• Посилання скопійовано

Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?

Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи нематеріальних активів (НМА) віднести у податковому обліку податку на прибуток?

Отриманий дозвіл на використання котла, що є обладнанням підвищеної небезпеки, є важливим документом, який потребує належного відображення в обліку підприємства. Розгляньмо докладно бухгалтерський та податковий аспекти цього питання.

Бухоблік дозволу

Відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (НП(С)БО) та міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), дозвіл на право провадження певного виду діяльності або на використання певного об’єкта, від якого очікується отримання економічних вигід у майбутньому, визнається нематеріальним активом (НМА).

Рахунок обліку

Витрати, пов’язані з отриманням такого дозволу (наприклад, оплата державних мит, послуг експертних організацій тощо), треба капіталізувати та відображати на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій.

Амортизація

Вартість нематеріального активу (дозволу) підлягає амортизації протягом строку його корисного використання. В описаному випадку строк корисного використання становить 5 років. Метод амортизації підприємство обирає самостійно (наприклад, прямолінійний метод). Нарахування амортизації відображає за дебетом рахунків витрат (23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати» тощо, залежно від напрямку використання котла) та кредитом субрахунку 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів».

Податковий облік дозволу (податок на прибуток)

Група в податковому обліку

У податковому обліку, згідно з ПКУ, дозволи та ліцензії на право провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв, за умови що вони відповідають критеріям нематеріального активу, класифікуються як нематеріальні активи групи 6 «Інші нематеріальні активи».

Строк амортизації в податковому обліку

Для групи 6 нематеріальних активів встановлюється строк корисного використання відповідно до правовстановлювального документа (пп. 138.3.4 ПКУ). Якщо у правовстановлювальному документі (тобто у дозволі) строку дії не встановлено, то такий строк платник податку визначає самостійно, але не менше ніж два та не більше ніж десять років. Позаяк в описаному випадку дозвіл видано на 5 років, саме цей строк і використовуватиметься для нарахування податкової амортизації.

Важливо зазначити:

— котел (обладнання, що працює під тиском) є окремим об’єктом основних засобів. У податковому обліку він, найімовірніше, належатиме до групи 4 «Машини та обладнання» з мінімально допустимим строком корисного використання 5 років (або 2 роки за певних умов, передбачених пп. 43-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Дозвіл Держпраці є окремим нематеріальним активом, пов’язаним із можливістю експлуатації цього котла;

— Для потреб податкового обліку амортизацію нараховують відповідно до правил, установлених статтею 138 ПКУ.

Висновки

1. Бухгалтерський облік: отриманий дозвіл Держпраці на експлуатацію котла терміном на 5 років треба обліковувати як нематеріальний актив на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи». Його вартість підлягає амортизації протягом 5 років.

2. Податковий облік: у податковій декларації з податку на прибуток такий дозвіл відносять до групи 6 нематеріальних активів. Строк амортизації для податкових потреб відповідатиме строку дії дозволу — 5 років.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру