Змін у трудовому законодавстві, як ніколи, дуже багато, і тимчасових (на період дії воєнного стану), і постійних. Серед таких змін, що залишилися майже не поміченими, — поява статей 4-1 та 4-2 у КЗпП.
А річ ось у чому.
17 червня 2022 року набрав чинності Закон №2179, який запровадив у КЗпП термін «професійний стандарт».
Професійний стандарт — це затверджені в установленому порядку вимоги до компетентностей працівників, що є основою для формування професійних кваліфікацій.
Професійні стандарти можуть розроблятися роботодавцями, їхніми організаціями та об’єднаннями, органами державної влади, науковими установами, галузевими радами, громадськими об’єднаннями, іншими зацікавленими суб’єктами.
Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національного агентства кваліфікацій.
Методичні рекомендації щодо розроблення професійних стандартів розробляються Національним агентством кваліфікацій та оприлюднюються на його офіційному вебсайті.
Положення про Реєстр кваліфікацій оновлено
Кабмін Постановою №1063 виклав у новій редакції Положення про Реєстр кваліфікацій, яке визначає порядок створення і ведення Реєстру кваліфікацій.
Реєстр кваліфікацій — це інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, ведення обліку, відображення, оброблення реєстрових даних про кваліфікації.
Мовою ведення Реєстру є державна мова. За рішенням держателя Реєстру застосовується переклад назв кваліфікацій та іншої інформації англійською мовою.
Для чого потрібен Реєстр?
Завданнями Реєстру є:
— забезпечення доступності інформації про професії (види занять), професійні та часткові професійні кваліфікації, освітні кваліфікації, професійні стандарти з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій;
— інформування фізичних та юридичних осіб про видані документи про професійні кваліфікації;
— проведення моніторингу розвитку Національної системи кваліфікацій;
— узагальнення інформації про кваліфікації;
— узагальнення найменування професій, інформації про кваліфікаційні центри, експертів з акредитації кваліфікаційних центрів;
— забезпечення достовірності виданих документів про професійну кваліфікацію.
Функціями Реєстру є інформування про:
— професійні та освітні кваліфікації;
— професійні стандарти;
— кваліфікаційні центри — шляхом оприлюднення відомостей у відкритому доступі в межах Реєстру;
— документи про присвоєні/підтверджені/визнані професійні кваліфікації — шляхом надання інформації з обмеженим доступом реєстратору.
А також, на думку автора, однією з ключових функцій є допомога у розробленні професійних стандартів згідно з Порядком №373. За посиланням можна ознайомитися з відомостями про заявки на розроблення професійних стандартів.
Об’єкт Реєстру кваліфікацій
Для зручності сприйняття та розуміння унаочнимо інформацію про об’єкти Реєстру в таблиці.
Таблиця
Об’єкт Реєстру кваліфікацій
Об’єкт Реєстру кваліфікації | ||
1. | Професії (види занять) | 1. Назва професії. 2. Код професії згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010 (за наявності) |
2. | Кваліфікації | 1. Назва кваліфікації, повна або часткова, освітня або професійна. 2. Для професійних кваліфікацій — інформація, що міститься у затвердженому професійному стандарті. 3. Для освітніх кваліфікацій — перелік результатів навчання, передбачений стандартом освіти, а також може вноситися інформація про додаткові результати навчання, передбачені розробником відповідної освітньої програми |
3. | Професійні стандарти | 1. Назва професійного стандарту. 2. Найменування розробника професійного стандарту. 3. Текст професійного стандарту. 4. Дата затвердження. 5. Дата внесення до Реєстру. 6. Рекомендована дата перегляду. 7. Текст професійного стандарту подається у форматі, закритому для редагування |
4. | Кваліфікаційні центри | 1. Повна та скорочена назва кваліфікаційного центру, його правовий статус. 2. Поштова адреса. 3. Його офіційний вебсайт. 4. Адреса електронної пошти кваліфікаційного центру. 5. Контактні номери телефону. 6. Перелік професійних кваліфікацій, що їх кваліфікаційний центр уповноважено присвоювати/визнавати, із зазначенням строку закінчення дії сертифіката про акредитацію |
5. | Експерти з акредитації кваліфікаційних центрів | 1. Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) експерта. 2. Відомості про освітні та/або професійні кваліфікації та стаж роботи експерта у певній сфері професійної діяльності. 3. Номер та дата рішення Національного агентства кваліфікацій про включення експертів Національного агентства кваліфікацій до Реєстру |
6. | Документи про професійні кваліфікації | 1. Назва документа. 2. Номер документа. 3. Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, якій видано документ. 4. Назва професійної кваліфікації. 5. Назва суб’єкта, уповноваженого на присвоєння/підтвердження/визнання професійних кваліфікацій, та підстава для набуття таких повноважень. 6. Дата видачі документа |
Інформацію з пунктів 1 — 6 кваліфікаційні центри та інші суб’єкти, уповноважені на присвоєння/підтвердження/визнання професійних кваліфікацій, подають щомісяця не пізніше 20 числа до Реєстру. | ||
7. | Заявки на розроблення професійних стандартів | 1. Номер заявки. 2. Назва проєкту професійного стандарту. 3. Вид економічної діяльності (секція, розділ, група, клас). 4. Повне найменування розробника. 5. Поштова адреса. 6. Адреса електронної пошти розробника. 7. Контактні номери телефону. 8. Дата реєстрації заявки. 9. Строк її розроблення. 10. Статус заявки |
8. | Реєстратори та відомості про юрособу, її відокремлений структурний підрозділ, яким забезпечується (забезпечувався) доступ до Реєстру | 1. Прізвище, ім’я, по батькові уповноваженої особи юрособи, її структурного або відокремленого підрозділу. 2. Повне найменування та (за наявності) скорочене — для юридичних осіб та їх структурних або відокремлених підрозділів. 3. Ідентифікаційний код юрособи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України. 4. Адреса вебсайту та електронної пошти, контактні номери телефону. 5. Посада керівника, його прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), підстави, на яких діє керівник. 6. Інформація про припинення (реорганізацію) юрособи, її структурного або відокремленого підрозділу. 7. Дані про правонаступника юрособи, її структурного або відокремленого підрозділу |
Адміністратор, держатель Реєстру та реєстратор: роль та функції
Активну роль у функціонуванні Реєстру відіграють три категорії осіб: реєстратор, адміністратор та держатель.
Реєстратор — уповноважена особа юрособи, її структурного або відокремленого підрозділу, що подає до Реєстру відомості та якій надано право доступу до Реєстру.
Держателем Реєстру від імені держави є Національне агентство кваліфікацій. Держатель Реєстру є володільцем відомостей, які містяться в Реєстрі.
Адміністратором Реєстру є секретаріат Національного агентства кваліфікацій.
Реєстратор забезпечує:
— правильність (достовірність);
— повноту та точність відомостей, які подаються ним для внесення до Реєстру;
— своєчасну актуалізацію відповідно до законодавства, Положення про Реєстр кваліфікацій або договору з держателем Реєстру.
Також до функцій реєстратора входить інформування адміністратора Реєстру про зміни у відомостях, які подано для внесення до Реєстру.
Адміністратор Реєстру надає реєстраторам організаційно-методичну підтримку щодо подання відомостей до Реєстру та веде облік усіх дій щодо зміни відомостей Реєстру технічними засобами в порядку та за формою, що встановлені держателем Реєстру.
Держатель та адміністратор Реєстру забезпечують здійснення комплексу програмних, технологічних та організаційних заходів щодо захисту відомостей, які містяться в Реєстрі, від несанкціонованого доступу.
Держатель Реєстру несе відповідальність за збереження відомостей, що містяться в Реєстрі.
Основними функціями адміністратора Реєстру є:
1. Внесення до Реєстру відомостей про професії (види занять). Такі відомості вносяться після затвердження відповідного професійного стандарту та його подання держателю Реєстру.
2. Внесення до Реєстру відомостей про професійні кваліфікації Такі відомості вносяться після затвердження відповідного професійного стандарту та його подання держателю Реєстру.
3. Внесення відомостей про освітні кваліфікації — здійснюється розробником відповідної освітньої програми або адміністратором Реєстру на підставі заявки від уповноваженого представника розробника відповідної освітньої програми, в якій відображається інформація, визначена Положенням про Реєстр кваліфікацій.
4. Внесення до Реєстру відомостей щодо професійного стандарту.
5. Внесення (доповнення) відомостей про кваліфікаційні центри.
6. Внесення відомостей про експертів з акредитації кваліфікаційних центрів до Реєстру.
Нормативна база
- КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. №322-VIII.
- Закон №2179 — Закон України від 01.04.2022 р. №2179-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій».
- Класифікатор професій ДК 003:2010 — Класифікатор професій ДК 003:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. №327.
- Положення про Реєстр кваліфікацій — Положення про Реєстр кваліфікацій, затверджене постановою КМУ від 16.06.2021 р. №620.
- Порядок №373 — Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів, затверджений постановою КМУ від 31.05.2017 р. №373.
- Постанова №1063 — Постанова КМУ від 27.09.2022 р. №1063 «Про внесення змін до Положення про Реєстр кваліфікацій».