• Посилання скопійовано

Декларація з рентної плати — 2025: правила складання та подання

Платники рентної плати мають звітувати до податкової служби, подаючи відповідну декларацію з додатками. Про особливості звітування розкажемо далі.

Форма декларації

Форма декларації з рентної плати з додатками затверджена Наказом Мінфіну від 17.08.2015 №719.

Електронні ідентифікатори квартальної декларації і додатків:

— декларація для юросіб — J0800108, додатки — J0810108, J0810208, J0810308, J0810508, J0810608, J0810708, J0810808, J0810908;

— декларація для ФОПів — F0800108, додатки — F0810108, F0810208, F0810308, F0810508, F0810608, F0810708, F0810808, F0810908.

Місячна декларація і додатки:

— декларація для юросіб — J0800207, додатки — J0820207, J0820407, J0821007, J0821107;

— декларація для ФОПів — F0800207, додатки — F0820207, F0820407, F0821007, F0821107.

Увага: на момент підготовки цієї статті до форми декларації плануються зміни. Про ухвалення цих змін і набрання ними чинності повідомимо додатково.

Види рентної плати

Рентна плата складається з рентної плати за (ст. 251 ПКУ):

— користування надрами для видобування корисних копалин;

— користування надрами з метою, не пов’язаною з видобуванням корисних копалин;

— користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України;

— спеціальне використання води;

— спеціальне використання лісових ресурсів;

— транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють відповідні операції, і є платниками рентної плати. Докладно визначення платників, особливості розрахунку рентної плати наведено в ст. 252 — ст. 256 ПКУ.

Звітний період, строки сплати

Базовий звітний період — квартал (п. 257.1 ПКУ).

Водночас звітний період місяць для:

— рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану;

— рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України;

— рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Декларацію складають не наростаючим підсумком з початку року, а окремо за кожен звітний період (квартал чи місяць).

Квартальну декларацію подають протягом 40 к. д., наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.2 ПКУ). Наприклад, граничний строк подання декларації за І квартал 2025 року — 12.05.2025 (позаяк 10 травня — вихідний день, то згідно з п. 49.20 ПКУ останнім днем строку вважається операційний день, наступний за вихідним днем).

Місячна — протягом 20 к. д., наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 ПКУ).

Рентну плату сплачують протягом 10 к. д. після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п. 257.5 ПКУ). А рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів лісокористувачі сплачують щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум рентної плати, сплачених згідно з підпунктами «а» і «б» пп. 256.11.6 ПКУ.

Декларацію з додатками подають (п. 257.3 ПКУ):

з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України;

з рентної плати за користування надрами з метою, не пов’язаною з видобуванням корисних копалин, — за місцезнаходженням ділянки надр;

з рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України — за місцем податкової реєстрації;

з рентної плати за спеціальне використання води — за місцем податкової реєстрації;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів — за місцезнаходженням лісової ділянки;

з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України — за місцем його податкової реєстрації.

Якщо місце обліку платника рентної плати не збігається з місцезнаходженням ділянки надр, платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та платник рентної плати за користування надрами з метою, не пов’язаною з видобуванням корисних копалин, подає за місцем податкової реєстрації платника або уповноваженої особи копію податкової декларації та копію документа про сплату податкових зобов’язань з рентної плати (п. 257.6 ПКУ).

Чи подають декларацію, якщо немає об’єкта оподаткування?

Запитання в «ЗІР» (категорія консультації 118.05): «Чи необхідно первинному водокористувачу у разі відсутності у звітному періоді об’єкта оподаткування рентною платою за спеціальне використання води подавати до контролюючого органу податкову декларацію з рентної плати разом з додатком (ами) 5 (в частині рентної плати за спеціальне використання води) або заяву про відсутність об’єкта оподаткування?».

ДПС відповідає, що первинний водокористувач із чинним дозволом на спеціальне водокористування зобов’язаний подавати до контролюючого органу податкову декларацію з рентної плати та додаток 5 (за спеціальне використання води), навіть якщо у деяких звітних періодах об’єкта оподаткування немає. Подання заяви про відсутність об’єкта оподаткування нормами ПКУ не передбачено. Для суб’єкта, у якого закінчився термін дії дозволу або припинено використання води, останнім звітним періодом для подання декларації з додатком 5 є період, коли термін дії дозволу закінчився.

Подібну відповідь надано й на запитання в «ЗІР» (категорія консультації 122.04): «Чи необхідно СГ, зареєстрованому платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у разі відсутності у звітному періоді об’єкта оподаткування подавати податкову декларацію рентної плати разом із додатком 1 та/або додатком 2 прим. 1 або заяву про відсутність об’єкта оподаткування?».

Порядок заповнення декларації

Установленої нормативними документами інструкції щодо заповнення декларації немає. Тож, заповнюючи декларацію, треба насамперед зважати на:

— назви відповідних граф, рядків, розділів;

— виноски до окремих показників декларації, в яких дається пояснення;

— консультацій податкової служби тощо.

Невід’ємною частиною декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. За відсутності у платника відповідного виду об’єкта оподаткування тип додатка, в якому обчислюється податкове зобов’язання для такого об’єкта оподаткування, до декларації не додається. Тобто в такому разі декларацію подають із прочерками, без додатка.

Порядковий номер.

Зазначають номер декларації арабськими цифрами починаючи з 1 (одиниці), послідовно у порядку зростання кількості поданих із початку року декларацій.

Копія.

У разі подання копії декларації відповідно до п. 257.6 ПКУ (якщо місце обліку платника не збігається з розташуванням ділянки надр, платник рентної плати подає за місцем податкової реєстрації копію декларації та платіжного документа) поряд із полем «Копія» проставляють позначку (наприклад, «Х»).

Вид декларації.

Позначку «Х» проставляють у відповідному полі:

— Звітна;

— Звітна нова;

— Уточнююча (при заповненні цього поля в окремому полі зазначають реєстраційний номер у контролюючому органі декларації, яка уточнюється).

Податковий період (ряд. 1).

Позначають квартал (чи місяць) і рік, за який подається декларація. Наприклад, у разі подання декларації за І квартал 2025 року ставлять у комірці звітного кварталу «1», року — «2025».

У разі уточнення в декларації показників минулих декларацій проставляють період уточнення. Наприклад, якщо подають уточнюючу декларацію за IV квартал 2024 року, ставлять квартал «4», рік «2024».

Платник (ряд. 2).

Наводять:

— повне найменування (власне ім’я та прізвище) платника податків згідно з реєстраційними документами;

— податковий номер платника податку (код за ЄДРПОУ платника податку, або реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами, або РНОКПП фізособи) або серію (за наявності) та номер паспорта (зазначають фізособи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

— код КВЕД;

— код за КАТОТТГ. Наводять код адміністративно-територіальної одиниці, за місцем обліку платника рентної плати (місцезнаходженням контролюючого органу, до якого подається декларація). За кожним кодом адміністративно-територіальної одиниці за КАТОТТГ, зазначеним у рядку 2, подают окрему декларацію;

— податкову адресу;

— поштовий індекс;

— міжміський код;

— тел./факс;

— електронну адресу (за бажанням платника податків).

Найменування контролюючого органу, до якого подається декларація (ряд. 3).

Платник рентної плати подає декларації до контролюючих органів за основним та/або за неосновним місцем обліку залежно від наявних об’єктів оподаткування (п. 257.3 ПКУ). Про місця обліку ми написали вище.

Таблиця декларації.

Суму податкового зобов’язання з рентної плати обчислюють у відповідних додатках, звідки підсумковий показник переносять до таблиці декларації. У кожному показнику таблиці зазначено, з якого рядка додатка потрібно відображати показники у відповідному рядку таблиці декларації.

Причому для кожного виду рентної плати з додатка можна переносити три показники:

— податкове зобов’язання з рентної плати;

— різниця, що виникає внаслідок уточнення рентної плати;

— сума штрафу в разі недоплати податкового зобов’язання. Щоправда, якщо самостійно виправляються декларації за звітні періоди, що припадають на період дії воєнного стану, то штрафи не нараховуються (п. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).

Загальну суму податкового зобов’язання за звітний період відображають у рядку 4 декларації. Таку суму наводять у гривнях із копійками.

Кількість типів додатків (розрахунків), що подано із декларацією (ряд. 5).

У цьому полі наведено дев’ять можливих додатків, які можуть подаватися з декларацією. Навпроти кожного додатка є комірка, в якій треба проставити кількість додатків відповідного виду (1, 2 тощо), які подаються разом із декларацією.

За відсутності у платника відповідного виду об’єкта оподаткування додаток, у якому обчислюють податкове зобов’язання для такого об’єкта оподаткування, до декларації не додається. Тобто в такому разі декларацію подають із прочерками, без додатка. Тож і в цьому полі відміток не буде.

Доповнення до декларації (ряд. 6).

Якщо разом із декларацією платник подає доповнення, згідно з п. 46.4 ПКУ, то у відповідній комірці рядка 6 проставляє «Х» і зазначає зміст доповнення.

Дата подання декларації — заповнюють у форматі «дд.мм.рррр».

Наприкінці декларації наводять дані керівника (уповноваженої особи) чи ФОПа (законного представника) та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухобліку:

— РНОКПП або серія (за наявності) та номер паспорта (серія та номер паспорта — для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

— підпис;

— власне ім’я та прізвище.

Кілька слів про додатки

Як уже зазначалося, з декларацією може подаватися 9 різних додатків, залежно від виду рентної плати, яку сплачує платник.

Для кожного з цих додатків свої особливості заповнення.

Про особливості заповнення додатка 1 ми вже писали тут.

Додатка 4 — 1 — тут .

Додатка 5 — тут.

Додатка 6 — тут.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру