• Посилання скопійовано

Відпустка по вагітності та пологах під час відпустки для догляду за першою дитиною до 3-х років

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років до 22.12.2025. Є електронний лікарняний листок 06.11.2024 — 11.03.2025 по вагітності та пологах на другу дитину. Як порахувати допомогу, якщо вона не мала заробітку? Як оформити цю відпустку?

Якщо працівниця бажає отримати таку допомогу і надає листок непрацездатності з діагнозом «вагітність та пологи», вона має перервати відпустку по догляду за дитиною до 3-х років і піти в іншу відпустку — у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тож працівниця має написати заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3-х років. І написати другу заяву — про надання їй відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Роботодавець, своєю чергою, оформлює наказ на переривання відпустки для догляду за дитиною до 3-х років та наказ про надання відпустки по вагітності та пологах на підставі е-лікарняного, проводить розрахунок та заповнює додатки 1 та 4ДФ за нарахованою та виплаченою допомогою.

Розрахунок середньої зарплати

Розраховують середню зарплату для оплати листка непрацездатності за нормами Порядку №1266.

Базовим розрахунковим періодом є 12 календарних місяців перед місяцем, у якому настав страховий випадок. У цьому випадку — це місяць, у якому було відкрито листок непрацездатності з діагнозом «вагітність та пологи» (п. 25 Порядку №1266), тобто листопад 2024 року. Також потрібно звернути увагу ще на одну норму, а саме п. 3 Порядку №1266: середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

Отже, дні перебування у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років із розрахункового періоду вилучаються. Тож виходить, що працівниця у розрахунковому періоді взагалі не має календарних днів і заробітку (вона всі 12 місяців була у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років).

Тому потрібно скористатися п. 28 Порядку №1266, де зазначено: якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, то середню заробітну плату визначають виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводять виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.

У такому разі середньоденну зарплату за один календарний день визначають діленням тарифної ставки (посадового окладу, який на день розрахунку затверджено штатним розписом) на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) відповідно до абз. 8 п. 14 Порядку №1266.

Але не забувайте: сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Таким чином, мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах за 1 календарний день на кінець 2024 року становить — 262,81 грн.

Тож, якщо середньоденна зарплата, порахована з фактичного окладу, менша за цей показник, до розрахунку допомоги треба буде брати більший із двох видів середньої зарплати. Обрану середню зарплату множать на кількість календарних днів відпустки по вагітності та пологах.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру