• Посилання скопійовано

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК до них: памʼятка від редакції

В який строк треба реєструвати ПН та РК? Які розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК в ЄРПН? Чи буде штраф за нерозблоковані ПН протягом 365 днів? Як застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН на зменшення суми ПДВ?

  • Бланк податкової накладної дивіться на нашому сайті за посиланням.
  • Форму податкової накладної затверджено Наказом Мінфіну від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (зі змінами та доповненнями).
  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті за у розділі бланків.
  • Усі новини від редакції «Дебет-Кредит» щодо податкової накладної дивіться за посиланням.

Воєнні строки реєстрації ПН/РК

Ще з 16 січня 2023 року діють нові строки реєстрації в ЄРПН на час війни. Вони діятимуть і протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Граничним днем для реєстрації ПН та РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця, а за ІІ половину — 18 число.

Цього правила потрібно дотримуватися, аби не було штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК.

Які розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК в ЄРПН?

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ штраф за порушення платником ПДВ граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, встановлюється у таких розмірах:

— до 15 к. д. — 2% суми ПДВ, зазначеної у таких ПН/РК;

— від 16 до 30 к. д. — 5% такої суми ПДВ;

— від 31 до 60 к. д. — 10% такої суми ПДВ;

— від 61 до 365 к. д. — 15% такої суми ПДВ;

— на 366 і більше календарних днів — 25% такої суми ПДВ.

Зверніть увагу: штрафи у цих розмірах застосовуються у разі порушення граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання починаючи з 16 січня 2023 року.

А якщо ПН/РК датовані до 16.01.2023?

Їх несвоєчасна реєстрація тягне за собою накладання штрафу в розмірах, установлених п. 120-1.1 ПКУ.

З цього правила є і виняток! В окремій аналітиці ми проаналізували вплив двох мораторіїв, «ковідного» і «воєнного», на застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК.

А в цій аналітиці розповіли про те, як штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК застосовуються щодо ФОПів — платників ПДВ.

Таблиця

Види штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК

Зміст порушення Розмір штрафу норма ПКУ
Загальні штрафи, які діють для всіх ПН/РК, крім тих, штрафи для яких установлені окремо.
Порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, установлених ст. 201 ПКУ*:
  п. 120-1.1
— порушення терміну реєстрації до 15 к. д. 10% (2%)** від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування
— порушення терміну реєстрації від 16 до 30 к. д. 20% (5%)** від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування
— порушення терміну реєстрації від 31 до 60 к. д. 30% (10%)** від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування
— порушення терміну реєстрації від 61 до 365 к. д. 40% (15%)** від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування
— порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів 50% (25%)** суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування
Відсутність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, після закінчення 10 к. д., наступних за днем отримання платником податку ППР*** 50% від суми податкових зобов’язань з ПДВ, зазначеної в такій податковій накладній/розрахунку коригування або від суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено п. 120-1.2
* У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування згідно з п. 201.16 ПКУ штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до ухвалення рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з пп. 201.16.4 ПКУ.
У разі реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог ПКУ щодо своєчасності реєстрації таких документів в ЭРПН, штрафні санкції, передбачені п. 120-1.2 ПКУ, не застосовуються.
** Штрафи застосовуються у зменшеному розмірі тимчасово, протягом дії воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано (п. 90 підр. 2 розд. ХХ ПКУ) (див. тут).
*** У разі реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, протягом 10 к. д., наступних за днем отримання платником податку ППР, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 ПКУ, не застосовуються.

Докладно про ці види штрафів дивіться й у нашому довіднику за посиланням.

А тепер про практичні ситуації щодо несвоєчасної реєстрації ПН.

Не розблокували ПН протягом 365 днів — чекайте на штраф унаслідок перевірки

Якщо реєстрація ПН та РК в ЄРПН була зупинена і платник вживає заходів щодо їх розблокування (протягом 365 к. д., наступних за датою виникнення ПЗ, відображеного в них) та/або платник податку оскаржує в адміністративному/судовому порядку рішення про відмову в їх реєстрації, то штрафні санкції до таких ПН та РК не застосовуються.

Якщо реєстрація ПН та РК в ЄРПН була зупинена і платник ПДВ протягом 365 к. д. не вживав заходів щодо їх розблокування або отримане рішення про відмову в їх реєстрації не оскаржено в адміністративному/судовому порядку та за результатами перевірки виявлено факти здійснення операції (підтверджено настання «першої події» і дати виникнення податкових зобов’язань) без реєстрації податкової ПН та РК в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120-1.2 ПКУ.

Про це ми написали за посиланням.

Протягом якого терміну платник ПДВ має право зареєструвати ПН та РК до неї в ЄРПН?

Податкова накладна та розрахунок коригування до неї можуть бути зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 1095 календарних днів з дати складення такої податкової накладної.

Йдеться про загальний можливий термін реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Тобто протягом якого взагалі можна їх зареєструвати, навіть із порушенням граничних строків, протягом яких це можна зробити без штрафів. Це, так би мовити, строк давності.

Чи зупинявся такий строк давності під час війни? Податківці кажуть, що так, але відновлення перебігу строку давності почалося з 1 серпня 2023 р. Вони наводять приклад, як таке відтермінування застосовується на практиці, про що ми розповіли за посиланням.

Несвоєчасно зареєстрували ПН з різними ставками ПДВ: що зі штрафом?

Ми наголосили, що за порушення граничного строку реєстрації ПН, в якій одночасно відображено операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою та основною (або за ставкою 7, 14 відс.), штраф застосовуватиметься:

— у розмірах, визначених п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (залежно від кількості днів прострочення) — щодо операцій, які оподатковуються за основною (або за ставкою 7, 14 відсотків);

— у розмірі, визначеному п. 120-1.1 ПКУ (2 відс. обсягу постачання (без ПДВ), але не більше ніж 1 020 грн), — щодо операцій з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Чи є адміністративний штраф за порушення граничних термінів реєстрації ПН та РК в ЄРПН?

Відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум ПДВ за такою податковою накладною у податкових зобов’язаннях звітного податкового періоду не передбачає притягнення до адміністративної відповідальності платника податку — продавця товарів/послуг. Про це податківці зазначили у «ЗІР».

З якої дати починається відлік строку давності для застосування штрафів при несвоєчасній реєстрації ПН та РК в ЄРПН?

Відлік строку давності для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію або відсутність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН починається з дня вчинення відповідного правопорушення.

Наприклад, якщо ПН складено 05.01.2024 на суму 2 000 000 грн, у тому числі ПДВ — 20 відс., та зареєстровано 05.02.2025:

— граничний термін реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної визначено п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, а саме: до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені — тобто 05.02.2024;

— початком настання відповідальності за несвоєчасну реєстрацію такої податкової накладної є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації його в ЄРПН — 06.02.2024;

— датою припинення порушення є день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН — 05.02.2025.

При цьому відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної передбачена в розмірах, визначених п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.

Тобто кількість прострочених днів — 366 днів, розмір штрафу — 25 відс., сума штрафу — 500 000 грн.

(Від ред. Так, вважають податківці. Але якщо виходити з правил за ПКУ - сума штрафу накладається тільки на суму ПДВ. Тож штраф мав би бути 83 333,33 грн. Тому якщо Ви отримаєте таку суму штрафу - її слід оскаржити.)

Про це податківці зазначили за посиланням.

До кого застосовується штраф за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН РК до ПН у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг?

Штраф за порушення граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг застосовується до особи, на яку покладено обов’язок щодо такої реєстрації. Тобто на покупця.

Про це йдеться в «ЗІР».

Проте часто у порушенні строку реєстрації такого РК вини покупця немає, адже це продавець (постачальник) надіслав РК із запізненням. Як довести дату отримання РК від продавця і чи допоможе це покупцю уникнути штрафу? Податківці радять для цього застосовувати їхнє програмне забезпечення.

Несвоєчасно зареєстрована нова ПН для виправлення помилки у полі «Індивідуальний податковий номер покупця»

Податківці у «ЗІР» наголосили, що фінансова відповідальність застосовується до продавця/постачальника товарів/послуг у разі реєстрації в ЄРПН з порушенням граничного терміну, передбаченого для такої реєстрації, податкової накладної, складеної з метою виправлення помилки у полі «Індивідуальний податковий номер покупця»

Чи застосовується відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН помилково (безпідставно) складених ПН та РК?

Винятків щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, які після їх реєстрації визнаються як помилково (безпідставно) складені, не визначено. Про це податківці наголосили за посиланням.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру