в такому наказі вже готову цифру: новий розмір окладу (тарифної ставки).
Чи треба попереджати працівників про підвищення їм окладів, і якщо так, то за скільки часу?
Є думка, що попереджати працівників про зменшення окладу як про істотну зміну умов праці за ст. 32 КЗпП треба. Мовляв, це ж погіршення умов, тому працівник повинен мати час на те, щоб вирішити, чи згоден він далі працювати за менші гроші. А якщо не згоден, то він має право звільнитися й отримати, крім іншого, вихідну допомогу. А якщо планується підвищення окладу, то хто ж від цього відмовиться?
У цьому є сенс, але, якщо сприймати буквально, то ст. 32 КЗпП не містить винятків і вимагає повідомляти працівника про всі заплановані істотні зміни умов його праці, як приємні, так і ті, що працівникові можуть не сподобатися.
Держпраці теж наполягає на тому, що про підвищення окладу працівника треба повідомити. Але при цьому ст. 32 КЗпП не згадує і зауважує:
«Законодавством не встановлено вимог щодо порядку чи форми повідомлення про зміну умов трудового договору в бік їх поліпшення для працівника/ці (підвищення заробітної плати). З огляду на це сторони трудового договору можуть на власний розсуд визначити строки та форму такого повідомлення про зміни умов трудового договору».
Наприклад, такою формою може бути позначка про ознайомлення (рядок «З наказом ознайомлений» із місцем для зазначення ПІБ та підпису, дати) наприкінці документа, яким затверджено підвищення окладу.
Підвищення окладу — спосіб не нараховувати індексацію зарплати!
Наостанок нагадаємо, що підвищення окладу (тарифної ставки) працівника — це цілком законний спосіб уникнути обов’язку з нарахування індексації. Не назавжди, звісно, але на місяць підвищення і два наступні після нього — точно можна розраховувати.
Докладно про це ми розповіли в наших статтях про індексацію зарплати.
***
Щоб швидко і точно розрахувати індексацію, — скористайтеся нашим зручним калькулятором індексації зарплати.
Достатньо вввести зарплату, базовий місяць і місяць індексації. Результат миттєвий і доступний для друку.
Дізнайтеся більше про індексацію зарплати у 2025 році:
- Чи треба індексувати зарплату у липні 2025 року?
- Чи треба індексувати зарплату у червні 2025 року?
- Чи треба індексувати зарплату у травні 2025 року?
- Чи треба індексувати зарплату у квітні 2025 року?
- Чи треба індексувати зарплату у березні 2025 року?
- Чи треба індексувати зарплату у лютому 2025 року?
- Помилково проіндексували у 2025 році зарплату: що робити?
- Правила індексації зарплати у 2025 році: деталі від Держпраці
- З 2025 року індексація зарплати знов обнуляється: на що звернути увагу?