Суттєво. У КЗпП з’являться дві нові підстави для звільнення працівників з ініціативи працедавця, а працівники стратегічних підприємств будуть зобов’язані повідомляти про зв’язки з фізособами з держави-агресора чи з ТОТ.
! Працедавцям і працівникам
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Кодексу законів про працю України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1971 р., додаток до №50, ст. 375) такі зміни:
1. Частину першу статті 40 доповнити пунктами 13 і 14 такого змісту:
«13) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
14) невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 цього Кодексу».
2. У частині першій статті 43 слова і цифри «пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2—5, 7 статті 40» замінити словами і цифрами «пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2—5, 7, 13, 14 статті 40».
3. Частину першу статті 46 після слів «відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони» доповнити словами «проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури».
4. Статтю 142 після частини першої доповнити двома новими частинами такого змісту:
«Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про:
надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;
зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим».
У зв’язку з цим частину другу вважати частиною четвертою.
ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 цього розділу, який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України Р. СТЕФАНЧУК