• Посилання скопійовано

Хворі, тимчасово непрацездатні й особи з інвалідністю: що змінить Закон №3633?

Новий Закон №3633 про посилення мобілізації набирає чинності з 18 травня 2024 року (принаймні основна частина цього Закону).

У чинному Законі №2232 (ст. 15) зазначається, що призову на військову службу підлягають чоловіки, придатні для цього за станом здоров’я. За цією ознакою чоловіків поділяють на три умовні категорії: придатні, тимчасово непридатні й особи з інвалідністю (тобто постійно непридатні).

У чинному Законі №3543 ст. 23 визначає перелік громадян України, які можуть отримати відстрочку від мобілізації. Нині до кола таких осіб включені і визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). При цьому особи з інвалідністю можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Закон №3633 викладає ст. 23 в новій редакції. У ній, зокрема, зазначено, що під час мобілізації відстрочку можуть отримати громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6 — 12 місяців (із наступним проходженням військово-лікарської комісії). Водночас особи з інвалідністю під час мобілізації можуть бути прийняті на військову службу лише за контрактом, про проходження служби за місцем проживання мови вже немає.

Як ТЦК контролюватиме тимчасову непридатність

Медико-соціальні експертні комісії зобов’язані у семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності (про військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України — Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, про військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України — розвідувальні органи України).

Керівники закладів охорони здоров’я під час скерування для проходження базової військової служби зобов’язані у триденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про громадян віком від 18 до 25 років, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

Чи треба буде проходити медкомісію наново?

Закон №3633 доручив Кабміну протягом трьох місяців з дати опублікування цього Закону (тобто з 17 квітня до 16 липня) вжити заходів спільно з правоохоронними органами на виконання рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023, введеного в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 12.09.2023 №576/2023.

Це рішення передбачає перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності громадянам України чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим Законом (тобто до 18 травня 2024 року) вперше встановлено інвалідність II та III групи.

Хто медкомісію наново не проходитиме?

Повторній перевірці не підлягатимуть ті, кому інвалідність ІІ та ІІІ групу встановлено у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або наявності онкологічного захворювання, інтелектуальних порушень чи психічних розладів, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів (причини інвалідності з дитинства).

Отже, ті, хто під час дії воєнного стану оформив першу інвалідність і не підпадає під виключення, зазначені вище, повинні будуть пройти МСЕК наново.

Щодо решти діятимуть попередні правила. А вони такі: зазвичай особи з інвалідністю мали її підтверджувати, тобто час від часу проходити МСЕК. Проте під час дії воєнного стану для них встановили спрощені правила.

Постанова КМУ від 08.03.2022 №225 встановила спеціальні правила щодо тих фізосіб, яким уже було встановлено інвалідність і які потребують щорічного огляду.

Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості скерування осіб з інвалідністю та осіб, яким установлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 №1317.

При цьому інвалідність і ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжуються до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше повторного огляду не провели.

Отже, для осіб, термін переогляду інвалідності яких припав на цей період і які не можуть пройти обстеження й оформити скерування на МСЕК, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж пів року після його припинення/скасування.

Чи треба отримувати нову довідку, чи її чинність також продовжується?

Відповіді на це запитання у нормативних документах наразі немає. Нагадаємо, що правила складання довідки прописані у наказі МОЗ від 30.07.2012 №577, до якого під час воєнного стану змін ще не вносили.

Але довідка складається під час оформлення виписки з акта огляду МСЕК. А огляди у разі автоматичного продовження не проводяться. Ось і очільник МОЗ у 2022 році наголошував, що «людям з інвалідністю (дітям у тому числі) під час дії воєнного стану не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоби продовжити довідку про інвалідність».

Це означає, що до кінця війни плюс ще пів року нову довідку можна буде не отримувати, дію старої довідки теж буде автоматично продовжено. Підтвердження цього знаходимо й ось у такому роз’ясненні від МОЗ:

«Що робити, якщо ви перебуваєте за кордоном під час дії воєнного стану й у вас завершився термін дії довідки про інвалідність?

У разі якщо такий термін завершився, його автоматично вважають продовженим на весь час дії воєнного стану на території України і впродовж 6 місяців після його припинення/скасування.

Так само продовжується термін дії відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю».

Отже, виходить, якщо особа з інвалідністю перебуває за кордоном, то вона і досі (без проходження медкомісії) зберігає інвалідність.

Зверніть увагу! Законом №3621 (набрав чинності з 4 травня) в Україні скасували статус «обмежено придатний». До цього обмежено придатні призовники могли проходити службу, але з певними обмеженнями. Наприклад, служити лише у певних військах чи звільнятися від деяких завдань. Або ж могли проходити службу в мирний час, але під час воєнного стану звільнялися від військової служби.

Але з 4 травня «придатних» чи «непридатних» військовозобов’язаних не буде. Колишні обмежено придатні до служби мають повторно пройти військово-лікарську комісію впродовж 9 місяців з 4 травня (тобто до 3 січня 2025 року). За результатами огляду військовозобов’язаних, яких визнали непридатними, виключать з військового обліку, а визнані придатними зможуть проходити службу.

Щодо тих, хто хворіє, то наразі є Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зі змінами, внесеними наказом Міноборони від 18.08.2023 №490. Це Положення встановлювало перелік захворювань, з якими громадяни не підлягали призову. Але протягом трьох місяців після набрання чинності Законом №3633 цей перелік буде оновлено. І тоді визначати, хто буде придатним або непридатним для проходження військової служби, будуть уже за оновленим переліком.

До змісту номеру