Звільнення працівниці після виходу з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має відбуватися за загальними процедурами, передбаченими чинним законодавством, зокрема:
— за угодою сторін (ст. 36 КЗпП);
— за власним бажанням (ст. 38 КЗпП).
У першому і другому випадках працівниця має написати заяву, а роботодавець — видати відповідний наказ.
Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не враховується до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку, згідно зі ст. 9 Закону про відпустки1.
Тож компенсації підлягають усі дні невикористаної відпустки включно з відпусткою по вагітності та пологах. Окрім відпустки для догляду за дитиною, за цей період працівниця не має права на дні щорічної відпустки.
Обчислюють середню зарплату для виплати компенсації за невикористану відпустку згідно з абз. 1 п. 2 Порядку №1002. Для розрахунку беруть виплати за останні 12 місяців, що передують місяцю виплати компенсації. Врахуйте, що з розрахункового періоду вилучають святкові та неробочі дні, а також періоди, протягом яких працівник не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково (абз. 6 п. 2 Порядку №100). Зокрема, на цій підставі з розрахункового періоду вилучають дні відпустки для догляду за дитиною до 3 років (за медичними показаннями — до 6 і в деяких випадках, передбачених законодавством, — до 16 (18) років).
1 Закон України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки».
2 Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 №100.
Отже, розрахунковий період у наведеному випадку буде 06.2022 — 05.2023. Із цього періоду при розрахунку середньої потрібно вилучити дні відпустки для догляду за дитиною до досягнення 3(6)-річного віку, бо це період, протягом якого заробіток не зберігався.
А ось відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, навпаки, залишається у розрахунковому періоді (і сума, і дні).