• Посилання скопійовано

Вік призову знизили до 25 років: які дії роботодавця?

З 4 квітня 2024 року вік, з якого чоловіка можуть призвати, змінили з 27 років на 25 років. Що це означає для роботодавця?

Власне, сам Закон №3127, яким установлено це нововведення, нічого про це не каже. У ньому лише зазначено, що КМУ має подбати про погодження із цим Законом чинних нормативних актів. Але наразі цього ще не зроблено. Тож діємо згідно з тим, що є.

Наразі вимоги до роботодавців встановлює Порядок №1487.

Відповідно до цього Порядку роботодавець повинен забезпечити персональний військовий облік кожного працівника чоловічої статі (виняток становлять лише чоловіки, яких виключили з військового обліку).

Прийняття на роботу

Загальне правило таке: під час прийняття на роботу роботодавець отримує від працівника відповідний військово-обліковий документ. Завдання роботодавця — перевірити наявність відмітки про взяття на військовий облік у територіальних центрах комплектування (далі — ТЦК), органах СБУ або підрозділах Служби зовнішньої розвідки. І в семиденний термін надіслати повідомлення (за формою додатка 4 до Порядку №1487) до ТЦК про новоприйнятого працівника, який перебуває на військовому обліку (п. 34 Порядку №1487).

Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа (п. 21 Порядку №1487):

  • призовників віком від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
  • військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.

Тобто ця вимога для чоловіків віком 25 років діяла і раніше, і процедуру прийняття на роботу зміна віку призову не змінює! Змінився лише вид військово-облікового документу для осіб, яким виповнилося 25 років, про що далі.

Під час прийняття на роботу слід довести до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правила військового обліку під особистий підпис.

Для ознайомлення рекомендуємо скласти документ, згідно з яким відповідальна особа ознайомлюватиме новоприйнятих працівників. Увага: форму законодавчо не визначено, тож це може бути журнал, аркуш доведення, лист ознайомлення тощо.

Самі Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів містяться у додатку 2 до Порядку №1487.

На підставі яких документів вести військовий облік

Ведення військового обліку відбувається на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є:

  • для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
  • для резервістів — військовий квиток.

Приймати на роботу таких осіб без відповідних документів заборонено.

Якщо особа не має громадянства України, її на військовий облік не ставлять.

Слід розуміти таке. До призовних дільниць щороку протягом січня — березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років (ст. 14 Закону №2232). Приписку проводять відповідні районні (міські) ТЦК за місцем проживання.

Отже, раніше у працівника від 16 до 27 років мало бути посвідчення про приписку до призовної дільниці. Іноді був можливий варіант, що вони вже відслужили в ЗСУ за контрактом (це можливо з 18 років, якщо є бажання та відповідна підготовка) — і тоді вони вже матимуть військовий квиток.

Але з 4 квітня 2024 року громадяни, які досягли 25-річного віку, підлягають зняттю з військового обліку призовників та взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Тобто вони мають звернутися до ТЦК і замінити посвідчення про приписку до призовної дільниці на військовий квиток!

З’явитися можна й добровільно. Проте Генштаб заявляє, що ТЦК здійснюватиме виклик громадян, які перебували на військовому обліку призовників та досягли 25-річного віку, для уточнення облікових даних, проходження медогляду й оформлення відповідних військово-облікових документів.

Звісно, що виклик може здійснюватися і через роботодавців, тобто надсиланням повістки за місцем праці.

Чи вносити зміни до Списків?

Нагадаємо, що роботодавці мають вести Списки персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку №1487). Їх формують щороку до 25 січня (станом на 1 січня).

Отже, такі Списки мають бути сформовані за 2024 рік у всіх роботодавців, які ведуть військовий облік. Аж тут раптом у деяких працівників дані змінюються. Що робити? Вносити зміни до Списків! Але зробити це можна лише на підставі нових військово-облікових документів, про які ми сказали вище.

Тобто спочатку працівник отримує військовий квиток, потім надає його роботодавцю, і лише після цього роботодавець вносить зміни до Списків.

Чи треба працівника скеровувати за військовим квитком?

Скажімо так: позаяк на роботодавця покладено обов’язок з ведення військового обліку і він має перевіряти наявність у працівника передбачених законодавством військово-облікових документів, варто принаймні повідомити працівників віком від 25 до 27 років про Закон №3127 і що вони мають надати нові документи від ТЦК.

Повідомлення можна зробити у будь-якій формі, але надійніше — у письмовій: наказом по підприємству, листами, оголошенням тощо. Або ж, як зазначено вище, не чекати на зміни до Правил військового обліку, а зробити власне доповнення, з яким ознайомити таких працівників!

Утім, можливо, ваш ТЦК вже подбав про це і надіслав за місцем роботи виклик працівникам, яким виповнилося 25 років. Як діяти в такому разі, ми вже розглянули вище.

До змісту номеру