• Посилання скопійовано

Припинення дії ліцензії на торгівлю підакцизними товарами: ліцензіат рішення не отримав

У вересні 2024 року було протерміновано оплату за ліцензію на роздрібну торгівлю підакцизними товарами на 15 днів. Черговий платіж оплатили, але не повідомили ДПС заявою на продовження ліцензії. Податківці дію ліцензії припинили (але рішення про це не надіслали). Чи це правомірно?

Згідно зі ст. 72 Закону №3817 та ст. 16 Закону №481, контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснюється органом ліцензування.

Для здійснення контролю ліцензіат подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію у паперовій або електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 ПКУ, в якій зазначає код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію (копія платіжної інструкції додається до заяви).

Стаття 72 Закону №3817 набрала чинності 27 липня 2024 року. До цієї дати діяло аналогічне правило, передбачене ст. 16 Закону №481.

Отже, податківці мають рацію: неподання заяви про внесення чергового платежу за ліцензію до контролюючого органу є підставою для припинення дії ліцензії (навіть якщо оплату було зроблено вчасно!).

Проте згідно рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем надсилання відповідного рішення платнику податків (ч. 5 ст. 46 Закону №3817).

Орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня за днем прийняття рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (ч. 6 ст. 46 Закону №3817):

1) вносить відомості про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального або Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

2) оприлюднює рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності на своєму офіційному вебпорталі/субсайтах вебпорталу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

3) надсилає суб’єкту господарювання рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 ПКУ.

У разі неотримання контролюючим органом квитанції про доставку документа в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня його надіслання такий документ у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків/фінансового агента рекомендованим листом із повідомленням про вручення або особисто вручається платникові податків/фінансовому агенту (його представникові) (ст. 42 ПКУ).

Якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або документи особисто вручаються платникові податків (його представникові) (пп. 42.5 ПКУ).

Тому в описаному в запитанні випадку потрібно:

— з’ясувати в ДПС, чи надсилалося рішення про припинення дії ліцензії ліцензіату в електронному вигляді або рекомендованим листом;

— якщо воно досі не було надіслане ліцензіату і податковий орган не виконав вищенаведених приписів ст. 42 ПКУ, то рішення про припинення дії ліцензії ще не набрало чинності.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру