• Посилання скопійовано

Переліміт «єдинника» ІІІ групи: як оподаткувати суму перевищення військовим збором?

Як оподаткувати перевищення річного ліміту доходу, встановленого ПКУ для «єдинників» ІІІ групи? Подивимося на відповідь ДПС та проаналізуємо разом норми ПКУ.

Який порядок нарахування військового збору зі суми перевищення ліміту доходу для платників єдиного податку ІІІ групи? На єдиному податку застосовується підвищена ставка єдиного податку 15%, а військовий збір однаково нараховуємо за ставкою 1%?

Відповідь на ці запитання надано у листі ДПС від 15.05.2025 №522/2/99-00-24-01-03-02 (див. «ДК» №21/2025). Але спочатку нагадаємо правила.

Річний ліміт «єдинника» ІІІ групи — це скільки?

Пунктом 291.4 ПКУ встановлено граничні обсяги доходу для кожної групи платників єдиного податку. Ці граничні обсяги прямо залежать від розміру мінімальної заробітної плати (далі — МЗП) станом на 1 січня звітного року. У 2025 році МЗП дорівнює 8 000 грн, отже, порахувати річні ліміти досить легко.

Ліміти річного доходу для ФОПів на єдиному податку на 2025 рік:

І група (167 МЗП) — 1 336 000 грн;

ІІ група (834 МЗП) — 6 672 000 грн;

ІІІ група (1167 МЗП) — 9 336 000 грн.

Що буде, якщо річний дохід перевищить річний ліміт?

Якщо ви стали платником ЄП однієї з перших трьох груп, перевищення ліміту не тільки ставить під загрозу статус «єдинника», а й позбавляє вас можливості оподаткувати єдиним податком за звичайною ставкою ваш подальший дохід цього року. Тобто з дня перевищення ліміту вся сума перевищення оподатковується інакше!

Розглянемо, що у ІІІ групи.

До суми перевищення ФОПи застосовують ставку ЄП у розмірі 15%, ЮО — ставку ЄП у подвійному розмірі (тобто 6% або 10%) (пп. 3 п. 293.8 ПКУ).

При цьому у І — ІІ груп ще є варіанти. Вони можуть залишитися на ЄП, якщо перейдуть до іншої групи — звісно, якщо річний дохід вкладається у річний ліміт такої групи. Наприклад, якщо дохід ФОПа І групи посеред року став 2 млн грн, то він може перейти як до ІІ, так і до ІІІ групи.

А от у ІІІ групи варіантів уже немає. Перевищення ліміту означатиме перехід на загальну систему оподаткування.

Такі правила встановлює пп. 298.2.3 ПКУ.

Які наслідки щодо ВЗ?

А ось тут наслідки не очевидні, і тому потрібна допомога ДПС.

Відповідно до п. 16-1.1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платниками військового збору є, зокрема:

— ФОПи — платники ЄП І, ІІ, ІV групи;

— платники ЄП ІІІ групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для них установлюється з 1 січня 2025 року до 31 грудня року, в якому буде припинено aбo скасовано воєнний стан.

Ставка ВЗ для платників ІІІ групи становить 1% від доходу, визначеного згідно зі статтею 292 ПКУ. Тобто того доходу, який оподатковується ЄП!

Платники ЄП ІІІ групи подають до ДПС податкову декларацію платника єдиного податку в строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПКУ).

Чим це зручно для нашого випадку? Тим, що в разі переліміту, наприклад, у ІІ кварталі, «єдинник» ІІІ групи подасть декларацію з ЄП за півріччя. А вже з ІІІ кварталу перебуватиме на загальній системі оподаткування.

Податківці кажуть: у разі перевищення фізособою-підприємцем — платником єдиного податку ІІІ групи загального обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ПКУ, до суми перевищення застосовується ставка єдиного податку у розмірі 15% та 1% військового збору.

Отже, в останній декларації з ЄП треба буде показати нарахування ЄП за загальними правилами та за підвищеними ставками (для суми перевищення у звітному кварталі). Проте ВЗ сплачуватиметься з усієї суми оподатковуваного ЄП доходу такого кварталу (як у межах ліміту, так і понад цей ліміт) — і за загальною ставкою 1%!

А далі?

На платника ЄП ІІІ групи з наступного кварталу чекає перехід на загальну систему оподаткування. Юрособи платитимуть уже податок на прибуток, ФОПи — ПДФО.

Проте для юросіб-«загальників» наразі сплату ВЗ за себе не передбачено.

А от для ФОПів-«загальників» — так. І сплачують вони ВЗ з оподатковуваного ПДФО підприємницького доходу за ставкою 5%. Щоправда, і рахують оподатковуваний дохід як різницю між доходами та витратами (а не сплачують податки з усієї суми виручки).

Автор: Брік Світлана

До змісту номеру