• Посилання скопійовано

Декларація ЄП групи 3 для юросіб за І кв. 2025 р.

За наслідками І кварталу 2025 року юрособи на ЄП групи 3 мають відзвітувати: скласти і надіслати податковій службі відповідну декларацію. Як це зробити, розглянемо далі.

За якою формою подавати декларацію?

Декларацію подають за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578, у редакції Наказу Мінфіну від 31.01.2025 №57.

У новій формі, порівняно з попередньою, з’явився новий розділ V «Визначення податкових зобов’язань по військовому збору». Також були незначні зміни у додатку, в якому розраховується загальне МПЗ, але за І квартал цей додаток не подають.

Електронний ідентифікатор форми оновленої декларації — J0103509.

Подають декларацію до контролюючого органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).

Чи подавати декларацію, якщо не було доходу?

Дивимося запитання в «ЗІР» (108.01.05): «Чи зобов’язані ЮО — платники ЄП третьої групи, у яких протягом першого кварталу поточного року відсутні доходи, що підлягають оподаткуванню ЄП, подавати податкову декларацію платника ЄП третьої групи за І квартал поточного року?».

ДПС відповідає, що ні. Підстава — п. 49.2 ПКУ, за яким платник податків зобов’язаний за кожний установлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Тобто, якщо об’єкта оподаткування немає, то і підстав подавати декларацію немає.

В який строк подавати декларацію?

Платники ЄП групи 3 подають декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПКУ) — протягом 40 к. д., наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п. 49.18.2 ПКУ).

Тобто за І квартал 2025 р. декларацію треба подати до 10.05.2025 включно (рахуємо так: 30 днів квітня + 10 днів травня). Але це вихідний день (субота). Тож за правилом п. 49.20 ПКУ останнім днем строку вважається операційний день, наступний за вихідним днем. Тобто декларацію потрібно подати до 12.05.2025 включно.

Особливості заповнення декларації

Верхня частина.

У верхній частині декларації фіксують порядковий номер, тип, звітний період, назву податкової служби, куди подають декларацію і дані платника податку (див. зразок 1).

Зразок 1

У рядку «код виду економічної діяльності (КВЕД)» відображають основний вид економічної діяльності підприємства відповідно до реєстраційних документів. Саме таку відповідь дає ДПС на запитання в «ЗІР» (108.01.05): «Який код виду економічної діяльності (КВЕД) відображається в полі 4 податкової декларації платника ЄП третьої групи (ЮО)?».

Розділ ІІ. Дохід, що підлягає оподаткуванню (див. зразок 2).

Графу 3 цього розділу заповнюють платники ЄП, які застосовують ставку ЄП 3%, а графу 4 — 5%.

Рядок 1. Сума доходу за податковий (звітний) період.

Тут зазначають суму доходу, що оподатковується за ставкою 3% (в гр. 3) чи 5% (в гр. 4).

Суму доходу в гр. 3 фіксують без ПДВ.

Сума доходу в цьому рядку не може бути більшою за граничний обсяг річного доходу (пп. 3 п. 291.4 ПКУ) — 1167 МЗП (для 2025 року — 9 336 000 грн).

Чи показувати в декларації оплати, які були повернені покупцям?

ДПС відповіла на це запитання в «ЗІР» (категорія консультації 108.01.05) таким чином. Якщо зарахування та повернення авансу відбулися в одному звітному періоді після розірвання договору, то такі кошти до складу доходу юрособи — платника ЄП не включаються та відображенню у декларації не підлягають.

Якщо кошти, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) за товари (роботи, послуги), повернено в іншому податковому періоді, то юрособа — платник ЄП третьої групи повинна включити такий аванс до складу доходу у звітному періоді, в якому відбулося зарахування цих коштів, та здійснити перерахунок доходу у податковому періоді, в якому відбулося їх повернення.

Такий перерахунок здійснюють за допомогою подання уточнень до раніше поданої декларації або уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період. Про особливості уточнення буде далі.

У рядках 2 — 4 відображають сума доходу, отриману внаслідок порушень правил перебування на спрощеній системі. Для цих доходів застосовується ставка ЄП в подвійному розмірі (п. 293.5 ПКУ) — 6% чи 10%. У разі заповнення хоча б одного з цих рядків юрособа з початку наступного кварталу має перейти на загальну систему оподаткування.

Рядок 2. Сума доходу, що перевищує граничний обсяг доходу.

Наприклад, якщо в І кварталі юрособа отримала дохід у розмірі 9 500 000 грн, то в рядку 1 буде відображено 9 336 000 грн, а в рядку 2 — 164 000 грн (9 500 000 - 9 336 000).

Рядок 3. Сума доходу, отриманого при негрошових розрахунках.

Нагадуємо, що платники єдиного податку першої — третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі — готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ПКУ).

Тож якщо розрахунки здійснені в негрошовій формі, це буде порушенням порядку застосування спрощеної системи й отриманий унаслідок такого розрахунку дохід записують у рядку 3.

Наприклад, юрособа отримала дохід унаслідок зарахування заборгованостей за відвантаженим товаром і отриманими послугами. Обсяг цього доходу треба відобразити в рядку 3.

Рядок 4. Сума доходу, отриманого від провадження видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Перелік таких заборонених видів діяльності наведено в п. 291.6 ПКУ.

Причому, якщо платник ЄП отримував дохід від видів діяльності, не зазначених у його реєстраційних даних платника ЄП, але яких немає в заборонених видах діяльності, на наш погляд, такі доходи треба відображати в рядку 1, а не рядку 4. Адже для таких доходів не передбачено підвищеної ставки ЄП, хоча їх отримання є підставою для переходу на загальну систему оподаткування (пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

У рядку 5 підсумовують усі отримані доходи (рядок 1 + рядок 2 + рядок 3 + рядок 4).

Зразок 2

Розділ ІІІ. Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку (див. зразок 3).

Графу 3 цього розділу заповнюють платники ЄП, що застосовують ставку ЄП 3%, а графу 4 — 5%.

Рядок 6. Сума єдиного податку.

Значення в рядку 1 множимо на ставку податку (3% чи 5%) й отримуємо суму ЄП.

Рядок 7. Сума єдиного податку, що обчислюється в подвійному розмірі ставки.

Згідно з п. 293.5 ПКУ, для отриманих доходів, зазначених у рядках 2 — 4 декларації, встановлюється подвійний розмір ставки ЄП — 6% (для платників, які застосовують основну ставку 3%) чи 10% (для платників з основною ставкою 5%).

Показник рядка 7 розраховується таким чином. Сума показників обсягу доходу в рядках 2, 3 і 4 множиться на подвійну ставку податку — 6% чи 10%.

У рядку 8 відображають загальну суму нарахованого ЄП за звітний період: рядок 6 + рядок 7.

У рядку 9 — суму нарахованого ЄП за минулий звітний період звітного року. Це показник рядка 10 декларації минулого звітного періоду звітного року. В декларації за І квартал цей рядок не заповнюють.

Рядок 10 — суму нарахованого ЄП до сплати за звітний квартал (рядок 8 - рядок 9). Позаяк у декларації за І квартал рядок 9 не заповнюють, то сюди переносять показник рядка 8.

У рядку 11 показують додатне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків. До цього рядка переносять значення в рядку 4 графи 3 розділу ІІ додатка до декларації. Але з декларацією за І квартал додаток не подають. Його подають лише з декларацією за рік. Тому в декларації за перший квартал цей рядок не заповнюють.

Рядок 12 — загальна сума нарахованого ЄП до сплати за звітний період (рядок 10 + рядок 11). Якщо рядок 11 не заповнено, то до рядка 12 переносять значення з рядка 10.

Ця сума податку підлягає сплаті протягом 10 к. д. після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ПКУ).

Зверніть увагу! Граничний строк за І квартал закінчується 10.05.2025. Тобто за І квартал 2025 р. єдиний податок треба сплатити у строк до 20.05.2025 включно (обчислюючи цей строк, не враховуємо перенесення останнього дня подання декларації у зв’язку з вихідними).

Зразок 3

Розділ ІV. Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Цей розділ у декларації за І квартал 2025 року заповнюють лише в тому разі, якщо в такій звітній декларації виправляють помилки одного з минулих періодів.

Отже, у верхній частині декларації в рядку 3 потрібно додатково зазначити період, який уточнюється (виправляється). Наприклад, якщо виправляють дані декларації за 2024 рік, то в рядку 3 ставлять «Х» у комірці «рік» і проставляють рік — 2024.

У поточній декларації можна виправити помилки тільки одного попереднього періоду. Тому, якщо потрібно виправити помилки відразу кількох звітних періодів, це роблять через подання уточнюючих декларації за кожен такий період. Наприклад, якщо помилка була в декларації за І квартал 2024 року, яка потім вплинула на показники декларацій за півріччя, 9 місяців і рік, то подають уточнюючі декларації за кожен із цих періодів. Або подають уточнюючі декларації за квартал, півріччя і 9 місяців, а показники річної декларації виправляють у декларації за І квартал 2025 року.

У рядку 13 проставляють значення рядка 12 (суму єдиного податку) декларації того періоду, яка виправляється.

У рядку 14 — уточнене (правильне) значення єдиного податку.

Якщо уточнене значення більше за помилкове (рядок 14 > рядка 13), то різницю між рядком 14 і 13 відображають у рядку 15. Якщо значення в рядку 14 менше за рядок 13, різницю відображають у рядку 16.

Якщо заповнено рядок 16, то в рядках 17 чи 18 буде сума штрафу.

Якщо виправлення роблять у поточній декларації, штраф визначають у розмірі 5% від суми недоплати (значення в рядку 18), а якщо виправлення в уточнюючій декларації, штраф буде в розмірі 3% від суми недоплати (в рядку 17) (п. 50.1 ПКУ).

Якщо помилки виправляють у поточній декларації, то недоплату і штраф (за наявності) сплачують у той самий строк, що і єдиний податок, визначений у рядку 12 звітної декларації. Якщо помилки виправляють в уточнюючій декларації, то недоплату і штраф потрібно сплатити перед поданням уточнюючої декларації.

Зверніть увагу! Якщо виправляються помилки в деклараціях за звітні періоди, що припадають на період дії воєнного стану, то штрафи і пеня не нараховуються (п. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).

Розділ V. Визначення податкових зобов’язань по військовому збору (див. зразок 4).

Це новий розділ, яким форма декларації доповнена згідно з Наказом Мінфіну від 31.01.2025 №57. Тож його вперше заповнюють починаючи з декларації за І квартал 2025.

Графу 3 цього розділу заповнюють платники ЄП, які застосовують ставку ЄП 3%, а графу 4 — 5%.

Рядок 19 — сума нарахованого ВЗ (рядок 5, в якому наводять загальну суму доходу за звітний період, множиться на 1%).

Рядок 20 — сума нарахованого ВЗ за минулий податковий період. Це значення рядка 21 за минулий звітний період звітного року. У декларації за І квартал цей рядок не заповнюють. Наприклад, у декларації за півріччя тут наводять значення рядка 21 декларації за І квартал.

Рядок 21 — сума нарахованого ВЗ за податковий (звітний) період (ряд. 19 —  ряд. 20). За І квартал до рядка 21 переносять значення рядка 19.

У рядках з 22 до 25 відображають уточнення показників щодо нарахування ВЗ, якщо в деклараціях минулих періодів була помилка:

— у рядку 22 — сума ВЗ, наведена в рядку 21 декларації, яка виправляється;

— у рядку 23 — правильна сума ВЗ;

— у рядку 24 — збільшення суми ВЗ до сплати (ряд. 23 — ряд. 22, якщо ряд. 23 > ряд. 22);

— у рядку 25 — зменшення суми ВЗ до сплати (ряд. 23 — ряд. 22, якщо ряд. 23 < ряд. 22).

Зразок 4

Завершальна частина декларації (див. зразок 5).

Якщо платник подає до декларації доповнення за п. 46.4 ПКУ, то він про це зазначає у відповідному полі.

У разі подання з декларацією додатка ставлять «Х» у відповідному полі. Але до декларації за І квартал додатки не подають, тож позначок тут не буде.

Наостанок зазначають дату подання декларації, РНОКПП, підпис, власне ім’я та прізвище керівника й особи, яка відповідає за ведення бухобліку.

Зразок 5

Якщо виявлено помилку в декларації, поданій за І квартал

Якщо юрособа подасть декларацію і до дати до 12.05.2025 (включно) виявить у ній помилку, вона виправляє її, подаючи звітну нову декларацію. Заповнюють таку декларацію так само, як і звичайну звітну декларацію, тільки правильними даними. Але у верхній частині декларації позначку «Х» треба поставити в комірці «Звітна нова», а не в «Звітна».

Якщо помилка буде виявлена після дати граничного строку подання декларації, потрібно буде подати уточнюючу декларацію. Або ж виправити помилки у звітній декларації наступного періоду.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру