ДПСУ наказом від 28.07.2022 р. №489 внесла зміни до наказу ДПС від 21.12.2020 р. №744 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій», а саме — затвердила у новій редакції Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.
Переглянути новий реєстр РРО >>>
Оновлений Державний реєстр містить перелік РРО, дозволених до первинної реєстрації, а також первинна реєстрація яких заборонена, в кількості 190 моделей.
У попередньому реєстрі було 182 моделі, тобто збільшився реєстр на 8 моделей.
Але це не єдині зміни, про які треба пам’ятати у 2022 році!
ДПСУ зазначає, що Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 року №329 «Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів» (далі — Наказ №329) та Законом України від 30 листопада 2021 року №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі — Закон №1914) внесено низку змін до відповідних нормативно-правових та законодавчих актів.
Так, зокрема, встановлено обов’язок суб’єктів господарювання щодо відображення у фіскальних касових чеках, які формуються всіма без виключення РРО та програмними РРО, цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Зміни набрали чинності 01.10.2021 р. та поширюються на суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібний продаж алкогольних напоїв, з 01.01.2022 р.
Водночас низка моделей РРО не були доопрацьовані їх виробниками (постачальниками), та як результат — такі РРО не спроможні на сьогодні забезпечувати відображення у фіскальних касових чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку, якими марковані алкогольні напої.
Використання таких РРО при продажу алкогольних напоїв призведе до формування невідповідних розрахункових документів, за що до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані значні фінансові санкції відповідно до вимог пункту 1 статті 17 Закону про РРО.
Враховуючи викладене, наказом ДПС від 28.07.2022 №489 внесено відповідні зміни до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Внесені зміни до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій по своїй суті не передбачають автоматичного скасування реєстрації вже зареєстрованих РРО, не забороняють їх використання на території України, оскільки вони продовжують перебувати в Державному реєстрі, та є лише запобіжником для недопущення реєстрації моделей (модифікацій) РРО, що не виконують вимог нормативно-правових актів в частині можливості відображення марок акцизного податку при продажу алкогольних напоїв.
Крім того, в Україні розроблено та вже протягом 2 років успішно функціонує безкоштовне програмне рішення фіскалізації розрахункових операцій, яке спроможне задовольнити потреби торгівців алкогольною продукцією як тимчасово, так і на постійній основі.
Однак наведена ситуація жодним чином не впливає сама по собі на право використовувати вже зареєстровані РРО.
Примусове скасування уже зареєстрованих РРО передбачене виключно вимогами глави 4 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, зареєстрованого в Мінʼюсті 05.07.2016 за №918/29048.
Всі без винятку РРО, які не забезпечують відображення реквізитів марок акцизного податку в розрахункових документах, можуть і надалі без обмежень використовуватись для реєстрації розрахункових операцій при продажу будь-яких товарів та послуг, окрім алкогольних напоїв.