Зміни до НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»
! Бухгалтерам підприємств
Мінфін вніс зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції».
Його приведено у відповідність до вимог національного законодавства та МСБО 36 «Зменшення корисності активів» та МСФЗ для малих та середніх підприємств в частині відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій щодо зменшення корисності фінансових інвестицій, які обліковуються за методом участі в капіталі.
Зміни внесено до до п. 12 НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції». Уточнено, що балансова вартість інвестицій зменшується інвестором на суму зменшення корисності інвестиції.
Наказ Мінфіну від 23.06.2025 №314
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований
Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва зазнав змін
! Сільгоспвиробникам
Мінагрополітики внесло зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва. А саме:
— у новій редакції викладені графи «Джерела інформації» рядків 1.1 та 1.2: кредитові обороти за субрахунком 701 «Дохід від реалізації готової продукції», аналітичні рахунки продукції рослинництва (без податку на додану вартість) та кредитові обороти за субрахунком 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів», аналітичні рахунки реалізації довгострокових біологічних активів рослинництва (без податку на додану вартість), що обліковуються за первісною вартістю та/або справедливою вартістю;
— змінився рядок 3.5 «Сума доходу від списаної кредиторської заборгованості кредитові обороти за субрахунком 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості» та кредитові обороти за субрахунком 746 «Інші доходи» в частині доходів від списання кредиторської заборгованості, що не виникла під час операційного циклу.
Наказ Мінагрополітики від 26.06.2025 №1900
набере чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований
Внесено зміни до надання відпусток
! Роботодавцям
11 липня Президент В. Зеленський підписав Закон №4514-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання відпустки для підготовки та участі у спортивних змаганнях». Він вносить зміни до:
— Кодексу законів про працю України;
— Закону України «Про відпустки»;
— Закону України «Про фізичну культуру і спорт».
Завдяки змінам тривалість відпустки, порядок, умови її надання та оплати для підготовки та участі у спортивних змаганнях:
— для спортсменів, включених до складу національної збірної, та спортивних суддів визначатиме Кабінет Міністрів України;
— для інших працівників — трудовий та/або колективний договір.
Закон від 19.06.2025 №4514-ІХ
набере чинності з 12.10.2025
Фіскальна реформа: Мінфін затвердив операційний посібник
! Платникам податків
З метою якісного і належного виконання заходів з реалізації Проєкту «Зміцнення спроможності Уряду щодо впровадження фіскальної реформи», який впроваджується відповідно до Угоди про грант між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку і Міжнародною асоціацією розвитку, Мінфін наказом від 04.07.2025 №336 затвердив Операційний посібник Проєкту «Зміцнення спроможності Уряду щодо впровадження фіскальної реформи».
Посібник має сприяти ефективному виконанню завдань та заходів Проєкту, визначити загальні стандарти здійснення операцій, забезпечити їх універсальність і прозорість, сприяти професійній підготовці спеціалістів, а також допомагати персоналу учасників Проєкту в процесі впровадження та прийняття відповідних рішень.
Посібник призначений для використання Мінфіном та його самостійними структурними підрозділами, задіяними у реалізації Проєкту, Групою впровадження (виконання) Проєкту (ГВП), а також партнерами-виконавцями Мінфіну з реалізації Проєкту (Міністерством економіки України, Міністерством розвитку громад та територій України, Державною податковою службою України).
Наказ Мінфіну від 04.07.2025 №336
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований
Як планують підвищувати зарплати вчителям з 2026 по 2028 рік
! Навчальним закладам
У додатку №1 до Бюджетної декларації передбачено такий середній розрахунковий розмір заробітної плати вчителя на місяць без нарахувань ЄСВ:
— 2026 рік — 17 000 грн
— 2027 рік — 18 300 грн
— 2028 рік — 19 600 грн.
Бюджетна декларація на 2026 — 2028 роки є основою для складання проєкту Державного бюджету на 2026 рік. Документ містить загальні показники доходів і фінансування держбюджету, граничні показники видатків держбюджету, розмір мінімальної заробітної плати, прожитковий мінімум та інші цілі державної політики.
Постанова КМУ від 27.06.2025 №774
чинна з 01.07.2025
Затверджено мінімально допустимі експортні ціни на окремі с/г товари на липень 2025
! Експортерам
Мінагрополітики затвердило мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів на липень 2025 року, що класифікуються за кодами згідно з УКТЗЕД 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306.
Нагадаємо, що режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів запроваджено з 1 грудня 2024 року відповідно до постанови КМУ від 29.10.2024 №1261.
Інформація про затвердження мінімально допустимих експортних цін розміщується на офіційному вебсайті Мінагрополітики не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення (наказу). До моменту розміщення нових цін застосовуються затверджені мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари за попередній місяць, розміщені на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.
Наказ Мінагрополітики від 10.07.2025 №1943
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований
Оновлено Інструкцію з оформлення працівниками ДСНС матеріалів про адмінправопорушення
! Бізнесу
МВС виклало у новій редакції Інструкцію з оформлення посадовими особами ДСНС матеріалів про адміністративні правопорушення.
Ця Інструкція визначає порядок оформлення уповноваженими посадовими особами апарату ДСНС та територіальних органів ДСНС матеріалів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення, виконання постанов про накладення адміністративних стягнень та розгляду скарг по справах про адміністративні правопорушення.
До справи про адміністративне правопорушення як доказ долучаються результати аудіо-, фото- і відеофіксації, а також інші матеріали (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речові докази, а також інші документи, що містять інформацію про вчинене правопорушення), що мають значення для правильного вирішення справи.
Наказ МВС від 02.06.2025 №370
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований
Порядок перевірок за додержанням законодавства про захист прав споживачів від НБУ
! Банкам
Національний банк України привів нагляд за додержанням законодавства про захист прав споживачів нефінансових платіжних послуг у відповідність до норм Закону «Про платіжні послуги», які набирають чинності та вводяться в дію з 1 серпня 2025 року.
Зміни до Положення про здійснення НБУ нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості визначають:
— порядок здійснення нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів нефінансових платіжних послуг;
— контроль за дотриманням реклами на платіжному ринку щодо реклами нефінансових платіжних послуг, а також обміну інформацією із надавачем нефінансових платіжних послуг під час здійснення нагляду та оформлення результатів безвиїзного нагляду.
Постанова НБУ від 08.07.2025 №75
набере чинності з 01.08.2025
Уряд ухвалив правила оцінки допустимості державної допомоги бізнесу
! Госпсуб’єктам
Кабмін затвердив критерії оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається для сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер.
Ці критерії:
— встановлюють умови, за яких державна допомога є допустимою для конкуренції та гарантує недопущення надмірного спотворення конкуренції, відповідність яким не є підставою для її надання та отримання, та застосовуються Уповноваженим органом з питань державної допомоги для проведення оцінки допустимості державної допомоги, яка надається суб’єктам господарювання з метою сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер;
— застосовуються Уповноваженим органом до категорій державної допомоги, на які не поширюється дія затверджених відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» Кабміном критеріїв оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги, та з урахуванням положень ст. 264 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони;
— не застосовуються до оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання, що мають статус банку або фінансової установи.
Постанова КМУ від 07.07.2025 №805
чинна з 12.07.2025
Новий Порядок надання грантів на створення або розвиток виробництв переробної промисловості
! Виробництвам переробної промисловості
Кабмін вніс зміни до кількох своїх постанов з питань надання грантів для виробництв переробної промисловості зміни. Зокрема, у новій редакції викладено Порядок надання грантів на створення, розвиток або оновлення виробництв переробної промисловості. Він визначає:
— умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги суб’єктам господарювання, які провадять господарську діяльність згідно з видами економічної діяльності Секції С «Переробна промисловість» національного класифікатора України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», зареєстровані в інформаційно-комунікаційній системі «Державний аграрний реєстр» відповідно до вимог Закону «Про інформаційно-комунікаційну систему «Державний аграрний реєстр» (для отримувачів, які підпадають під таку реєстрацію), у формі грантів на створення, розвиток виробництв переробної промисловості або оновлення основних засобів виробництва, знищених чи пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації;
— механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу», та коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання безповоротної державної допомоги отримувачам у формі грантів.
Постанова КМУ від 07.07.2025 №813
чинна з 11.07.2025
Хто може не проходити базову військову підготовку: роз’яснення МОН
! Усім
МОН роз’яснило, що громадяни, які здобувають вищу освіту і є військовозобов’язаними, зобов’язані проходити базову загальновійськову підготовку (БЗВП), якщо на них не поширюються винятки, визначені постановою КМУ від 21.06.2024 р. №734.
Нагадаємо, що від проходження БЗВП звільняються лише особи, які:
— визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я;
— проходили військову службу;
— пройшли підготовку раніше й мають відповідний сертифікат;
— служили в армії іншої держави до набуття громадянства України.
У відповіді на запит щодо можливості звільнення від підготовки осіб, старших 25 років, які мають військово-облікову спеціальність без строкової служби, або священнослужителів, МОН зазначає: законодавством не передбачено заміни базової військової підготовки альтернативною (невійськовою) службою в умовах воєнного стану.
Адже Законом «Про альтернативну (невійськову) службу» і постановою КМУ від 10.11.1999 №2066 визначено, що застосування альтернативної (невійськової) служби є заміщення проходження строкової військової служби в мирний час. Заміна військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою під час дії правового режиму воєнного стану законодавством України не передбачено.
Відповідно до Конституції України, виконання військового обов’язку є обов’язком громадян, і релігійні переконання не звільняють від нього, якщо не йдеться про строкову службу в мирний час.
Таким чином, підстав для звільнення зазначених категорій громадян від БЗВП немає.
Лист МОН від 07.07.2025 №3/5593-25
Оновлено Порядок ведення та доступу до реєстру державної допомоги госпсуб’єктам
! Госпсуб’єктам
Антимонопольний виклав у новій редакції Порядок ведення та доступу до реєстру державної допомоги суб’єктам господарювання. Згідно з ним, об’єктом реєстру державної допомоги є інформація про державну допомогу, а саме:
чинну державну допомогу;
— державну допомогу, щодо якої надавачі державної допомоги підлягають звільненню від обов’язку повідомлення про нову державну допомогу відповідно до ст. 7 Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»;
— незначну державну допомогу.
Доступ до реєстру державної допомоги є відкритим і безоплатним.
Також внесено зміни до Порядку проведення моніторингу державної допомоги суб’єктам господарювання, Порядку, форм та вимог щодо подання Антимонопольному комітету України інформації про чинну державну допомогу суб’єктам господарювання та Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до умов чинної державної допомоги.
Розпорядження АМКУ від 29.05.2025 №5-рп
набере чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опубліковано
Внесено зміни до Порядку створення зон митного контролю
! Суб’єктам ЗЕД
Мінфін вніс зміни до розділу II Порядку створення зон митного контролю, затвердженого наказом МФУ від 22.05.2012 №583. А саме — до пунктів 2.2 та 2.3 розділу ІІ Порядку створення ЗМК в частині, що стосується опису типів зон митного контролю та уточнення визначення умов і місць, де вони можуть створюватись.
Так, уточнено, що постійні ЗМК створюються в місцях, де митні формальності щодо товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному контролю, проводять посадові особи митних органів на постійній або регулярній основі, або де знаходяться товари, що перебувають під митним контролем:
— у визначених місцях пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України;
— на територіях і в приміщеннях митниць, митних постів, у тому числі на складах митних органів, які належать або використовуються ними;
— на об’єктах підприємств, які отримали дозволи на провадження діяльності з експлуатації вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі за умови дотримання ними вимог щодо забезпечення режиму зони митного контролю та здійснення митного контролю в повному обсязі;
— у місцях митного контролю товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом та лініями електропередачі (згідно з Класифікатором місць митного контролю товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом та лініями електропередачі, затвердженим наказом Мінфіну від 28.08.2024 №417), підприємств трубопровідного транспорту та ліній електропередачі, за умови дотримання цими підприємствами вимог щодо забезпечення режиму зони митного контролю та здійснення митного контролю в повному обсязі;
— в інших місцях, визначених відповідно до Митного кодексу України.
Додатком до Рішення про створення постійної ЗМК є план-схема, на якому позначаються межі постійної ЗМК.
Згідно з оновленим п. 2.3 тимчасові ЗМК створюються на час виконання посадовими особами митних органів митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, зокрема:
— на територіях і в приміщеннях підприємств, у тому числі на складах яких розміщено прийняті від митниць товари, які через свої властивості не можуть зберігатися на складі митного органу, на складах організацій — отримувачів гуманітарної допомоги, за умови дотримання ними вимог щодо забезпечення режиму зони митного контролю та здійснення митного контролю в повному обсязі;
— на частині території об’єкта підприємства, яке отримало авторизацію на провадження експлуатації митного складу, складу тимчасового зберігання, на застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», «статус авторизованого вантажовідправника», «статус авторизованого вантажоодержувача», «статус авторизованого вантажовідправника МДП» або «статус авторизованого вантажоодержувача МДП», на якій знаходяться товари під митним контролем, щодо яких митні органи виконують митні формальності.
Наказ Мінфіну від 19.06.2025 №309
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 18.07.2025 не опублікований