• Посилання скопійовано

Оподаткування відшкодування комунальних послуг ФОПу-орендодавцю

ФОП на ЄП групи 2 орендує приміщення у ФОПа на ЄП групи 3, сплачуючи орендну плату й (окремо) компенсацію за комунальні послуги. У листопаді та грудні за комунальні послуги сплачено без утримання ПДФО і ВЗ. Як виправити цю ситуацію?

А чи треба взагалі утримувати ПДФО та ВЗ зі суми компенсації за комунальні послуги? Може, це підприємницький дохід, з якого ФОП має сплачувати ЄП?

Дивимося запитання у «ЗІР» (107.01.03): «Чи включається до доходу ФОПа — платника ЄП другої та третьої групи (крім е-резидента) відшкодована орендарем сума комунальних платежів?».

ДПС відповідає, що ні, не включається. Відшкодована орендарем сума комунальних платежів оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізосіб.

Тобто зі суми відшкодування комунальних послуг треба утримати у загальному порядку ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). Причому зробити це має ФОП-орендар, як податковий агент!

Далі дивимося запитання у «ЗІР» (103.25): «За якою ознакою доходу податковий агент — орендар відображає у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати та відшкодовується ФО-рендодавцю?».

ДПС відповідає, що податковий агент — орендар у додатку 4ДФ до Розрахунку суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно з договором оренди не включається до орендної плати й відшкодовується фізособі-орендодавцю, відображає як дохід, отриманий у вигляді додаткового блага за ознакою «126».

Але в описаній ситуації ПДФО і ВЗ не були утримані. Що робити?

По-перше, за таке порушення ст. 125-1 ПКУ встановлено штраф — 10% суми податку, що підлягає сплаті, і 25%, якщо податки не перерахували умисно.

Причому в цій статті наголошено, що відповідальним за це порушення є податковий агент, а отримувач доходу звільняється від обов’язку погашати податкові зобов’язання.

На наш погляд, це означає, що не утримані і своєчасно не перераховані до бюджету ПДФО і ВЗ податковий агент має сплатити власним коштом. Тобто фізособа не зобов’язана повертати кошти податку чи сплачувати податок власним коштом.

Отже, на наш погляд, потрібно донарахувати ПДФО і ВЗ за листопад і грудень та сплатити до бюджету. В додатку 4ДФ за листопад і грудень показати нарахування та виплату доходу і тільки нарахування ПДФО та ВЗ, а сплату ПДФО та ВЗ з цього доходу показати в місяці фактичної сплати.

Утім, є й інший варіант!

В останньому абзаці ст. 125-1 ПКУ зазначено, що податковий агент звільняється від відповідальності згідно з цим пунктом, якщо він самостійно виявляє ненарахування, неутримання та/або неперерахування ПДФО під час проведення перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ПКУ, та виправляє у наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

Пункт 169.4 ПКУ каже не тільки про обов’язкові випадки проведення перерахунку (як-от річний перерахунок, який зазвичай роблять у грудні), а й про право податкового агента зробити цей перерахунок добровільно, у будь-який момент і за будь-який період.

Тобто цю помилку можна виправити оформленням перерахунку ПДФО. І на цій підставі штрафу за несвоєчасне утримання та перерахування ПДФО не має бути. Але ця норма поширюється тільки на ПДФО і не поширюється на ВЗ. Тому за несвоєчасне утримання і перерахування ПЗ на ФОПа на ЄП групи 2 може бути накладено штраф за ст. 125-1 ПКУ, про який ми сказали вище.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру