Якщо робота з фізособою-нерезидентом здійснюватиметься за договором ЦПХ, який нічим не відрізняється від договору ЦПХ, укладеного з резидентом (ст. 626 ЦКУ), а результат виконаних робіт (наданих послуг) оформлюватимуть актом приймання-передання таких робіт (послуг), то на підставі цих актів виплачують винагороду, яка оподатковується ЄСВ, якщо договір укладено за законодавством України, а не іншої держави. Отже, це потрібно відобразити і в додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Якщо ЦПД укладено за межами України відповідно до законодавства іншої держави, то сума винагороди, виплачена фізособі-іноземцю, не є базою нарахування ЄСВ. Тобто якщо договір укладено з іноземцем за кордоном, його виконання відбувається теж за кордоном, і головне — договір укладено за законодавством іншої країни, то ЄСВ не буде. Про це кажуть і податківці, зокрема ДФСУ в ІПК від 08.05.2018 №2046/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.
Але ФОП має утримати з доходу нерезидента ПДФО та ВЗ (про ЄСВ окрема розмова). Інформацію про фізосіб-нерезидентів та суми виплаченої винагороди й нарахованих/утриманих/сплачених податків відображають, окрім як у додатку 1, у додатках 4ДФ та 5 єдиної звітності.
При цьому треба пам’ятати, що ПДФО належить до податків, на які поширюється дія договорів про уникнення подвійного оподаткування. Дохід за договором ЦПХ виплачуватиметься нерезидентові України, а в ст. 103 ПКУ визначено: якщо міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування встановлено інші правила, ніж передбачені ПКУ, то застосовують правила міжнародного договору. Тому важливо знати, резидентом якої країни є фізособа — отримувач доходу, чи укладено з цією країною договір про уникнення подвійного оподаткування, чи має ця фізособа документи, що підтверджують статус резидента країни, з якою Україна уклала договір про уникнення подвійного оподаткування.
Тільки за наявності всіх підтвердних документів роботодавець розглядає можливість неоподаткування доходів. А якщо іноземець не надав підтвердних документів, роботодавець оподатковує його доходи за правилами та ставками, встановленими ПКУ (п. 170.10 ПКУ).
Нагадуємо, що для персоніфікованого відображення в додатку 4ДФ єдиної звітності нарахованої та виплаченої ФОПу винагороди потрібно мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП). Отримати РНОКПП нерезидент може особисто або через законного представника чи уповноважену особу (п. 70.5 ПКУ). Для цього потрібно:
— подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізособи — платника податків за формою №1ДР, яка водночас є заявою для реєстрації у державному реєстрі;
— додати до облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою.