• Посилання скопійовано

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: інструкція із заповнення та подання

Резидент Дія Сіті зобов’язаний щороку не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, подавати до уповноваженого органу звіт про відповідність. Куди та як його подавати? Чи додавати до нього якісь документи?

  • Бланк звіту про відповідність резидента Дія Сіті дивіться на нашому сайті за посиланням.
  • Форму звіту про відповідність резидента Дія Сіті затверджено постановою КМУ від 30.12.2022 №1492 «Деякі питання адміністративного оскарження рішення про втрату статусу резидента Дія Сіті та звітності резидентів Дія Сіті» (зі змінами та доповненнями).
  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв та первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

Що таке Звіт про відповідність і хто його має подавати?

Правовий режим Дія Сіті був запроваджений Законом України від 15.07.2021 №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який набрав чинності з 14.08.2021 (далі — Закон №1667).

Тобто це явище відносно нове, хоча, як обіцяє закон, цей правовий режим існуватиме щонайменше 25 років з дати реєстрації першого резидента Дія Сіті.

Закон запровадив спеціальні правила, гарантії та пільги тим, хто приєднається до Дія Сіті і стане резидентом цього віртуального міста.

Проте стати резидентами і користуватися спеціальними правилами можуть не всі. Вимоги до резидента Дія Сіті встановлені ст. 5 Закону №1667. І цим вимогам потрібно відповідати не тільки для того, щоб отримати статус резидента, а й щоб цей статус зберігався й надалі. Для цього відповідність вимогам треба підтверджувати щороку.

Ось для цього резиденти Дія Сіті й подають Мінцифрі (як органу, який присвоює статус резидента) Звіт про відповідність.

Звіт про відповідність подають лише резиденти Дія Сіті. Тобто до отримання цього статусу цей звіт подавати не потрібно!

Є і ще один нюанс. Річ у тім, що обов’язок з подання звіту прописано в ст. 13 Закону №1667 (тобто діє з 14.08.2021). Форма звіту та порядок його подання затверджені постановою КМУ від 30.12.2022 №1492 (яка діє з 03.01.2023). Але фактично правила подання звіту регулює постанова КМУ №163 «Деякі питання відновлення звітності резидентів Дія Сіті» (яка набрала чинності з 17.02.2024). Тому, як треба було подавати звіт за 2022 — 2023 роки, ми розповімо далі.

Форма Звіту

Стаття 13 Закону №1667 поділяє цей звіт на два види: початковий і щорічний.

Початковий звіт подають за перший рік, у якому було набуто статусу резидента Дія Сіті.

Щорічний звіт подають за кожний рік після року набуття статусу резидента Дія Сіті (аж до року його втрати).

До звіту про відповідність додають незалежний висновок, наданий суб’єктом аудиторської діяльності за результатами перевірки тверджень резидента Дія Сіті, викладених у його звіті про відповідність.

Звіт про відповідність включає:

1) запевнення про відповідність резидента Дія Сіті всім вимогам, визначеним статтею 5 Закону №1667;

2) твердження про розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам (у разі залучення) за кожен календарний місяць звітного періоду;

3) твердження про середньооблікову кількість працівників та гіг-спеціалістів (у разі залучення) резидента Дія Сіті за підсумками кожного календарного місяця звітного періоду;

4) твердження про розмір частки кваліфікованого доходу резидента Дія Сіті, отриманого за звітний період, у загальному доході резидента Дія Сіті, отриманому за звітний період;

5) твердження про розмір доходу резидента Дія Сіті, що набув статусу відповідно до ч. 3 ст. 5 цього Закону, визначеного відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ, за кожен із таких періодів:

— звітний період (для початкового, першого річного та другого річного звітів про відповідність);

— календарний рік, що передує року, в якому подається звіт про відповідність, та календарний рік, що передує року, в якому подано заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті (для початкового Звіту про відповідність).

Що таке незалежний висновок?

Незалежний висновок надається аудиторською компанією за підсумками перевірки звіту про відповідність резидента Дія Сіті.

Незалежний висновок не є повноцінним аудитом. Для його підготовки потрібно менше часу та коштів. Його можуть складати незалежні аудиторські компанії, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності. В Україні таких близько 200. Знайти їх можна в Реєстрі аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.

Як знайти аудитора?

Скористайтеся Реєстром аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності. Для пошуку оберіть «Субʼєкти аудиторської діяльності». Далі в розділі «Субʼєкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обовʼязковий аудит фінансової звітності», натисніть «Шукати».

Важливо: Мінцифра, як державний орган виконавчої влади, не може надавати рекомендації з вибору аудиторcьких компаній. Аудиторська діяльність регулюється Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» та іншими нормативно-правовими актами.

В який строк подавати звіт?

Базові правила такі.

Резидент Дія Сіті зобов’язаний щороку не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, подавати до уповноваженого органу звіт про відповідність вимогам, визначеним статтею 5 Закону №1667, за період з 1 січня до 31 грудня попереднього календарного року. Перший звіт про відповідність подають за період з дня набуття статусу резидента Дія Сіті до 31 грудня відповідного календарного року.

Для початкового і щорічного звіту Законом №1667 встановлено однакові строки подання: не пізніше ніж 1 червня року, наступного за звітним.

Проте фактично резиденти Дія Сіті, які у 2022 — 2023 роках набули такого статусу, мали можливість подати звіт про відповідність та/або незалежний висновок за 2023 рік до 1 червня 2024 року!

Для таких резидентів було встановлено й пільгові правила щодо звітування, зазначені у Постанові №163.

Резиденти, які набули свого статусу в 2022 — 2023 роках:

— не повинні подавати початковий звіт за перший рік президентства;

— не втрачають статусу резидента Дія Сіті у 2024 році за результатами подання Звіту. Тобто, навіть якщо у звіті за 2022 — 2023 роки буде виявлено невідповідність резидента вимогам ст. 5 Закону №1667, — за це він не буде позбавлений резидентського статусу. Воно й зрозуміло, адже у 2022 році почалася війна і відповідати цим вимогам багатьом резидентам було важко.

А як щодо 2024 року?

Усі резиденти Дія Сіті, які набули статусу в 2024 році (навіть до 17.02.2024 — дати набрання чинності Постановою №63), мають подати початковий звіт до 01.06.2025 (включно).

А от щодо наслідків виявленої невідповідності статусу Мінцифри каже таке.

Резиденти Дія Сіті за результатами подання звіту про відповідність та/або незалежного висновку з 2024 рік не втратять статус резидента Дія Сіті на підставі положень пункту 2 частини першої статті 9 Закону, якщо обставина невідповідності вимогам, визначеним статтею 5 Закону, у таких резидентів Дія Сіті виникла протягом дії режиму воєнного стану і до набрання чинності Постанови №163 (охоплюючи при цьому лютий 2024 року).

Такі висновки були зроблені, бо відповідність/невідповідність резидентів обраховується за підсумками кожного календарного місяця, а Постанова №163 набрала чинності 17 лютого 2024 року.

Датою надходження до Мінцифри звіту про відповідність та доданих до нього документів вважається дата надіслання на адресу електронної пошти резидента Дія Сіті автоматично згенерованого електронного повідомлення про отримання звіту про відповідність та доданих до нього документів.

Як подати звіт?

Теоретично звіт про відповідність резидента Дія Сіті можна подати лише в електронній формі в один із таких способів:

— через державний вебпортал правового режиму Дія Сіті (city.diia.gov.ua);

— надіславши на адресу розміщеної на офіційному вебсайті Мінцифри в Інтернеті електронної пошти, призначеної для комунікації із заявниками та резидентами Дія Сіті (далі — електронна пошта Мінцифри).

На практиці нині зі сайту Дія Сіті здійснюється перехід на сайт Дії, де розміщено відповідну послугу. Ось посилання на саму послугу в Дії.

Як подати звіт через Дію?

1. Натисніть «Подати звіт», авторизуйтесь або зареєструйтесь на порталі Дія з електронним підписом керівника компанії, уповноваженої особи від імені компанії, зазначеної в ЄДР, або представника компанії за довіреністю.

2. Заповніть форму звіту.

3. Додайте незалежний висновок, підписаний КЕП керівника аудиторської компанії, що має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, або особи, яка може вчиняти дії від її імені, зазначеної в ЄДР.

4. Підпишіть звіт електронним підписом.

На звіт про відповідність накладається ЕЦП керівника резидента Дія Сіті або особи, яка може вчиняти дії від імені резидента Дія Сіті, зазначеної в ЄДР, або представника резидента Дія Сіті за довіреністю.

До звіту про відповідність, який подається від імені резидента Дія Сіті представником за довіреністю, додається довіреність або її копія, засвідчена уповноваженою особою резидента Дія Сіті.

Як заповнити звіт

Відомості про резидента Дія Сіті — найменування юрособи, організаційно-правова форма, назва, код згідно з ЄДРПОУ.

Звітний період — відповідний рік, за який звітуємо. У 2025 році — звітуємо за 2024 рік!

Запевнення. Тут зазначаємо, чи резидент Дія Сіті відповідає всім вимогам, визначеним статтею 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Тобто треба проставити позначку навпроти «так», якщо ви впевнені, навпроти «ні», — якщо не відповідаєте критеріям. І якщо невідповідність стосується не всієї статті 5 Закону, то є окрема графа, де треба перелічити відповідні її пункти.

Незалежний висновок — відповідна позначка щодо додавання висновку або його недодавання.

Відомості про суб’єкта аудиторської діяльності, який надав незалежний висновок* — дані відповідної аудиторської компанії, яка надала висновок. Але ці рядки треба заповнювати тільки у разі додавання висновку до звіту.

Відомості про особу, що звертається від імені заявника — прізвище, ім’я та по батькові (за наявністю) керівника або представника за довіреністю чи особи, яка може вчиняти дії від імені заявника. При цьому треба проставити позначки у відповідних віконцях щодо цих осіб.

Твердження:

Розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам (у разі залучення) за такі календарні місяці звітного періоду.

Тут треба зазначити за місяцями середню винагороду працівникам та гіг-спеціалістам. Вона розраховується діленням суми всіх виплат у вигляді винагороди (зарплати) (до утримання податків, зборів та інших обов’язкових платежів), здійснених юрособою працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці, на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким здійснювалися такі виплати.

Середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів (у разі залучення) за підсумками таких календарних місяців*

Середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юрособи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юрособа набула статусу резидента Дія Сіті, має становити не менше ніж дев’ятьосіб.

Рахується середньооблікова кількість працівників окремо за кожний місяць звітного періоду діленням загальної кількості працівників за кожен день місяця на кількість календарних днів місяця.

При цьому до загальної кількості включаються всі: штатні працівники, зовнішні сумісники та працівники за цивільно-правовими договорами.

Резидент Дія Сіті у звітному періоді загальний дохід — зазначаємо, отримував резидент дохід чи ні.

Розмір частки кваліфікованого доходу, отриманого за звітний період, у загальному доході, отриманому за звітний період.

Кваліфікований дохід резидента Дія. Сіті — це сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та роялті (якщо такі суми роялті не враховано до чистого доходу від реалізації продукції), отриманих унаслідок провадження видів діяльності, передбачених ч. 4 ст. 5 Закону №1667 (пп. 5 ч. 1 ст. 1 цього Закону).

Як його визначати, ми консультували за посиланням.

Розрахований процент (частку) фіксуємо в цій графі.

Якщо доходу не було, цей рядок не заповнюємо.

Розмір доходу резидента Дія Сіті, визначеного відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Податкового кодексу України, за такі періоди***.

Твердження про розмір доходу надають лише резиденти Дія Сіті, які набули статусу відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Твердження про розмір доходу у звітному періоді надають у початковому, першому та другому річному звіті про відповідність такого резидента Дія Сіті. Твердження про розмір доходу в інші періоди надають лише у початковому звіті про відповідність такого резидента Дія Сіті.

У цьому рядку наводимо суми доходу, як він визначається для оподаткування ЄП, за відповідний рік: за звітний рік, за календарний рік, що передує року, в якому подається звіт про відповідність, за календарний рік, що передує року, в якому резидент Дія Сіті подав заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті.

Як Мінцифри перевіряє звіт?

Після подання звіту через Дію Мінцифра його перевірить. Якщо він або подані з ним документи не відповідають вимогам, протягом 5 днів на електронну пошту резидента надійде сповіщення про повернення звіту без розгляду. Після виправлення зауважень потрібно буде подати звіт повторно.

Далі Мінцифра перевірить резидента Дія Сіті на відповідність ключовим вимогам. Декому після перевірки може надійти рішення про позбавлення статусу резидента Дія Сіті згідно із Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Сповіщення про позбавлення статусу резидента Дія Сіті надійде на електронну пошту.

При цьому треба врахувати таке.

Якщо звіт про відповідність та/або додані до нього документи не дають змоги однозначно встановити зміст зазначених у них відомостей, зокрема через пошкодження або виправлення таких відомостей, вважається, що відповідних відомостей у документі немає.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру