• Посилання скопійовано

ПДВ та документи при придбанні обладнання у нерезидента на митній території України

Нерезидент ввіз обладнання в Україну для продажу підприємству, яке збанкрутувало і зараз перебуває у стані ліквідації. За рішенням суду обладнання не входить до ліквідаційної маси та залишається власністю нерезидента, який пропонує ТОВ придбати його. Обладнання повністю розмитнене. Які документи потрібно отримати від нерезидента для оформлення купівлі? Що з ПДВ?

Правовий статус обладнання та підтвердження права власності

Позаяк суд установив, що обладнання не включене до ліквідаційної маси, воно залишається власністю нерезидента. Отже, ТОВ потрібно отримати від нерезидента документи, які підтверджують право власності та ввезення обладнання в Україну.

Документи від нерезидента:

— документ, що підтверджує ввезення обладнання в Україну (митна декларація на імпорт тощо);

— документ, що підтверджує право власності нерезидента (наприклад, попередній договір купівлі-продажу, інвойс, акт приймання-передачі);

— рішення суду про те, що це майно не входить до ліквідаційної маси;

— акт огляду або технічний висновок (бажано, щоб підтвердити стан обладнання).

Оформлення договору купівлі-продажу

Між нерезидентом і ТОВ у загальному порядку укладається договір купівлі-продажу обладнання. Причому, на нашу думку, з погляду Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» такий договір є зовнішньоекономічним. І розрахунки за таким договором можуть здійснюватися як у гривнях, так і в іноземній валюті (пп. 28 Положення №2). До такого договору, на наш погляд, доречно додати копії документів, наведених вище.

Податок на додану вартість

Позаяк обладнання, яке нерезидент продає ТОВ — резиденту України, вже розміщене на митній території України, митного оформлення імпорту не буде, тож ТОВ-резидент не сплачуватиме імпортного ПДВ, а отже, і не буде права на імпортний податковий кредит.

Обладнання постачає нерезидент. Очевидно, що такий нерезидент не є платником ПДВ. Тож він не зможе нарахувати ПДВ, скласти податкову накладну, на підставі якої ТОВ мало б право відобразити податковий кредит.

Водночас нормами ПКУ не передбачено нарахування ПДВ покупцем-резидентом України в такій ситуації, як це відбувається при отриманні від нерезидентів послуг.

Тобто з погляду оподаткування ПДВ це буде звичайна операція з придбання товарів у неплатника ПДВ.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру