• Посилання скопійовано

Що нового

Поступове збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби: діє закон

! Платникам акцизного податку на тютюнові вироби

25 березня офіційно опубліковано та цього ж дня набрав чинності Закон №4115 щодо нових розмірів ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Ним передбачено:

— поступове до 2028 року підвищення специфічних ставок акцизного податку з сигарет до досягнення мінімального рівня, встановленого Директивою Ради 2011/64/ЄС від 21.06.2011 щодо структури та ставок акцизного збору на тютюнові вироби (кодифікація), з одночасним еквівалентним підвищенням таких ставок на тютюн, промислові замінники тютюну та зменшенням їх розміру для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання;

— визначення грошової одиниці виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро задля уникнення впливу інфляції на підвищення ставок акцизного податку;

— уточнення окремих положень адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів задля повноцінного застосування норм права.

Коментар до Закону читайте у статті «Збільшення ставок та інші зміни щодо акцизного податку» цього номера.

Закон від 04.12.2024 №4115-IX
чинний з 25.03.2025


Новий довідник типів об’єктів оподаткування для подання форми №20-ОПП

! Платникам податків

ДПСУ на своєму сайті оприлюднила оновлений Довідник типів об’єктів оподаткування (станом на 19.03.2025). Він налічує 451 об’єкт оподаткування.

Нагадаємо, що відповідно до Порядку повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Форма вказаного повідомлення передбачає заповнення типу об’єкта оподаткування.


Держстат почав оновлювати бланки звітності на 2026 рік

! Юрособам

Держстат розпочав щорічне традиційне оновлення форм державних статистичних спостережень. Наразі оновлено форми звітів:

—  №29-сг (річна) «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду». Вона вводиться в дію, починаючи зі звіту за 2025 рік. Тобто до 10 січня 2026 року потрібно буде відзвітувати за 2025 рік за новою формою;

—  №1-КЗР (місячна) «Звіт про діяльність колективного засобу розміщення», який вводиться, починаючи зі звіту за січень 2026 року.

Накази Держстату від 17.03.2025 №43
та від 24.03.2025 №47


Затверджено Правила підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту будинків

! Власникам та орендарям нерухомості

МВС затвердило Правила підтримання експлуатаційної придатності (обслуговування) систем протипожежного захисту будинків, будівель, споруд та їх частин.

Ці Правила встановлюють основні вимоги щодо підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту (далі — СПЗ) і функціонально пов’язаних із ними інженерних систем та технологічного обладнання (далі — ІС та ТО) на етапах підготовки до експлуатації, експлуатації і виведення з експлуатації.

Вимоги цих Правил поширюються на такі СПЗ:

— автоматичні системи пожежогасіння (АСПГ);

— автономні системи пожежогасіння (СПГА);

— системи пожежної сигналізації (СПС);

— системи керування евакуюванням (у частині систем оповіщення про пожежу і покажчиків напрямку евакуювання) (СО);

— системи протидимного захисту (СПДЗ);

— системи централізованого пожежного спостерігання (СЦПС);

— системи диспетчеризації СПЗ.

Ці Правила є обов’язковими для виконання суб’єктами господарювання, органами державної влади, органами місцевого самоврядування під час експлуатації, технічного обслуговування (ТО) і перевірок СПЗ, ІС та ТО.

Наказ МВС від 28.02.2025 №136
набере чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 28.03.2025 не опублікований


Визначено критерії важливості підприємств у сфері страхування

! Підприємствам у сфері страхування

Нацбанк затвердив Критерії для визначення підприємств, установ, організацій, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері страхування.

Підставою для визначення підприємств, установ, організацій, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері страхування, є його відповідність одночасно трьом критеріям:

1) підприємство є страховиком, який дотримується:

— вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, визначених Положенням  №201,

— або у випадках та порядку, визначених статтею 117 та/або статтею 118 Закону «Про страхування», — погодженого (погоджених) НБУ плану відновлення діяльності та/або плану фінансування страховика відповідно до останньої звітності, що передує даті звернення підприємства до НБУ, для підтвердження відповідності критеріям та визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період згідно з Критеріями та порядком, затвердженими постановою КМУ №76;

2) структура власності підприємства, яке є страховиком, визнана прозорою на підставі рішення НБУ відповідно до вимог, визначених у Положенні №30;

3) підприємство є страховиком, що віднесений до 1 групи суспільної важливості за результатами щорічного визначення Нацбанком суспільної важливості страховиків згідно з Положенням №143.

Постанова НБУ від 14.03.2025 №32
чинна з 18.03.2025


Положення про Державний реєстр географічних назв зазнало змін

! Усім

Уряд вніс зміни до Положення про Державний реєстр географічних назв та Порядку функціонування національної інфраструктури геопросторових даних.

Зокрема, у Положенні передбачено:

— забезпечення оприлюднення та відображення наборів геопросторових даних та метаданих за допомогою сервісів національного геопорталу відповідно до Закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних»,

— забезпечення створення та постійного оновлення резервної копії Державного реєстру географічних назв та електронної інформаційної взаємодії між Державним реєстром та національним геопорталом.

До Порядку внесено зміни у частині уточнення термінології та оновлення додатку 2 до Порядку щодо складу геопросторових даних і органів виконавчої влади, відповідальних за створення і оновлення наборів геопросторових даних та метаданих.

Постанова КМУ від 21.03.2025 №326
чинна з 26.03.2025


Оновлено правила розрахунку мінімальних експортних цін на окремі товари

! Експортерам

Кабмін вніс зміни до Порядку затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів. Зокрема:

— доповнено перелік умов поставок, за якими надійшли мінімально допустимі експортні ціни, для таких товарів, як мед, соєві боби та розчин ріпаку, пшениця, кукурудза, соняшникова олія та ячмінь;

— змінено процент у розрахунку референтних мінімальних експортних цін на окремі види товарів із застосуванням квантильного методу з пʼятого проценту на десятий процент;

— передбачено, що при обчисленні мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів не враховуються ціни попереднього місяця на товари, декларування яких декларувалося на підставі форвардних контрактів, а також ціни попереднього місяця на товари за відповідними кодами УКТЗЕД, а саме операції з вивезення компенсації за межі митної території України у митному режимі експорту;

— встановлено, що мінімально допустима експортна ціна на окремий вид товару не може бути меншою ніж мінімальна ціна на даний вид товару за такою умовою поставок у попередній місяць.

Постанова КМУ від 21.03.2025 №331
набере чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 28.03.2025 не опублікована


Змінився Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї

! Усім

Кабмін вніс зміни до деяких своїх постанов щодо обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів державної соціальної допомоги.

Зокрема, доповнено перелік виплат, які враховуються / не враховуються для призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Відповідно до змін:

не враховується до середньомісячного сукупного доходу сім’ї призначена субсидія на найм житла;

включаються до середньомісячного сукупного доходу сім’ї отримані аліменти.

Крім того, при призначенні житлової субсидії грошове забезпечення військовослужбовців враховується в розмірі, що залишається після сплати військового збору.

Постанова КМУ від 18.03.2025 №303
чинна з 19.03.2025


НКРЕКП визначила ставку внеску на регулювання на II квартал 2025 року

! Госпсуб’єктам у сферах енергетики та комунальних послуг

Ставку внеску на регулювання на II квартал 2025 року визначено у розмірі 0,024%. Внески на регулювання сплачуються суб’єктами господарювання, які зазначені в Реєстрі суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Регулятором незалежно від форм власності, зокрема:

— з виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії, агрегації;

— з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, із забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності;

— з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;

— з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;

— з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);

— з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Постанова НКРЕКП від 18.03.2025 №401
чинна з 18.03.2025


Зміни до Порядку відшкодування Фондом гарантування вкладів фізосіб коштів за вкладами

! Фізособам

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердив зміни до Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами.

Так, передбачено можливість сплати відшкодування коштів за вкладами іншим особам згідно зі законодавством, зокрема, за:

— документом про право власності на частку в спільному майні подружжя

— та за свідоцтвом про призначення опікуна над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Рішення Фонду від 20.02.2025 №181
(з урахуванням рішення від 13.03.2025 №261)
набирає чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 28.03.2025 не опубліковані


ПлейСіті стало новим регулятором сфери азартних ігор

! Госпсуб’єктам у cферіазартних ігор та лотерей

Кабмін утворив Державне агентство України ПлейСіті як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабміном через Віце-прем’єр-міністра України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністра цифрової трансформації. Агентство відповідатиме за реалізацію державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор і лотерей.

Саму політику в цій сфері формуватиме Мінцифри. Головне завдання — боротися з тіньовим ринком казино, цифровізувати процес видачі ліцензій та усувати корупцію.

ПлейСітізамінить КРАІЛ, який ліквідований як неефективний орган.

Постанова КМУ від 21.03.2025 №314
чинна з 22.03.2025


Митний режим переробки: зміни від Кабміну

! Переробникам товарів за межами митної території України

Уряд вніс зміни до постанови КМУ від 04.12.2013 №879 «Деякі питання переробки товарів за межами митної території України та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. №461».

Установлено, що вимога щодо обов’язкового повернення на митну територію України і випуску у вільний обіг продуктів переробки та товарів, поміщених у митний режим переробки за межами митної території, а також залишків переробки товарів, що утворилися в результаті здійснення операцій з їх переробки за межами митної території України, не поширюється на операції з переробки дорогоцінних металів та відходів дорогоцінних металів за межами митної території України, які здійснюються Національним банком відповідно до Законів «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» та «Про Національний банк України».

Постанова КМУ від 21.03.2025 №324
чинна з 25.03.2025


Перерозподіл та повернення гуманітарної допомоги — за новим порядком

! Неприбутківцям — отримувачам гуманітарної допомоги

Кабінет Міністрів України затвердив:

Порядок надання погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги — юридичними особами. Цей Порядок визначає механізм надання отримувачем гуманітарної допомоги погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги — юридичними особами, визначеними підпунктами «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту 5 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»;

Порядок повернення донору товарів (предметів) гуманітарної допомоги у разі неможливості їх використання за цільовим призначенням. Згідно з ним, товари (предмети), визнані гуманітарною допомогою та ввезені на митну територію України, можуть бути повернені донору в митному режимі експорту шляхом подання митної декларації за формою єдиного адміністративного документа.

Постанова КМУ від 21.03.2025 №321
чинна з 25.03.2025


Оновлено перелік інвалют, для яких офіційний курс встановлюється щодня

! Усім

Національний банк запроваджує нові підходи до визначення переліку валют, до яких офіційний курс гривні встановлюється щодня, а також скасовує перелік валют для щомісячного встановлення офіційного курсу.

Враховуючи затверджені зміни, з 31 березня 2025 року:

— періодичність встановлення офіційного курсу гривні до 11 валют буде змінена зі щомісячної на щоденну. Серед них: алжирський динар, бат, дирхам ОАЕ, донг, ларі, ліванський фунт, малайзійський ринггіт, саудівський ріял, сербський динар, така і туніський динар;

— не розраховуватиметься офіційний курс гривні до таких валют: російський рубль, білоруський рубль, бразильський реал, вірменський драм, домініканське песо, іракський динар, іранський ріал, лівійський динар, марокканський дирхам, новий тайванський долар, пакистанська рупія, сом, сомоні, туркменський новий манат та узбецький сум.

Таким чином, перелік іноземних валют для щоденного встановлення офіційного курсу гривні включатиме 41 валюту та СПЗ (спеціальні права запозичення).

Постанова НБУ від 24.03.2025 №36
набере чинності 31.03.2025


УДПС буде створено спецпідрозділ з виявлення корупції

! Усім

Кабмін погодився з пропозицією Мінфіну про реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування в ДПС єдиного уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою.

Затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту щодо функціонування в Державній податковій службі єдиного уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції. Він визначає механізм реалізації експериментального проєкту щодо функціонування в ДПС єдиного уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції, повноваження якого поширюються на апарат і територіальні органи ДПС.

Передбачено, що керівник єдиного уповноваженого підрозділу підзвітний і підконтрольний Голові ДПС, який забезпечує:

— гарантії незалежності такого підрозділу від впливу чи втручання в його роботу;

— призначення та звільнення працівників підрозділу у встановленому законодавством порядку.

Постанова КМУ від 25.03.2025 №337
чинна з дня офіційного опублікування,
станом на 28.03.2025 не опублікована


Уточнено методику розрахунку вартості спецдозволів на надра

! Гірничим підприємствам

Кабмін вніс зміни до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні (електронних торгах) спеціального дозволу на право користування надрами. А саме:

— уточнено, яку саме інформацію мають надавати ДПСУ та Державна комісія України по запасам корисних копалин для опрацювання її робочою групою, яка утворюється Держгеонадрами;

— забезпечено рівність умов доступу до користування надрами та більш справедливе обчислення початкової ціни продажу спеціальних дозволів на користування надрами;

— уточнено коефіцієнт переходу для такої корисної копалини як бішофіт.

Постанова КМУ від 25.03.2025 №334
набере чинності з дня офіційного опублікування,
станом на 28.03.2025 не опублікована


Розширено можливості банків щодо участі у операціях на умовах «том»

! Банкам

Нацбанк вніс зміну до своєї постанови від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».

Передбачено право банку взяти участь у здійсненні операцій на умовах «том», визначених у п. 18 Постанови №18, якщо такі операції здійснюються банком для задоволення потреб державних підприємств або господарських товариств, 100% акцій (часток) яких належать державі, що є суб’єктами ринку природного газу, на яких Кабміном на підставі ст. 11 Закону «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов’язки щодо формування ресурсу природного газу.

Постанова НБУ від 20.03.2025 №35
чинна з 22.03.2025

Автор: Волос Наталія

До змісту номеру