Суттєво. Чинне законодавство не передбачає процедури скасування поданого Повідомлення про набуття або відчуження частки в іноземній юрособі або визнання його поданим помилково.
! Платникам податків
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення <...>, щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що не є контрольованою іноземною компанією та випадково подав форму з ідентифікатором F1308001.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:
Який алгоритм дій платника податків для відміни чи скасування даної форми?
Законом України від 16 січня 2020 року №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набула чинності 01 січня 2022 року.
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи — резидента України або юридичної особи — резидента України (підпункт 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу І Кодексу).
Підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу передбачено, що фізична особа — резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:
кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 розділу І Кодексу;
заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;
ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Форма та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі — Повідомлення) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 №512.
Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи — резидента України протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» за ідентифікатором форми F1308001.
Після надходження до контролюючого органу Повідомлення в електронній формі здійснюється його обробка відповідно до вимог абзацу десятого пункту 42.6 статті 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Враховуючи зазначене, чинне законодавство не передбачає процедури скасування поданого Повідомлення або визнання його таким, що помилково подано.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.