У загальному порядку бюджетне відшкодування надається після камеральної або документальної перевірки (п. 200.10 та 200.11 ПКУ). Результати перевірки оформляються актом. Платник ПДВ має право подавати заперечення саме до акта (п. 86.7 ПКУ). Податкове повідомлення-рішення приймається на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень протягом п’яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платникові податків, у порядку, визначеному пп. 86.7.1 (пп. 86.7.5 ПКУ). Також треба пам’ятати, що подання УР до декларації за перевірений період не впливає на ППР, яке приймається на підставі акта перевірки. Якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за перевірений період, то контролюючий орган має право на позапланову перевірку платника податків за відповідний період (п. 50.3 ПКУ).
За умови відсутності порушень норм ст. 197 — 199 ПКУ сума заявленого бюджетного відшкодування, в якій відмовлено, може бути врахована платником зі знаком «+» у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження цього податкового повідомлення-рішення, з обов’язковим заповненням спеціального поля у податковій декларації з ПДВ, де зазначаються дата, номер податкового повідомлення-рішення та сума, на яку відмовлено у бюджетному відшкодуванні ПДВ, що зафіксована у такому податковому повідомленні-рішенні.
Тобто в цьому випадку порядок дій мав би бути такий:
— у листопаді отримано відмову у бюджетному відшкодуванні, ППР форми В3;
— сума відмовленого бюджетного відшкодування за цим ППР має бути відображена у рядку 16.3 декларації за той місяць, в якому це ППР стане узгодженим;
— жодних УР подавати не потрібно було.
Фактично сталося інше:
— у жовтні отримано акт про відмову у відшкодуванні ПДВ;
— у жовтні помилково було подано УР, яким цю саму відмовлену суму перенесено до податкового кредиту наступного звітного періоду;
— після подання УР отримано ППР, в якому правомірно не враховано цей УР, тому що на момент перевірки такого УР не було і він не зафіксований в акті. ППР складається на підставі акта, тому заперечення від платника приймаються саме до акта, а для ППР передбачено процедуру оскарження.
На нашу думку, ППР складено без порушень — воно й не мало враховувати УР, подані після закінчення перевірки, тому його оскаржувати немає сенсу.
А підприємству, на нашу думку, треба далі вчинити так:
— подати новий УР і скасувати зміни, внесені першим УР;
— далі заповнити рядки 16.2 відповідних декларацій з ПДВ за жовтень та за листопад таким чином, щоб у підсумку вони були виведені в нуль;
— відмовлену суму згідно з ППР форми В3 відобразити в рядку 16.3 декларації за той місяць, в якому ППР вважається узгодженим (листопад).