• Посилання скопійовано

Замортизовані МНМА та ОЗ у неробочому стані: як списати в обліку?

Як списати з балансу замортизований МНМА, ОЗ, який уже в неробочому стані та підлягає утилізації?

Списання ОЗ та МНМА відбувається на підставі рішення комісії та оформлюється відповідним актом.

Акт на списання, затверджений керівником підприємства, є підставою для відображення операції у бухобліку (пп. 43 Методрекомендацій №561).

Списання основних засобів

Повністю замортизований ОЗ списують за допомогою відображення вибуття його первісної вартості та накопиченого зносу. Об’єкт ОЗ вилучають з активів (списують з балансу) у разі його вибуття внаслідок невідповідності критеріям визнання активом (пп. 33 НП(С)БО 7).

Позаяк ОЗ повністю замортизований, його залишкова вартість може дорівнювати нулю або ліквідаційній вартості (якщо така встановлювалася). Списання відображають такими бухгалтерськими проведеннями:

— Д-т 131 «Знос основних засобів» К-т 10 «Основні засоби» — на суму накопиченого зносу (яка дорівнює первісній вартості, якщо ліквідаційна вартість нульова, або різниці між первісною та ліквідаційною вартістю).

Якщо була встановлена ліквідаційна вартість, її списують на витрати:

— Д-т 976 «Списання необоротних активів» К-т 10 «Основні засоби» — на суму ліквідаційної вартості (пп. 39 додатку до Методрекомендацій №561).

Списання МНМА

Для МНМА можуть застосовуватися методи амортизації, зокрема:

— амортизація у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, та решта 50% вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів;

— амортизація у першому місяці використання об’єкта в розмірі 100% його вартості (п. 27 НП(С)БО 7).

Якщо застосовувався метод 100% амортизації у першому місяці використання, і саме тому МНМА є вже повністю замортизованим, то його списують проведенням: Д-т 132 К-т 112.

Оприбуткування матеріалів від ліквідації (металобрухту)

Запаси, отримані під час ліквідації ОЗ або МНМА, які можуть бути продані або використані, підлягають оприбуткуванню. Якщо внаслідок ліквідації (розбирання) ОЗ чи МНМА отримано запаси (наприклад, металобрухт, запчастини), які підприємство може використати в господарській діяльності або продати, їх оприбутковують на баланс (пп. 44 Методрекомендацій №561).

Такі запаси оприбутковують за чистою вартістю реалізації або в оцінці можливого їх використання (пп. 2.12 Методрекомендацій №2).

Оприбуткування відображають проведенням:

— Д-т 20 «Виробничі запаси» (наприклад, 209 «Інші матеріали») К-т 746 «Інші доходи» (пп. 40 додатка до Методрекомендацій №561).

Якщо отриманий металобрухт підприємство не планує продавати чи використовувати, а утилізує без отримання доходу, то підстав для оприбуткування немає.

ПДВ

Щодо МНМА спеціальних правил немає і треба застосовувати лише п. 198.5 ПКУ. Який вимагає визнати ПЗ з ПДВ у разі припинення використання таких активів у господарській та/або оподатковуваній діяльності платника. Проте для необоротних активів базою для обрахунку ПЗ в описаному випадку буде балансова залишкова вартість станом на початок звітного (податкового) періоду — місяця, в якому відбулося списання (п. 189.1 ПКУ). Якщо балансова (залишкова) вартість МНМА дорівнює нулю, то ПЗ не виникатимуть.

Для списання ОЗ діє спеціальна норма — п. 189.9 ПКУ. В разі ліквідації ОЗ за самостійним рішенням платника податку податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються, якщо така ліквідація оформлена відповідним актом (актом на списання ОЗ і документом про його утилізацію, розбирання, знищення тощо), який надається податківцям під час перевірки (абз. 2 пп. 189.9 ПКУ).

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру