Особливості праці членів фермерського господарства визначаються законодавством та його статутом (ч. 2 ст. 3 КЗпП).
При цьому Закон №973 «Про фермерське господарство» визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України.
Головою фермерського господарства є його засновник (тобто один із членів ФГ) або інша особа, визначена у статуті (ч. 1 ст. 4 Закону №973).
А от головою сімейного фермерського господарства може бути лише член сім’ї.
Частиною 1 ст. 3 Закону №973 встановлено заборону бути членами фермерського господарства особам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом). Тобто з членами ФГ трудовий договір не укладають!
Тобто, коли ми говоримо про голову сімейного ФГ, то трудовий договір із ним укласти не можна. Отже, якщо трудовий договір не укладається, то й повідомлення про прийняття подавати не потрібно.
А от якщо ми говоримо про голову ФГ, яке не є сімейним, і водночас цей голова не є членом такого ФГ, тобто є сторонньою особою, то з ним можна укласти трудовий договір згідно зі ст. 27 Закону №973. Проте і в такому разі подавати повідомлення не потрібно, адже голова є керівником ФГ і відомості про його призначення ДПС отримує з ЄДР.
Внесення записів до трудової книжки
Паперові трудові книжки наразі не є обов’язковими, і записи до них вносять лише за бажанням працівника. Таким чином, якщо голова ФГ бажатиме, то про час його роботи на цій посаді запис до паперової книжки вносять. Проте, якщо навіть тепер такого запису не буде зроблено, це не проблема.
Адже час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до страхового стажу за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а за періоди, за які не внесено даних до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ст. 34 Закону №973).
Тобто на сьогодні для призначення пенсій та інших соціальних виплат має значення страховий стаж. А інформацію про нього ПФУ отримує з об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ. Ця інформація потрапляє до реєстру застрахованих осіб, витяг з якого замінює паперову трудову книжку.
Оплата голові ФГ
Якщо голову зазначено у статуті одночасно і як одного з членів ФГ, то він отримуватиме дохід (у вигляді розподіленого чистого прибутку ФГ), як і решта членів ФГ — у порядку, визначеному статутом.
Але рішення про такий розподіл ухвалює орган управління ФГ. Отже, доки це рішення не ухвалено, доти нараховувати цей дохід голові ФГ не треба.
Якщо ж він є найманим працівником і отримує зарплату, то нарахування такої зарплати (щомісячне), її оподаткування та відображення в об’єднаній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ відбувається на загальних засадах, як і щодо будь-якого іншого працівника.