• Посилання скопійовано

Що нового

Звіт про вакансії стане не обов’язковим та зʼявиться Єдиний реєстр кваліфікацій

! Роботодавцям

Законом №4353 внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікації відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань.

Метою його є впорядкування системи кваліфікації та створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій) шляхом об’єднання Національного класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Реєстру кваліфікацій, їх діджиталізації та синхронізації з іншими базами даних, щоби процес обміну та доступу до інформації про професійні кваліфікації був швидкий, прозорий та відповідав потребам ринку праці у реальному часі.

Також ним передбачено скасування обов’язку подання роботодавцями інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою №3-ПН (див. «ДК» №17/2025).

Закон України від 15.04.2025 №4353-ІХ
набере чинності з дня, наступного після дня його офіційного опублікування,
станом на 25.04.2025 не опублікований


Держпраці дозволили перевірки у частині мобінгу під час ВС

! Роботодавцям

Законом №4352 передбачено, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):

— за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону;

— з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.

Органи Держпраці можуть прийти з позаплановою перевіркою на підставі заяви працівника або профспілки, за результатами перевірки скласти акт про порушення (або їх повідомлення). У разі доведення мобінгу Держпраці може скласти протокол про правопорушення.

Закон України від 15.04.2025 №4352-IX
набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування,
вводиться в дію через три місяці з дня його офіційного опублікування,
станом на 25.04.2025 не опублікований


Удосконалено врегулювання ринку автопослуг відповідно до норм ЄС

! Перевізникам

Закон №4337 спрямований на врегулювання ринку автомобільних перевезень в Україні відповідно до європейських стандартів. Зокрема:

— визначаються особливості ліцензування на автомобільному транспорті відповідно до положень Регламенту (ЄС) №1071/2009;

— запроваджується система отримання свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень;

— впроваджується механізм підтвердження бездоганної ділової репутації автомобільних перевізників;

— установлюються заходи впливу на автомобільних перевізників та норми, які регулюватимуть усі аспекти щодо адміністративних правопорушень у сфері внутрішніх та міжнародних автомобільних перевезень пасажирів та вантажів;

— передбачено створення єдиної інформаційної системи контролю безпеки на транспорті.

Закон України від 27.03.2025 №4337-IX
набере чинності 19.04.2026


Затверджено Методику визначення об’єму необлікованого пального

! Розпорядникам акцизних складів

Кабмін затвердив Методику визначення об’єму необлікованого пального. Розроблена вона з метою визначення об’єму необлікованого пального, виявленого під час його зберігання та/або реалізації, зокрема для цілей застосування пунктів 26 — 28 частини другої статті 46 Закону №3817.

Для контролю наявності пального на акцизних складах, в яких здійснювалось приймання, перевантаження, відпуск, зберігання та транспортування пального, матеріально відповідальні особи суб’єкта господарювання, зокрема на вимогу та у присутності контролюючого органу під час перевірки, повинні здійснювати вимірювання кількості пального:

— у місцях зберігання за допомогою законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки;

— на акцизних складах щодоби (щодобовий облік обігу пального) за допомогою рівнемірів (рівнемірів-лічильників) відповідно до Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку до контролюючих органів.

Розпорядники акцизних складів надають ДПС та її територіальним органам зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за формами, затвердженими наказом Мінфіну від 27.11.2018 №944.

Постанова КМУ від 15.04.2025 №444
чинна з 18.04.2025


Змінився Порядок заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа

! Суб’єктам ЗЕД

Мінфін затвердив зміни до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа. Стосуються вони встановлення форми декларації тимчасового зберігання як документа, необхідного для розміщення товарів на тимчасове зберігання під митним контролем.

Передбачено, що декларація тимчасового зберігання подається митному органу за формою єдиного адміністративного документа відповідно до додатка 1 до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами 1987 року.

Наказ Мінфіну від 09.04.2025 №189
чинний з 25.04.2025


Удосконалено порядки надання грантів для садівництва, ягідництва, виноградарства та тепличного господарства

! Аграріям

Уряд вніс зміни до:

— Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства,

— Порядку надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства.

Так, отримувачами грантів мають право бути госпсуб’єкти — юрособи та ФОП, які, крім іншого, зареєстровані в інформаційно-комунікаційній системі «Державний аграрний реєстр». При цьому щодо отримувача мають бути відсутні судові справи, зокрема кримінальні, в яких він виступає обвинуваченим або підозрюваним.

У разі отримання уповноваженим банком інформації про наявність кримінального провадження, в якому заявник, керівник та/або засновник, та/або кінцевий бенефіціарний власник юрособи — заявника є обвинуваченим або підозрюваним, заявник має право надати зазначеному банку повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про непритягнення таких осіб до кримінальної відповідальності, відсутність у них не знятої чи не погашеної в установленому порядку судимості.

Постанова КМУ від 18.04.2025 №469
чинна з 24.04.2025


Змінилися критерії допустимості державної допомоги регіонам та підприємцям

! Госпсуб’єктам

Уряд вніс зміни до:

— Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів;

— Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки середнього та малого підприємництва.

Зокрема, у критеріях оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів уточнено:

— сфери діяльності суб’єктів господарювання, на які не поширюється дія цих критеріїв;

— невключення ПДВ до розміру допустимих витрат як такого, що підлягає відшкодуванню;

— обсяг допустимих витрат, які можуть покриватися за рахунок державної допомоги для суб’єктів середнього та малого підприємництва;

— розрахунок максимального розміру державної допомоги для реалізації інвестиційного проєкту.

Змінами до Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки середнього та малого підприємництва, зокрема, уточнено форми надання державної допомоги для підтримки стартапів, а також визначення правил поєднання державної допомоги для підтримки середнього та малого підприємництва з будь-якою іншою державною допомогою.

Постанова КМУ від 18.04.2025 №462
чинна з 24.04.2025


НБУ затвердив Правила опису схеми виконання платіжних операцій

! Надавачам фінансових платіжних послуг

Нацбанк встановив вимоги до надавачів фінансових платіжних послуг та операторів платіжних систем щодо опису схем виконання платіжних операцій, які знайшли своє відображення у Правилах опису схеми виконання платіжних операцій.

Правила — це новий документ, який зобов’язує учасників платіжного ринку описати схеми виконання платіжних операцій та затвердити їх внутрішніми документами. Зокрема, ними передбачено:

— вимоги до графічного зображення та опису схеми виконання платіжних операцій, яку надавач фінансових платіжних послуг застосовуватиме для виконання платіжних операцій;

— необхідність розроблення надавачем фінансових платіжних послуг та оператором платіжних систем схеми виконання нових платіжних операцій до початку здійснення платіжних операцій за ними;

— затвердження схеми виконання платіжних операцій відповідно до внутрішніх документів надавача фінансових платіжних послуг / оператора платіжних систем (погодження з Національним банком не потребується).

Постанова НБУ від 17.04.2025 №49
чинна з 22.04.2025


Змінено правила для проєктів зі значними інвестиціями

! Інвесторам

Уряд вніс зміни до:

— Вимог до техніко-економічного обґрунтування інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями,

— Методології розрахунку обсягу державної підтримки для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями,

— Порядку та методології проведення оцінки інвестиційного проекту із значними інвестиціями,

— Порядку надання компенсації вартості збудованих заявником або інвестором із значними інвестиціями об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, необхідних для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями,

— Порядку надання компенсації витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, необхідних для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Зокрема, Кабмін дозволив інвесторам починати вкладати гроші у свої проєкти раніше — не чекаючи стандартного 18-місячного терміну до моменту подання заявки на державну підтримку.

Постанова КМУ від 18.04.2025 №464
чинна з 24.04.2025


Уряд розширив програму «Доступні кредити 5-7-9» під будівництво овочесховищ

! Аграріям

Кабмін ухвалив рішення, яке розширить можливості аграріїв щодо будівництва овочесховищ. Відтепер агровиробники, що інвестують у будівництво овочесховищ і картоплесховищ, зможуть скористатися державною підтримкою у вигляді компенсації відсоткової ставки за кредитами — до 150 млн грн, як і підприємства тваринницької та переробної галузей.

Постанова КМУ від 18.04.2025 №470
чинна з 24.04.2025


ДПС оновила перелік членів «Клубу білого бізнесу»

! Платникам податків

1 квітня 2025 року оновився Перелік платників «Території високого рівня податкової довіри». Загалом до переліку включено 8199 платників податків, що на 55 платників менше ніж у попередньому переліку, з яких:

— 4123 — юридичні особи на загальній системі оподаткування;

— 2149 — юридичні особи — платники єдиного податку ІІІ групи;

— 984 — юридичні особи — платники єдиного податку ІV групи;

— 211 — резиденти «Дія Сіті»;

— 732 — фізичні особи — підприємці. Це представники великого, середнього та малого бізнесу, що мають найкращі показники рівня сплати та податкової дисципліни.


Затверджено Типовий статут державного унітарного підприємства

! Держпідприємствам

Кабмін затвердив Типовий статут державного унітарного підприємства. У ньому містяться відомості про:

— найменування державного унітарного підприємства;

— мету і предмет діяльності підприємства;

— розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів;

— порядок розподілу прибутків та збитків;

— інформація про органи управління і контролю, їх компетенцію;

— про умови припинення державного унітарного підприємства;

— інші відомості, повʼязані з особливостями діяльності державного унітарного підприємства, передбачені законодавством.

Постанова КМУ від 11.04.2025 №425
чинна з 19.04.2025


Зміни у Порядку допуску до професії приватного виконавця

! Приватним виконавцям

Мін’юст затвердив зміни до Порядку допуску до професії приватного виконавця.

Зокрема, уточнено, що особа проходить курси на підставі договору, укладеного між нею і суб’єктом проведення навчальних курсів. Договір обов’язково повинен містити дані про платність (безоплатність) навчання або пільги щодо плати за навчання.

Заклади освіти, установи, які мають намір проводити курси, повинні або провадити підготовку на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти за акредитованими освітніми програмами спеціальності «Право» та/або здійснювати підвищення кваліфікації за спеціальністю «Право».

Крім цього, передбачено, що довідка, яка складається за результатами проходження особою стажування, повинна містити, окрім іншого, інформацію про підставу проходження стажування.

Наказ Мін’юсту від 09.04.2025 №1010/5
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 25.04.2025 не опублікований


Затверджено форму заяви про внесення відомостей до Єдиного реєстру місць зберігання

! Госпсуб’єктам

Мінфін затвердив:

— форму заяви про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання та про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі місць зберігання;

— Порядок заповнення заяви про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання та про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі місць зберігання;

— форму витягу з Єдиного реєстру місць зберігання;

— Коди і види товару (продукції).

Відповідно втратить чинність наказ ДПАУ від 28.05.2002 №251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру».

Наказ Мінфіну від 17.03.2025 №159
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 25.04.2025 не опублікований


Зʼявиться Державний реєстр генетично модифікованих організмів

! Усім

Кабмін затвердив Порядок ведення Державного реєстру генетично модифікованих організмів. Передбачено створення і функціонування цілісної державної інформаційної системи, що дозволить здійснювати облік, моніторинг, інтеграцію, зберігання та поширення інформації щодо зареєстрованих ГМО. Впровадження такого реєстру є необхідним кроком для забезпечення прозорості у сфері біотехнологій, підвищення рівня споживчої безпеки та відповідності зобов’язанням України у межах Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Відомості про об’єкти Реєстру вносяться до Реєстру публічним реєстратором на підставі рішення Мінагрополітики про державну реєстрацію (перереєстрацію), тимчасове зупинення, скасування державної реєстрації генетично модифікованих організмів, прийнятого відповідно до законодавства у сфері поводження з генетично модифікованими організмами, не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття такого рішення.

Відомості з Реєстру формуються автоматично на підставі адміністративних/реєстраційних дій за заявкою на державну реєстрацію генетично модифікованих організмів, поданою власником та/або володільцем генетично модифікованих організмів, відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації) генетично модифікованих організмів, затвердженого постановою Кабміну.

Постанова КМУ від 15.04.2025 №451
набере чинності 16.09.2026

Автор: Волос Наталія

До змісту номеру