ДПСУ в листі від 03.04.2025 №333/2/99-00-21-03-02-02 (див. «ДК» №15/2025) розглянула таке запитання від платника податків:
чи може платник єдиного податку (ФОП — група 2 або 3, юрособа — група 3) продавати подарункові сертифікати, а потім приймати їх як оплату за постачання конкретних товарів/послуг покупцю? Чи можна вважати це грошовою безготівковою оплатою згідно з п. 291.6 ст. 291 ПКУ?
І відповіла на нього очікувано фіскально. Бо й раніше подібні роз’яснення вже надавалися.
У коментованому листі податківці зазначили таке.
Платники єдиного податку груп 2 — 3 повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі — готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ПКУ).
У разі застосування іншого способу розрахунків, ніж зазначено у п. 291.6 ПКУ (крім платників єдиного податку групи 3 — електронних резидентів (е-резидентів)), платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).
Ці правила відомі, і тут сюрпризу немає. Але податківці наголошують:
подарунковий сертифікат не є грошовою формою оплати!
А далі роз’яснення податківців пішло закономірним, але досить кумедним шляхом.
Спочатку податківці кажуть: нормами розд. ХІV ПКУ продаж подарункових сертифікатів не заборонено.
Тобто, якщо бажаєте, будь-ласка, платники єдиного податку груп 2 — 3, торгуйте власними подарунковими сертифікатами. Ось тільки прийняти їх в оплату ви не зможете без втрати статусу «єдинника».
Позаяк, як наполягають податківці: розрахунок за товари подарунковим сертифікатом фізособами-підприємцями — платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже, не дає фізособі-підприємцю права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.
Унаслідок чого торгівля подарунковими сертифікатами втрачає сенс. Крім, можливо, швидкого способу переходу на загальну систему оподаткування.
Звісно, деякі «єдинники» можуть спробувати здійснювати таку торгівлю і без переходу. Тобто не переходити на загальну систему і чекати на податкову перевірку, сподіваючись: якщо таке покарання їх і наздожене, то перехід відбудеться вже після перевірки. Але це не так, і про це податківці теж наголошують у коментованому листі!
Згідно з п. 299.10 ПКУ реєстрація платником єдиного податку може бути анульована через виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ПКУ, — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.
Тобто втрата статусу «єдинника» в такому разі відбудеться заднім числом. І продавця оштрафують за неподання звітності та за несплату податків, які встановлені на загальній системі оподаткування!
Стосується це роз’яснення, ще раз повторимо, як ФОПів (груп 2 — 3), так і юросіб 3-ї групи ЄП.
Насамкінець нагадаємо, як подарунковий сертифікат як засіб оплати відобразити в чеку РРО.
Якщо ви його продаєте, то в чеку він відображається як товар — це зрозуміло. А якщо приймаєте як вид оплати?
У п. 2 розд. ІІ Положення №13 передбачено, що обов’язковими реквізитами фіскального чека є позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), сума коштів за цією формою оплати і валюта операції (рядок 18) та засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19).
З огляду на наведене вище податківці повідомили, що у фіскальному чеку треба відображати у рядку 18 форму оплати «Безготівкова», а у рядку 19 — засіб оплати «Сертифікат»!
Адже сертифікат є окремим засобом оплати, номінал якого не обов’язково має відповідати загальній вартості товару. І він не може розглядатись, як аванс, унесений у грошовій формі. Крім цього, сертифікат не є знижкою.