• Посилання скопійовано

Як обліковувати транспортно-заготівельні витрати у будівельному обліку?

Будівельне підприємство придбало матеріали для виконання робіт з ремонту, понесло витрати на їх доставку частково на об’єкт ремонту, частково на орендований склад. Як обліковувати витрати на доставку?

Облік витрат на доставку

Доставка від постачальника

Якщо підприємство придбало матеріали і від постачальника доставляє їх на об’єкт ремонту й орендований склад, то витрати на доставку включаються до складу первісної вартості придбаних матеріалів (запасів), згідно з нормою п. 9 НП(С)БО 9, де сказано, що транспортно-заготівельні витрати (включаючи транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання) включаються до первісної вартості запасів.

Тобто такі витрати на транспортування (доставку) належать до транспортно-заготівельних витрат (ТЗВ).

Доставка з іншого складу

Якщо матеріали з центрального (проміжного чи іншого) складу підприємства, включаючи орендований, доставляються на об’єкт ремонту, то витрати на таку доставку включаються до складу загальновиробничих витрат (відображаються на рахунку 91) і наприкінці місяця розподіляються на виробничу собівартість будівництва об’єкта (Д-т 23 К-т 91), згідно з пп. 15.9 НП(С)БО 16.

Чи буде помилкою, якщо всі витрати на доставку віднесли на рахунок 91?

Так, буде помилкою, адже це суперечить правилам бухгалтерського обліку, які ми навели вище. Але якщо така помилка не вплинула на підсумковий фінансовий результат, наприклад усі доставлені матеріали використані протягом звітного періоду на ремонт, унаслідок чого як первісна вартість матеріалів, так і вартість їх доставки включені до виробничої собівартості ремонту звітного періоду, до жодних несприятливих наслідків, на наш погляд, така помилка не призведе.

У будь-якому разі, це питання треба з’ясувати в кожній ситуації індивідуально.

Облік витрат на оренду складу

Витрати на оренду складу будівельного підприємства, де зберігаються будівельні матеріали, обліковують на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати».

Цей висновок базується на п. 15 НП(С)БО 16, де зазначено, що до складу загальновиробничих витрат включаються витрати на утримання, експлуатацію та ремонт основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальновиробничого призначення, витрати на оренду таких основних засобів.

У нашому випадку склад є загальновиробничим об’єктом, бо забезпечує зберігання будівельних матеріалів, які безпосередньо використовуються для виробництва (зокрема, будівництва, у тому числі ремонтів об’єктів). Витрати на його оренду є частиною витрат, необхідних для організації виробничого процесу.

Отже, ці витрати обліковують як загальновиробничі згідно з нормами НП(С)БО 16.

Алгоритм обліку:

при нарахуванні орендної плати:

— Д-т 91 К-т 631;

при оплаті оренди:

— Д-т 631 К-т 311.

Після закінчення звітного періоду загальновиробничі витрати розподіляють між об’єктами будівництва (якщо вони є змінними чи постійними, що включаються до собівартості). Це залежить від методики розподілу, визначеної обліковою політикою підприємства.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру